Hrıstiyan aleminde Noel kutlamaları başladı

Hristiyan aleminin Hazreti İsa nın doğumunu kutladığı Noel Bayramı nda, Vatikan da ruhani lider Papa Franciscus, ayin yönetti.\r\n

Hrıstiyan aleminde Noel kutlamaları başladı
Katolikler için kutsal yerlerin başında gelen Vatikan ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası nda yapılan geleneksel Noel ayini, Papa’nın elinde taşıdığı haçla bazilikaya girmesiyle başladı.

Papa Franciscus, ayinde yaptığı konuşmada, hassasiyet vurgusu yaptı.

Bugün dünyada hassasiyete çok ihtiyaç var diyen ruhani lider, zor durumlara veya çevredekilerin sorunlarına hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini, belki bununla kişler üstü çözümler de getirilebileceğini ama o zaman İncil’in sıcaklığının eksik kalacağını söyledi.

Tanrı nın sabrından ve hassasiyetinin öneminden bahseden Papa, “Hayatla uysallık ve iyilikle yüzleşilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Ayin için inananlar, saatler öncesinde Aziz Petrus Bazilikası’nı ve aynı adı taşıyan meydanı doldurdu. Çok sayıda inanan, Papa ile dualara ve ilahilere eşlik ederken, bazılarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. 

Bazilikadaki geleneksel Noel ayini, Tu scendi dalle stelle (Sen yıldızlardan iniyorsun) ilahisi ve Papa Franciscus un Bebek İsa heykelini, bazilika içinde yapılan, Hz. İsa nın doğduğu Beytüllahim deki mağaranın replikasına koymasıyla sona erdi.

İnananların, Papa nın yanlarından geçişi sırasında onu görüntüleme yarışına girdikleri görüldü. Papa’yı tablet bilgisayarları veya telefonlarıyla görüntülemek isteyenler, zaman zaman gazetecilere zor anlar yaşattı.

Ayini, aralarında Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’nın da olduğu çok sayıda büyükelçi de takip etti.

Bu arada, bugünün Noel olması sebebiyle Papa, akşam saatlerinde Irak’ın Erbil kenti yakınlarında IŞİD terörü nedeniyle yerlerinden olan Hristiyanların misafir edildiği Ankwaa Göçmen Merkezi’ni telefonla arayarak, Hristiyan sığınmacılara yakınlığını belirtti. Göçmenleri, Hazreti İsa’ya benzeten Papa Franciscus, “Siz de aynı Hazreti İsa gibisiniz. O da, doğduğu gün kaçmaya zorlanmıştı” dedi ve kalben yakınlığını dile getirdi.

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, bugün de gelenekselleşen Roma ve dünyaya hitabıyla Urbi et Orbi konuşmasını yapacak. 

Balkanlarda kutlamalar 

Hristiyan aleminin her yıl Hz. İsa nın doğumunu kutladığı Noel dolayısıyla, Balkan ülkelerindeki birçok kilisede ayin düzenlendi.

Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Hırvatistan da yaşayan çok sayıda Hristiyan, Noel ayininde bir araya geldi.

Bosna Hersek in başkenti Saraybosna nın merkezindeki İsa nın Kalbi Katedrali nde düzenlenen ayini, Bosna Hersekli Katoliklerin dini lideri Kardinal Vinko Pulyiç yönetti. Bosna Hersekli Katolikler, dua ve ilahiler okudu, mum yakarak Noel i kutladı.

Noel in gelişini simgeleyen gece yarısı ayini , Makedonya da da icra edildi. Başkent Üsküp teki İsa nın Kutsal Kalbi Kilisesi ndeki ayine Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Meclis Başkanı Trayko Velyanovski ve çok sayıda Makedonyalı Katolik katıldı.

Üsküp Piskoposu Apostolik Eksarh Kiro Stoyanov un yönettiği ayinde ilahiler ve dualar okundu.

Katolik nüfusun en yoğun olduğu Balkan ülkesi Hırvatistan da da gece yarısı ayini yoğun ilgi gördü. Zagreb Katedrali nde Kardinal Yosip Bozaniç in yönettiği ayine, ülkenin farklı kesimlerden çok sayıda insan katıldı.

Zagreb Katedrali nin içine sığamayan kalabalık, caddeleri ve kilisenin önündeki meydanı doldurdu.

Balkanlar ın en genç ülkesi olan Kosova da da Noel ayini yapıldı. Başkent Priştine deki Rahibe Teresa Katedrali nde gerçekleşen ayini Kosova Piskoposu Dode Gjergji yönetti. Ülkenin farklı şehirlerinde yüzlerce insanın katıldığı ayinde, çok sayıda siyasi ve ülkede görev yapan Kosova Gücü (KFOR) askerleri de yer aldı.

Sırbistan ın başkenti Belgrad da ise Noel ayinine Aziz Antun Kilisesi ev sahipliği yaptı. Belgrad Başpiskoposu Stanislav Hoçevar ın yönettiği ve duaların, ilahilerin okunduğu ayine, Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç in yanı sıra Sırp Ortodoks Kilisesi ve Sırbistan İslam Birliği nde temsilciler, büyükelçiler ve vatandaşlar katıldı.

Balkanlar ın en küçük ülkesi Karadağ daki Katolikler de ülke genelindeki birçok kilisede toplandı ve dualar ederek Noel i kutladı. Başkent Podgoritsa daki İsa nın Kalbi Kilisesi deki gece yarısı ayinini Piskopos Yanez Mirtek yönetti.

Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ daki Noel ayinlerinde barış, hoşgörü ve bir arada yaşam mesajları verildi.

İstanbul da kutlamalar

İstanbul daki Hristiyan cemaati Saint Esprit Kilisesi nde düzenlenen ayinle Noel i kutladı.

Harbiye deki Saint Esprit Kilisesi nde düzenlenen ayine katılan cemaat, dualar ve ilahiler eşliğinde Noel i kutladı, mum yaktı.

Türkçe, İngilizce ve İtalyanca dualar edilerek, İncil den bölümler okunan ayine çok sayıda yabancı turistin de katıldığı görüldü.

Ayinde ilahiler söyleyen Hristiyanlar, her yıl 24 Aralık ı 25 Aralık a bağlayan gece, Hazreti İsa nın doğum gününü kutluyor.

Hatay da kutlamalar

Hatay da Noel Bayramı kutlamaları kapsamında, İskenderun ilçesindeki Katolik Kilisesi nde ayin düzenledi. 

Katalik Kilisesi Başpapazı Maximiliano Veres, Ortadoğu daki savaşlara dikkati çekerek barış mesajı verdi.

Ayine katılan Hristiyan vatandaşlar, mum yaktı, dualar etti, ilahiler söyledi.

Kilisenin ışıklarla süslendiği ayin gecesine şarkıcı Jehan Barbur da katıldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'da UBFED'de deprem

5 Samsun'da UBFED'de deprem

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

6 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

8 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

9 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

10 Nükleer, Karadeniz'i bitirir