BM temsilcisinin açıklamaları göreviyle çelişiyor

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü imzasıyla yapılan yazılı açıklamasında, ülkeyi terk et çağrısı yapılan BM temsilcisinin, Norveç gazetesine yaptığı açıklamalarının göreviyle çeliştiği kaydedildi.\r\n

 BM temsilcisinin açıklamaları göreviyle çelişiyor
Sudan Dışişleri Bakanlığı, ülkede görevli 2 Birleşmiş Milletler (BM) görevlisine yönelik ülkeyi terk et çağrısının, halkı rahatsız etme ve yetkililere karşı kibirli tavırlar sergileme gerekçesiyle yapıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf el-Kordofani imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, halkı ve yönetimi rahatsız etmesi nedeniyle BM İnsani İşler ve Kalkınma Koordinatörü Ali ez-Zateri nin ülkeyi terk etmesi yönünde talepte bulunduklarını belirtti.

Zateri nin, Norveç gazetesine yaptığı açıklamalarının göreviyle çeliştiğini kaydeden Kordofani, ifadelerinin çarpıtılma ihtimaline karşı ses kaydını yayınlaması için Zateri ye yeterli sürenin tanındığı ancak BM görevlisinin bu kaydı yayınlamadığını ifade etti.

Uluslararası bir görevlinin, bulunduğu ülkenin devlet başkanının performansını değerlendirme konumunda bulunmadığını, bunun hukuken ve örfen de doğru kabul edilmediğini bildiren Kordofani, bu kişinin görevinin BM halklarına hizmet olduğuna dikkati çekti.

Kordofani, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Sudan Direktörü Yvonne Helle den ise Sudanlı yetkililere yönelik kibirli tavırları nedeniyle ülkeyi terk etmesinin istendiğine değinerek, Helle nin, Sudan yönetimine danışmadan stratejik proje ve programlara mali teknik desteğin durdurulması yönünde kararlar aldığı, söz konusu tutumun, kalkınmayla alakalı problemlerin çözümü, fakirlik oranının düşmesi, büyümenin artması gibi meselelerle görevlendirilmiş BM temsilcisinin konumuna aykırı olduğunu kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun un, kararların alınma nedenlerini bilmeden kınama yapmasından üzüntü duyduğunun altını çizen Kordofani, Sudan ın BM yi hedef almadığı, sözleşmelerine bağlı kalacağı, BM nin ülkede barış ve güvenlik için yaptıklarının da takdirle karşılandığını vurguladı.

Sudan yönetimi, dün BM İnsani İşler ve Kalkınma Koordinatörü Ali ez-Zateri nin, önceki gün de UNDP Sudan Direktörü Yvonne Helle in 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi çağrısında bulunmuştu.

Darfur daki, Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Ortak Barış Gücüne (UNAMID) bağlı İnsan Hakları Ofisi de orduya bağlı güçlerin toplu tecavüz vakalarına karıştığı iddiaları nedeniyle Hartum yönetimiyle yaşanan anlaşmazlık üzerine geçen ay kapatılmıştı.

Sudan da, BM ye bağlı 21 insani yardım örgütünün yanı sıra 104 yabancı kuruluş görev yapıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Silahlı saldırı düzenlemek isteyen şahısların planını devriye gezen polisler boz

1 Silahlı saldırı düzenlemek isteyen şahısların planını devriye gezen polisler boz

Gelin kına gecesini hastanede geçirdi

2 Gelin kına gecesini hastanede geçirdi

İki otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi yaralandı

3 İki otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi yaralandı

Kaza yaptığı aracı bırakıp kaçtı

4 Kaza yaptığı aracı bırakıp kaçtı

Fatih'te trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı

5 Fatih'te trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı

Madde bağımlıları 4 katlı metruk binayı yakıp kaçtı

6 Madde bağımlıları 4 katlı metruk binayı yakıp kaçtı

Motosiklete çarpan otomobil kayıplara karıştı

7 Motosiklete çarpan otomobil kayıplara karıştı

Çaldığı motosiklete kapkaç yaparken yakalandı

8 Çaldığı motosiklete kapkaç yaparken yakalandı