Dumanlı nın serbest bırakılmasına itiraz

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, paralel yapı operasyonunda, aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı nın da olduğu 8 kişinin serbest bırakılmasına itiraz etti.\r\n

Dumanlı nın serbest bırakılmasına itiraz
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu nca, devletin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik suçlarından 37 şüpheli hakkında yürütülen soruşturmada, mahkemeye sevk edilen 7 şüphelinin yurtdışına çıkış yasağı ndan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanarak, 1 kişinin de tedbir uygulanmaksızın serbest bırakılmasına itiraz edildi.

Soruşturma savcısı Hasan Yılmaz, itiraz dilekçesini, 4 kişinin tutuklanması, 8 kişinin de serbest bırakılması kararını veren İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği ne sundu. 

Dilekçede, aralarında Ekrem Dumanlı nın da bulunduğu 7 kişinin yurtdışına çıkış yasağı ndan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldığı hatırlatılarak, bu kişiler hakkında konulan yurtdışına çıkış yasağı nın soruşturma açısından yetersiz kalacağı belirtildi.

Adli kontrol tedbiri uygulanarak bırakılan 7 kişi ile tedbir uygulanmaksızın bırakılan 1 şüphelinin tutuklanmasına karar verilmesi istenen dilekçe, kararın düzeltilmesi istemiyle öncelikle İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği nce değerlendirilecek. Bu talebin reddedilmesi durumunda, itiraz talebi üst mahkeme sayılan İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği ne gönderilecek. 

Soruşturma kapsamında 19 Aralık ta, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, terör örgütü kurmak ve yönetmek , eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder, eski İstanbul Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı ve emniyet amiri Mustafa Kılıçaslan da terör örgütü üyeliği suçundan tutuklanmıştı.

Ekrem Dumanlı nın aralarında bulunduğu 7 kişi, adli kontrol hükümleri uygulanarak, 1 kişi de tedbir uygulanmaksızın serbest bırakılmıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

1 Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor