İthalatı azaltarak üretimi koruyacağız

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Önümüzdeki dönemde, Türkiye de üretilen veya üretilmesi mümkün olan eşyaların ithalatının azaltılarak içeride üretimin korunması yolunu tercih edeceğiz dedi.\r\n

İthalatı azaltarak üretimi koruyacağız
 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yıl sonu itibariyle büyümenin revize edilen Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesine uygun olarak yüzde 3,3 seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti.

Zeybekci, Bakanlık Toplantı Salonunda düzenlediği basın toplantısında, Bakanlığının birinci yılı olması dolayısıyla bugünün kendileri için önemli olduğunu, bir yılın hayırlı olmasını diledi.

Ekonomi Bakanlığı olarak fonksiyonlarının, ülkenin dış ticaretini, ithalat ve ihracatın teşvik edilmesi, ülkenin uluslararası ekonomik ilişkileri, dış ticaret ilişkileri, serbest ticaret anlaşmaları, uluslararası kurum ve kuruluşlarla ilişkilerin yürütülmesi, teşvikler, bunların yönetilmesi ve belirlenmesi, bunların kamuoyuyla işbirliğiyle gerçekleştirilmesi olduğunu anlatan Zeybekci, yıl sonu itibariyle büyüme rakamlarının revize edilen Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesine uygun olarak yüzde 3,3 ler seviyesinde gerçekleşeceğini söyledi.

Bu yılın, ihracatın büyümeye verdiği desteğin en önemli olduğu yıllardan biri olduğunu ifade eden Zeybekci, şu anda yüzde 2,8 civarındaki üç çeyreklik büyümenin yüzde 2,6 sının doğrudan net ihracattan geldiğini, bunun yıl sonu itibariyle yüzde 2,5 ler seviyesinde olacağını söyledi.

Büyümenin son çeyrekte iç piyasanın biraz canlanmasıyla OVP deki yüzde 3,5 ler seviyesinde gerçekleşeceğine inandıklarını belirten Zeybekci, şöyle konuştu:

İstediğimiz noktada değil, çünkü Türkiye nin yüzde 5 in altında bir büyümeyi gerçekleştirdiğinde buna dikkat etmesi gerekiyor. Türkiye son 12 yılda yüzde 5 ortalamayla büyüdü. Son 20 çeyrekte Türkiye yüzde 5.8 ortalamayla büyümeyi başardı. Türkiye bu sene yüzde 3,3 civarında büyürken, cari açığı da daraltarak büyüyor. 2013 yılına göre yüzde 37 seviyesinde bir cari açığı daralmış olacak ve cari açığın 19,3 milyar dolarlık bir iyileşme geçen seneye göre gerçekleştiriyor. Cari açığın daralmasında en önemli dikkat edilmesi gereken nokta da cari açığın 19,3 dolarlık daralmanın 12,5 milyar doları doğrudan net ihracat artışıyla geliyor.

Yüzde 4 lere yaklaşmış cari açık, Türkiye için son derece makuldür

Cari açığın milli gelire oranının, yıl sonunda yüzde 5 ler seviyesinde gerçekleşeceğini ifade eden Zeybekci, bunun Türkiye için çok önemli başarı olduğunu söyledi. 

Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı olarak minimum fiyat uygulaması yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Bu uygulamamız, ithalat rakamımızı yaklaşık 4 milyar dolar civarında yukarıda gösterir. Bunu net olarak düştüğümüzde cari açığımızın yaklaşık 4 milyar dolar daha düşük olduğunu görürüz. Bu da bizim cari açığımızı yüzde 5 in altında bir rakam, net cari açığımızı o noktaya çeker. Yüzde 5 altında yani yüzde 4 lere yaklaşmış olan cari açık, Türkiye için son derece makuldür. Kabul edilir cari açıktır.


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil tıra arkadan çarptı: 2'si ağır 4 yaralı

1 Otomobil tıra arkadan çarptı: 2'si ağır 4 yaralı

Midyat'ta zehir taciri 2 kişi gözaltına alındı

2 Midyat'ta zehir taciri 2 kişi gözaltına alındı

Malatya'da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

3 Malatya'da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Adana'da bir kişi karısı tarafından bıçaklandı

4 Adana'da bir kişi karısı tarafından bıçaklandı

Trabzonspor'un yeni transferi Novak İstanbul'da

5 Trabzonspor'un yeni transferi Novak İstanbul'da

Üzerinde eroin bulunan şahıs gözaltına alındı

6 Üzerinde eroin bulunan şahıs gözaltına alındı

Muğla'da deprem

7 Muğla'da deprem

(Özel haber) Tartıştığı babasını boğazını keserek öldürdü

8 (Özel haber) Tartıştığı babasını boğazını keserek öldürdü

Haliç Köprüsü'nde kaza: 2 yaralı

9 Haliç Köprüsü'nde kaza: 2 yaralı