Irkçı grup PEGIDA nın güçlenmesi endişe yaratıyor

Aşırı sağcı PEGIDA grubunca ekim ayında düzenlenmeye başlanan gösterilere katılanların sayısının giderek artması endişelere neden oluyor.\r\n

Irkçı grup PEGIDA nın güçlenmesi endişe yaratıyor
Almanya da İslam ın yayılmasına ve yabancılara karşı aşırı sağcı PEGIDA grubunca ekim ayında 350 kişi ile düzenlenmeye başlanan gösterilere katılanların sayısının 20 bine yaklaşması endişeleri artırıyor.

Hırsızlık, adam yaralama ve uyuşturucu kullanma suçlarından sabıkası bulunan 41 yaşındaki Lutz Bachman ın kurduğu Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) grubu, ilk eylemini 20 Ekim de Dresden de gerçekleştirdi.

Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen PEGIDA eylemlerinin ilkine katılanların sayısı resmi rakamlara göre 350 civarında olurken, ilerleyen günlerde bu sayı gittikçe arttı.

PEGIDA nın 27 Ekim deki eylemine 500, 3 Kasım dakine bin, 10 Kasım dakine bin 700, 17 Kasım dakine 3 bin 200, 24 Kasım dakine 5 bin 500 kişi katıldı.

Aralık ayında ise PEGIDA ya verilen destek ciddi oranda arttı. Grubun 1 Aralık taki eylemine 7 bin 500, 8 Aralık takine 10 bin, 15 Aralık takine 15 bin ve 22 Aralık takine 17 bin 500 kişi iştirak etti.

PEGİDA taraftarları, İslam ın yayılmasına ve yabancılara karşı yapılan eyleme aşırı sağcıların katılmadığını iddia etse de protestolarda kullanılan söylem ve açılan pankartlar bunun aksi yönde olduğunu gösteriyor. 

Eylemlerde Biz halkız sloganları atanların arasında, çok sayıda aşırı sağcının hatta Neonazi nin olduğu ifade ediliyor. Kamuoyunun tepkisini çekmemek amacıyla aşırı sağcıların bu şekilde kendilerini gizlediği belirtiliyor.

Özellikle ülkede son dönemde camilere ve göçmen kökenlilere yönelik fiili saldırıların artmasında PEGIDA eylemlerinin de etkili olduğu öne sürülüyor. 

Gösterilere katılanların sayısının giderek artması siyasetçileri endişelendirirken, ülkede yaşayan yaklaşık 5 milyon göçmen kökenliyi de tedirgin ediyor.

Siyasiler endişeli

Başından bu yana eylemlere karşı net bir tavır sergileyen Yeşiller Partisi nin eşbaşkanları Cem Özdemir ve Simone Peter, 15 Aralık ta PEGIDA eylemlerine karşı yine Dresden de yapılan gösteriye katılmıştı.

Eylemde hükümeti kuran Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU ya çağrıda bulunan Özdemir in, ‘’Aşırı sağla mücadelede sağın dilini kullanmak, sağa taviz vermek hiçbir zaman aşırı sağı küçültmez, tam tersine onları güçlendirir ifadesi dikkati çekmişti.

Anamuhalefetteki Sol Parti (Die Linke) ise son haftalarda ırkçı ve yabancı karşıtı gösterilerin sayısının artmasından Başbakan Angela Merkel liderliğindeki hükümeti sorumlu tutuyor. 

Sol Parti Eşbaşkanı Katja Kipping, hükümetin yıllardır uyguladığı politikalar ve söylemleriyle bugünkü ortamın oluşmasına yol açtığını, bu durumdan sorumlu olduğunu kaydetmişti. 

Merkel den aşırı sağ uyarısı

Son dönemde eylemlere, hükümet kanadından da tepkiler geliyor.

Sağduyu çağrısı yapan Başbakan Angela Merkel, Başka ülkelerden bize gelen insanlara nefret ve hakarete burada yer yok. O nedenle herkes bu işi başlatanlara karşı dikkatli olsun sözleriyle toplumu uyarmıştı.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da, Siyasi fikir mücadelesinin de sınırları vardır. Tüm siyasi partiler açık bir şekilde bu gösterilere karşı tavır almalı ifadeleriyle siyasilere birlikte mücadele çağrısı yapmıştı.

SPD’nin Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann da PEGIDA hareketi için Bunlar hiçbir şekilde vatansever Avrupalılar değil, tehlikeli milliyetçi güçler değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan, deneyimli siyasetçi eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder in eylemi düzenleyenlere karşı makul bir direniş gösterilmesi gerektiği önerisi Alman kamuoyunda tartışılıyor.

CSU nun Almanca talebi 

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi nin (CSU), Göçmenler evlerinde Almanca konuşsun talebini ise absürt bulan Özoğuz, CSU bu gümbürtüyle kongresine ilgi çekmek istedi. Hepimiz göçmenlerin Almanca öğrenmeleri konusunda hem fikiriz ama bunu dil polisi ile zorlayamayız diye konuştu. 

Protestan kilisesinden tepki 

Almanya Protestan Kilisesi Konseyi Başkanı Heinrich Bedford-Strohm, Müslümanların ve İslamiyet’in Almanya ait olduğunu söyledi.

Medyada sadece radikallerin konu edilmesinin İslamiyet’i gerçekte temsil eden bir görünüm olmadığını belirten Bedford-Strohm, Milyonlarca Müslüman Almanya yı yurt edindi ve burada komşularıyla barış içinde yaşıyorlar’’ dedi.

Müslümanları tümüyle tehlike olarak görenlere karşı çıkan Bedford-Strohm, ‘’Kim bu yönde sloganlar atar, onları onaylar, aynı zamanda Hristiyanlığı ağzına alırsa bugün Noel mesajını dinlemesi lazım’’ diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsun'da kar yolları kapadı!

2 Samsun'da kar yolları kapadı!

Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

3 Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

Samsunspor'da stoper kalmadı

4 Samsunspor'da stoper kalmadı

Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

5 Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

Samsun'da dava yılan hikayesine döndü! 57 yıldır devam ediyor...

6 Samsun'da dava yılan hikayesine döndü! 57 yıldır devam ediyor...

AK Parti Samsun'da yenilik

7 AK Parti Samsun'da yenilik

Samsunspor rakipleriyle sevindi

8 Samsunspor rakipleriyle sevindi

Türkiye'yi duygulandıran Samsunlu askerin ailesi konuştu

9 Türkiye'yi duygulandıran Samsunlu askerin ailesi konuştu

Samsun'da torbacılar adliyede

10 Samsun'da torbacılar adliyede