AB Bakanı Bozkır MÜSİAD ı ziyaret etti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB nin ekonomik sıkıntılarını atlatmasıyla birlikte bu ırkçılık, radikal ve İslam karşıtı görüşler giderek azalacak ve olması gereken noktalara ulaşılacaktır dedi.\r\n

AB Bakanı Bozkır MÜSİAD ı ziyaret etti
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB nin ekonomik sıkıntılarını atlatmasıyla birlikte bu ırkçılık, radikal ve İslam karşıtı görüşler giderek azalacak ve olması gereken noktalara ulaşılacaktır dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ni (MÜSİAD) ziyaret edip dernek yönetimiyle bir araya gelen Bozkır, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, MÜSİAD’ın Türkiye’nin güzide bir kuruluşu olduğunu söyledi.

AB sürecinde gelecek dönemde ne yapacaklarını bugün bir beyin fırtınası şeklinde MÜSİAD başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile konuştuklarını bildiren Bozkır, bundan sonra daha sık bir araya geleceklerini kaydetti. 

Bozkır, Türkiye nin alacağı önemli kararlar bakımından hem Türkiye nin Gümrük Birliği anlaşmasını revize etme müzakerelerinde hem de AB sürecinde karşılaşılan çeşitli senaryolarla ilgili olarak ortak hareket tarzını sık sık bir araya gelerek değerlendireceklerini belirterek, bu görüşmeden faydalandığını kaydetti. 

Bir gazetecinin Almanya ve bazı ülkelerde ırkçılık ve İslam karşıtı kampanyalarının öne çıkmaya başladığını ifade etmesi üzerine Bozkır, AB nin dünyadaki ekonomik krizden en fazla etkilenen ülkeler grubunun başında geldiğini anlatarak, şunları dile getirdi:

Günlük yaşama çok fazla yansıyan işsizlik, iş kaybetme, ekonomik bakımdan sıkıntılar, siyasette ve siyasetin ortaya çıkardığı sonuçlarda kendini gösteriyor. Irkçılığın ve İslamofobinin artması ve bunla kendilerine siyasi hedef edinen partilerin siyasette mesafe kaydediyor olmasını sadece Almanya değil birçok ülkede görüyoruz, bir anlamda bunun sonucudur. Ekonomik ve sosyal sıkıntıların olduğu bir ortamda bu tür akımların güçlenmesi de her zaman gözlenmektedir. İnşallah AB nin ekonomik sıkıntılarını atlatmasıyla birlikte bu ırkçılık, radikal ve İslam karşıtı görüşler giderek azalacak ve olması gereken noktalara ulaşılacaktır. Türkiye eskiden olduğu gibi bu tür olaylar meydana geldiğinde sadece hükumetin veya STK ların protestolarıyla yetinen ülke olmaktan bugün çıkmıştır. Meclis İnsan Hakları Komisyonu büyük bir ülkenin bir komisyonu gibi bütün olayları yerinde izleyip hapishane, mahkemelerde olayın olduğu yerlerde anında mevcudiyetini gösterip sorgulayan ve bunların önlenmesi için çaba sarf eden mekanizmalar ortaya çıkmıştır.

Volkan Bozkır, Türkiye olarak bu tür gelişmelerin meydana gelmesinden dolayı üzüntü duyduklarını aktararak, Bu tür gelişmelerin ne insanlığa ne de Avrupa ya, dünyaya yararlı gelişmeler olmadığını düşünüyoruz ve yüksek sesle ifade ediyoruz dedi. 

Gelecekteki çalışmaların sadece AB bağlamında değil, ikili düzeydeki görüşmelerde de her türlü tenkidi, bunların önlenmesi için ortak çaba sarf edilmesi gereğini vurgulayacaklarını belirten Bozkır, geleceğe güvenle bakması gereken bir dünyada istikrarsızlıkların, bu tür ırkçı ve İslam karşıtı söylemlerin daha az olma mecburiyeti olduğunu söyledi. 

AB ile yapılan müzakere sürecindeki hedefleri, Türk insanı için vazgeçilmez olarak değerlendiriyoruz

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ise Türkiye nin AB sürecinin artıları ve eksileri olduğunu, AB’nin Türkiye’nin en büyük ticari partneri olduğunu, yurt dışından gelen yabancı yatırımların yüzde 76’sının AB kökenli olduğunu, Türkler in yurt dışındaki yatırımlarının yüzde 67’sinin de yine AB üzerinde olduğunu kaydetti.

AB ile yapılan müzakere sürecindeki hedefleri, Türk insanı için vazgeçilmez, ekonomik, sosyal ve demokratik hedefler olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Olpak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunların ulaşılması gereken hedefler olduğunu düşünüyoruz. Ondan sonraki süreç bir siyasi karar mekanizmasıdır. Tam üyelik onlar ya da bizim tarafımızdan kabul edilir ya da edilmez kısmı işin başka bir tarafıdır diye değerlendiriyoruz ama olmazsa olmazından vazgeçmiyoruz. Gümrük Birliği çerçevesinde değerlendirilen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) konusunda maalesef gelinen nokta itibariyle ya bireysel Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) ya AB’nin bizi otomatik olarak buna dahil etmesi ya da bizim sessiz kalmamız gibi bir noktaya gidiyor. Sessiz kalmayacağımız ortada. Bu konuda iş alemi olarak da hükümetimize çalışmalarında her türlü noktada destek vereceğiz.

Konuşmaların ardından MÜSİAD Genel Başkanı Olpak ın, Küçük bir takdimimiz olacak demesi üzerine Bakan Bozkır, Plaket değildir inşallah karşılığını verdi.

Olpak da 2 yıldır misafirlere, onların adına dikilen fidan sertifikası verdiklerini ifade ederek, Bozkır a fidan sertifikası takdim etti. Bakan Bozkır, MÜSİAD ın aldığı bu kararla hükümetin aldığı karara örnek teşkil etmiş olduğunu belirterek, güzel bir hatıra olarak saklayacağını kaydetti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

1 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Lime lime doğrandık

3 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

4 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

5 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

MHP'li Usta birinci sıradan aday

6 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

7 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

8 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

9 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

10 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi