Çözüm sürecinde önemli aşamalar kaydedildi

İçişleri Bakanı Ala, çözüm süreci konusunda önemli aşamalar kaydedildiğini belirterek, burada sabır ve istikrar gerektiğini söyledi.\r\n

Çözüm sürecinde önemli aşamalar kaydedildi
İçişleri Bakanı Efkan Ala, çözüm süreci konusunda önemli aşamalar kaydedildiğini belirterek, Burada sabır ve istikrar gerekiyor. Bu ikisi de bizde var. Yolumuza devam ediyoruz dedi. 

Ala,  10 bin Moto Kurye Eğitim Projesi nin açılışı için geldiği Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu nun Seyrantepe deki yerleşkesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

Bir gazetecinin, Çözüm sürecine ilişkin Kandil den bir açıklama geldi. Abdullah Öcalan ın nisan ayı itibarıyla PKK nın kongresine katılabileceği yönünde bir açıklamaydı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da twitter da bu konuda sert bir açıklama yayımladı. Sizin görüşünüz nedir? şeklindeki sorusu üzerine Ala, şöyle konuştu:

Biz önemli bir problemi çözmeye çalışıyoruz ve çok ciddi bir biçimde meselenin üzerinde duruyoruz. Adı üzerinde çözüm süreci, sorunları çözme sürecidir bu, yoksa açıklamalarla sorunları ağırlaştırma süreci değildir. Her şeye dikkat etmek lazım. Biz güven artırıcı önlemler paketi üzerinde çalışıyoruz ve atmosfer de sizin de izlediğiniz gibi milletimizin zihninde berraklaşmış gayet olumlu bir biçimde seyrediyor. Onun için basın üzerinden O onu dedi, bu bunu dedi yerine biz bu meseleyi milletimizin arzu ettiği istikamette nihayetlendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda da önemli gelişmeler oluyor, önemli aşamalar kaydediyoruz. Burada sabır ve istikrar gerekiyor. Bu ikisi de bizde var. Yolumuza devam ediyoruz. Sorunları ağırlaştıracak dil yerine, çözümleri kolaylaştıracak dil kullanmak herkesin özenle, dikkatle üzerinde durması gereken husustur.

Kılıçdaroğlu nun açıklamaları

Bir gazetecinin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu nun, seçimden sonra PKK nın yeniden terör eylemlerine girişebileceğine dair bir açıklaması oldu. Bu konuda neler söylersiniz? şeklindeki sorusunu ise Ala, şöyle cevapladı:

Bekleriz ki CHP lideri bir kere de işe yarar, bu konularda yardımcı olabilecek, milletin ağır sorununu çözebilecek bir cümleyle katkıda bulunsun. Sürekli işin olmaması için çaba sarf eden var. Ben Türkiye nin ana muhalefet partisinin o ligde olmasını arzu etmem. O da çözüme katkıda bulunanlar liginde olmalıdır. Bizim kendi sorunumuzun değil, 77 milyonun, ülkemizin, milletimizin yıllardır ağır bedeller ödediği, annelerin gerçekten yürekler yakıcı gözyaşlarının döküldüğü bir hususu ve milletimize neredeyse gayri safi milli hasılasının yarısından fazlası kadar maliyetler ödetmiş bir hususta mesafe almaya çalışıyoruz. Ciddi çalışmalar içindeyiz. Siyaset bir bütündür. Olması gereken şudur ki ana muhalefet partisi de bu meselede çözüme katkıda bulunacak cümleler kursun. Sorunu ağırlaştıracak cümleler kurmak benim siyasi anlayışıma sığan bir anlayış değildir.

İstanbul daki cinayetler

Bir basın mensubunun, Sarıyer ve Nişantaşı ndaki cinayetler konusundaki sorusuna karşılık Ala, soruşturmanın devam ettiğini belirterek, Arkadaşlarımız ciddiyetle meselenin üzerinde duruyorlar. Yakında öyle ümit ediyorum ki mesele aydınlanır. Şu anda elimizde şudur diyebileceğimiz bir done yok fakat kısa zamanda mesele çözülebilir. Tahmin bu yönde dedi. 

İki olay arasında bağlantı var mı? şeklindeki soru üzerine ise Ala, Vardır da diyemeyiz yoktur da diyemeyiz. Mesele delillendirildikten sonra soruşturma sonunda elde edilecek delillere göre değerlendirme yapabiliriz. Şu anda olay çok daha yeni. Bu bakımdan ciddi bir biçimde meselenin üzerinde duruluyor, kısa zamanda da açıklığa kavuşturulur. Bizim tecrübelerimiz onu gösteriyor ifadelerini kullandı. 

Antalya Valisi Türker in açıklamaları

Antalya Valisi Muammer Türker in Suriyelilerle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Ala, Onlar illerimizin pratik problemlerle ilgili değerlendirmelerdir. Bizim Suriye konusunda hükümet olarak politikamız çok açıktır. Açık kapı politikası uyguluyoruz. Bugün Türkiye nin içinde 1 milyon 600 bini aşkın Suriyeli kardeşimiz misafir edilmektedir. Bu konuda da dünyada gerçekten örnek olacak hem toplum olarak hem ülke olarak bir yardımlaşmayı ortaya koyduk. Onun için böyle spesifik, basit, bazı lokal mevzular orada çözülebilecek hususlardır. O bizim genel politikamızla ilgili bir husus değildir ifadelerini kullandı. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

2 Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

Samsunspor'da personele müjde

3 Samsunspor'da personele müjde

Reis ailesinin acı günü

4 Reis ailesinin acı günü

Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

5 Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

1 günlük Hasılat Samsunspor'a

6 1 günlük Hasılat Samsunspor'a

Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Taraftarın sevinci bizim sevincimiz'

7 Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Taraftarın sevinci bizim sevincimiz'

Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

8 Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

Jonathan Ayite ve Samed Kılıç'la ilgili kriz çözüldü

9 Jonathan Ayite ve Samed Kılıç'la ilgili kriz çözüldü

Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

10 Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı