Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Turizm sektöründe yılbaşı bereketi

Bu yıl 1 Ocak ın perşembe gününe denk gelmesi nedeniyle 4 gün tatil yapma imkanı bulan tatilcilerin yılbaşı tur paketlerine ilgisi yoğun oldu.\r\n

Turizm sektöründe yılbaşı bereketi
Bu yıl 1 Ocak ın perşembe gününe denk gelmesi nedeniyle 4 gün tatil yapma imkanı bulan tatilcilerin yılbaşı tur paketlerine ilgisi yoğun oldu. 

Otellerin büyük bölümünde doluluk oranları yüzde 80 lere ulaşırken, yurtiçi ve yurtdışı turlarının önemli kısmı satıldı.

Turizm firması yetkilisi Bora Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılbaşında tatil yapmak isteyenlerin özellikle kayak merkezlerine ilgi gösterdiğini söyledi. 

Genç, yılbaşında havaların soğuk olması nedeniyle tatilcilerin, Ege ve Akdeniz gibi kıyı bölgelere ilgisinin düşük olduğunu belirtti. 

Sapanca ve Abant ta yer kalmadı

İstanbul ve Ankara ile çevre illerdeki otellerin büyük çoğunluğunda boş yer kalmadığını bildiren Genç, Kayak merkezlerinin bir bölümünde neredeyse yüzde 100 doluluk oranlarına ulaştık. Şu anda Sapanca ve Abant daki tesisler tamamen dolu. Uludağ yüzde 90, Kartalkaya ise yüzde 80 dolu durumda dedi. 

-Kıbrıs a ilgi yüzde 20 arttı

Kıbrıs ta yılbaşı için sanatçıların sahne alacağı programlar hazırlayan çok sayıda tesis olduğuna dikkati çeken Genç, buradaki otellerin de yoğun ilgi gördüğünü ve dileyenler için hala boş yer bulunabildiğini söyledi. 

Genç, Kıbrıs taki otellerin yılbaşı rezervasyonlarında da geçen yıla kıyasla yüzde 20 ye yakın artış yaşandığını bildirdi. 

Afyon daki otellerin yüzde 80-90 ı doldu

Öte yandan Afyon daki termal otellerde de doluluk oranlarını yüzde 80-90 diyen Genç, şöyle konuştu:

Kayak merkezlerinde 2 kişi 4 gece konaklamanın bedeli 800 lira ile 4 bin lira, termal otellerde konaklamanın gecesi ise 600 lira ile 3 bin lira arasında değişiyor. Ayrıca yurtdışı tur paketi satışlarında geçen seneye göre yüzde 15 artış var. Yılbaşını yurtdışında geçirmek isteyenler en fazla Roma, Venedik ve Beyrut turlarını satın aldı. Yurtdışı turlarda da yerimiz az kaldı.

Rezervasyon için son günler

Turizmci Can Mergen ise özellikle kayak merkezlerindeki otellere ilginin yoğun olduğunun altını çizdi.

Mergen, haftasonu kalan yerlerin de satılmasını beklediklerini ve kayak merkezlerindeki tesislerin bu yılbaşını yüzde 100 dolulukla geçireceğini belirterek, sektörde önemli bir hareket olduğunu ifade etti. 

Vatandaşların bir kısmının erken rezervasyon imkanlarından yararlanıp indirimli fiyatlarla tatillerini yapmayı tercih ettiğine değinen Mergen, Son 10 gün içinde rezervasyon yaptıranlar da var ancak hala rezervasyonunu yapmamış, tatile nereye gideceğine karar veremeyen kişi de çok. Bu haftasonu onlar için aslında son fırsat çünkü otellerde fazla yer kalmadı. Kayak merkezlerinde otellerde yılbaşında konaklama ücreti gecelik kişi başı 250 lira ile 600 lira arasında değişiyor değerlendirmelerinde bulundu.


EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

2 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Veee Samsunspordan resmi açıklama

3 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

4 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

5 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

Samsunspordan gollü prova

6 Samsunspor'dan gollü prova

İyi seyirler

7 İyi seyirler...

Yönetim Kalparla görüştü mü

8 Yönetim Kalpar'la görüştü mü?

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

9 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazırlanıyor

10 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazırlanıyor