Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

BM temsilcisinin açıklamaları göreviyle çelişiyor

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü imzasıyla yapılan yazılı açıklamasında, ülkeyi terk et çağrısı yapılan BM temsilcisinin, Norveç gazetesine yaptığı açıklamalarının göreviyle çeliştiği kaydedildi.\r\n

 BM temsilcisinin açıklamaları göreviyle çelişiyor
Sudan Dışişleri Bakanlığı, ülkede görevli 2 Birleşmiş Milletler (BM) görevlisine yönelik ülkeyi terk et çağrısının, halkı rahatsız etme ve yetkililere karşı kibirli tavırlar sergileme gerekçesiyle yapıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf el-Kordofani imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, halkı ve yönetimi rahatsız etmesi nedeniyle BM İnsani İşler ve Kalkınma Koordinatörü Ali ez-Zateri nin ülkeyi terk etmesi yönünde talepte bulunduklarını belirtti.

Zateri nin, Norveç gazetesine yaptığı açıklamalarının göreviyle çeliştiğini kaydeden Kordofani, ifadelerinin çarpıtılma ihtimaline karşı ses kaydını yayınlaması için Zateri ye yeterli sürenin tanındığı ancak BM görevlisinin bu kaydı yayınlamadığını ifade etti.

Uluslararası bir görevlinin, bulunduğu ülkenin devlet başkanının performansını değerlendirme konumunda bulunmadığını, bunun hukuken ve örfen de doğru kabul edilmediğini bildiren Kordofani, bu kişinin görevinin BM halklarına hizmet olduğuna dikkati çekti.

Kordofani, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Sudan Direktörü Yvonne Helle den ise Sudanlı yetkililere yönelik kibirli tavırları nedeniyle ülkeyi terk etmesinin istendiğine değinerek, Helle nin, Sudan yönetimine danışmadan stratejik proje ve programlara mali teknik desteğin durdurulması yönünde kararlar aldığı, söz konusu tutumun, kalkınmayla alakalı problemlerin çözümü, fakirlik oranının düşmesi, büyümenin artması gibi meselelerle görevlendirilmiş BM temsilcisinin konumuna aykırı olduğunu kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun un, kararların alınma nedenlerini bilmeden kınama yapmasından üzüntü duyduğunun altını çizen Kordofani, Sudan ın BM yi hedef almadığı, sözleşmelerine bağlı kalacağı, BM nin ülkede barış ve güvenlik için yaptıklarının da takdirle karşılandığını vurguladı.

Sudan yönetimi, dün BM İnsani İşler ve Kalkınma Koordinatörü Ali ez-Zateri nin, önceki gün de UNDP Sudan Direktörü Yvonne Helle in 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi çağrısında bulunmuştu.

Darfur daki, Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Ortak Barış Gücüne (UNAMID) bağlı İnsan Hakları Ofisi de orduya bağlı güçlerin toplu tecavüz vakalarına karıştığı iddiaları nedeniyle Hartum yönetimiyle yaşanan anlaşmazlık üzerine geçen ay kapatılmıştı.

Sudan da, BM ye bağlı 21 insani yardım örgütünün yanı sıra 104 yabancı kuruluş görev yapıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunda dev zirve

1 Samsunspor: Samsun'da dev zirve

Samsun Haber Samsun olimpiyat renklerine boyanıyor

2 Samsun Haber: Samsun olimpiyat renklerine boyanıyor

Samsunspor Samsunsporda beklenen gün geldi

3 Samsunspor: Samsunspor'da beklenen gün geldi

Samsunspor Samsunspora rekor ceza

4 Samsunspor: Samsunspor'a rekor ceza

Samsunspor Abdülkerime mesaj yağmuru

5 Samsunspor: Abdülkerim'e mesaj yağmuru

Rahat bırakın

6 Rahat bırakın!..

Samsuspor - Vedat Bora Sakat sakat oynadım

7 Samsuspor - Vedat Bora: 'Sakat sakat oynadım'

Alperen Paka bir darbe daha

8 Alperen Pak'a bir darbe daha

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

9 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

10 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü