BELEDİYELER NEFES ALACAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu nun Edirne de belediyelerin genel bütçeden aldığı paydan 6 ay boyunca kesinti yapılmayacağını açıklamalası belediye başkanlarınca sevinçle karşılandı\r\n

BELEDİYELER NEFES ALACAK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Büyükşehir belediyelerimize bağlı kuruluşlara, il ve ilçe belediyelerimize genel bütçeden gönderilen paydan 6 ay boyunca kesinti yapılmaması kararı alınmıştır dedi.
6 AY KESİNTİ YOK
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu nda düzenlenen partisinin 100. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı ndaki konuşmasında, belediye başkanlarının uzun süredir beklediği bir müjdeyi vermek istediğini belirterek, Özellikle büyükşehir yasasındaki yeni kaynak düzenlemelerinden sıkıntıları hafifletmek ve bir güzel başlangıç yapmak için  büyükşehir belediyelerimize bağlı kuruluşlara, il ve ilçe belediyelerimize genel bütçeden gönderilen paydan 6 ay boyunca kesinti yapılmaması kararı alınmıştır. Genel bütçeden giden paydan kesinti yapılmayacak. Dolayısıyla bu aktarılan kaynak konusunda ciddi bir rahatlama getirecek. Ayrıca tedbirleri de düşünüyoruz. Bunu yaparken tüm belediyelere yapıyoruz. Parti ayrımı olmaksızın yapıyoruz dedi. Başbakan Davutoğlu, büyükşehir yasasındaki  kaynaklarla ilgili sorunları çömek için de çalışmaların devam ettiğini söyledi.
BAŞBAKAN A TEŞEKKÜR
Başbakan Davutoğlu nun erteleme kararı belediye başkanlarınca sevinçle karşılandı. İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, kesintilerin 6 ay boyunca yapılmayacak olmasının belediyelerin sıkıntılarının bir nebze de olsa giderilmesi ve kış döneminde de çalışmaları anlamına geleceğini belirterek Başbakan Davutoğlu na teşekkür etti.
BU PANSUMAN ÇAREYİ BEKLİYORUZ
İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, belediyeyi belirli bir borçla aldıklarını ve bunların maliye ve kredi kesintilerinin, genel bütçeden gelen paydan yüzde 40 olarak kesildiğini belirterek, Payımızın yüzde 25 i vergi ve SSK borçlarımıza, yüzde 15 i de kullandığımız kredilere kesiliyordu. 6 ay boyunca bunların kesilmeyecek olması bize birazcık da olsa rahat bir nefes aldıracak. Maaşlarımızı daha rahat öderken, hizmet yapmayı da sürdüreceğiz. Yani kış aylarında da vatandaşlarımıza hizmet üretebileceğiz. Başbakanımıza bu kararı için teşekkür ediyoruz diye konuştu. Başkan Tok, 6 ay kesinti yapılmayacak olmasının bir pansuman olduğunu, çarenin ise bütünşehir yasasında yeni düzenlemeler yapılması olduğunu da söyledi. Tok, Başbakanımızın talimatıyla başlatılan yeni düzenleme çalışmalarında kaynak oluşturma ve dağıtımında yapılacak düzenlemeler, belediyeleri sürekli ve biraz daha rahatlacaktır. Başlatılan bu çalışmaların sonucunu bekliyoruz ifadelerini kullandı.
HİZMET OLARAK DÖNECEK
Canik Belediye Başkanı Osman Genç,  Yeni Türkiye nin Yeni Başbakanı na teşekkür ettiklerini belirterek şunları söyledi: Belediye olarak yapılandırarak ödediğimiz kurum borçları vardı. Şimdi bunlara 6 ay boyunca kesinti yapılmayacak. Dolayısıyla belediye kasasına daha fazla para girecek ve bunlarda daha fazla hizmet olarak vatandaşa dönecek. Bu uygulamadan az yada çok bütün belediyeler yararlanacak.
ATAKUM AZ YARARLANACAK
Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı da, kurumlara borcu bulunan belediyeler için 6 aylık ertemenin önemli bir kaynak olduğunu ifade etti. Taşçı, belediyelerinin bu kesintilerinin çok fazla olmaması nedeniyle yararlanma oranlarının az olacağını belirterek, Biz bu karardanh daha az yararlanacağız ama daha fazla yararlanacak belediyeler de var. Başbakınımız bu kararla, belediyelerin kışy aylarında daha etkin çalışma imkanı sağlamış olacaktır. Biz, kaynak dağılımında yapılacak yeni düzenlemeyle, kaynak artışını bekliyoruz. O da sanıyorum önümüzdeki aylarda gerçekleşecek dedi.
EN ÇOK BÜYÜKŞEHİR
Kesintilerin 6 ay ertelemesinden Samsun da en çok Büyükşehir Belediyesi nin yaranacağı ortaya çıktı. Geçen hafta giderlerin fazlalığına karşı, gelirlerin azaldığını bu nedenle belediye bütçesinin S.O.S. verdiği açıklanan Büyükşehir Belediyesi, genel bütçeden daha fazla pay aldığı için, fazla kesintileri de 6 ay ertelenmiş olacak. Bu kararın Büyükşehir Belediyesi ne aylık 4-6 milyon TL  arasında katkı sağlaması bekleniyor.

Erdem EROL 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

3 Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

4 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Samsunspor'a sponsor aranıyor

5 Samsunspor'a sponsor aranıyor

Başkanın inadı...

6 Başkanın inadı...

Samsunlu şehit Nevşehir'den uğurlandı

7 Samsunlu şehit Nevşehir'den uğurlandı

Su krizi yaşanabilir

8 Su krizi yaşanabilir

Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

9 Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

Samsunspor'a 15 Bin TL para cezası

10 Samsunspor'a 15 Bin TL para cezası