Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ermenistan ın Rusya ya bağımlılığı artıyor

Ermenistan ın Rusya nın önderliğinde kurulan ve 1 Ocak 2015 te resmen hayata geçecek Avrasya Ekonomik Birliği ne dahil olmasıyla Rusya ya olan bağımlılığının artması bekleniyor.\r\n

Ermenistan ın Rusya ya bağımlılığı artıyor
Ermenistan ın Rusya nın önderliğinde kurulan ve 1 Ocak 2015 te resmen hayata geçecek Avrasya Ekonomik Birliği ne (AEB) dahil olmasıyla Rusya ya olan bağımlılığının artması bekleniyor.

Ermenistan, birliğe 2014 ün son haftasında kabul edildi. Bir yıl önce AB ile Ortaklık Anlaşması nı imzalamaktan vazgeçen Ermenistan böylece Rusya, Kazakistan, Belarus ve Kırgızistan ın ardından AEB nin beşinci üyesi oldu. Ancak Ermenistan ın bu kararının siyasi ve ekonomik olarak, ayrıca güvenlik alanında Rusya ya bağımlılığını artıracağı belirtiliyor. 

Ermenistan ın geçen yıl AB ile Ortaklık Anlaşması imzalamaktan vazgeçerek tercihini Rusya nın önderliğindeki AEB den yana kullanmasının altında Rusya nın baskısının önemli bir etken olduğu düşünülüyor. Özellikle, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov un AB nin Güney Kafkasya ülkeleriyle imzalamak istediği ortaklık anlaşmalarını Rusya yı çevreleme politikası olarak değerlendirmesi, Rusya nın projeye olan bakışını net bir şekilde ortaya koymuştu. Rusya nın AB ye yakınlaşan Ukrayna ya müdahalesi de AB nin genişleme politikalarına verilen sert bir cevap olarak değerlendirilmişti. 

Ancak merkezi Ermenistan da bulunan Bölgesel Araştırmalar Merkezi Başkanı Richard Giragosyan, Rusya nın baskısının dışında önemli iç etkenlerin de Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ın AB den vazgeçmesinde etkili olduğu düşüncesinde. 

Süreci AA muhabirine değerlendiren Giragosyan, Ermenistan daki muhalefet partilerinin hükümete ciddi eleştirilerde bulunduğunu belirterek, Muhalefet, AB ile imzalanacak Ortaklık Anlaşması nın Ermenistan ın Rusya ile olan hayati ittifakını tehlikeye atacağı yönünde ciddi eleştirilerde bulundu dedi. 

Rusya nın bölgedeki tek askeri üssünün Ermenistan da bulunduğunu ve Ermenistan ın Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi olduğunu anımsatan Giragosyan, Hükümet, AB ile Ortaklık Anlaşması imzalayarak Rusya ile güvenlik ilişkilerinin tehlikeye atılamayacağını düşündü diye konuştu. 

Rusya ya bağımlılık

Ermenistan, Sovyetler Birliği nin dağılmasının ardından geçen yaklaşık 25 yılda Rusya ya aşırı bağımlılıktan kurtulamayan eski Sovyet ülkelerinin başında geliyor. Ermenistan özel sektöründe enerjiden altyapıya, demiryolu ulaşımından iletişime kadar birçok alan Rus oligarkların tekelinde bulunuyor.

Özellikle enerji alanında Rusya ya bağımlılık ön plana çıkıyor. Ermenistan ın doğalgaz ithalatının tamamı Rus devlet enerji şirketi Gazprom un kontrolünde bulunuyor. Ayrıca, Rusya Ermenistan a doğalgazı Avrupa ülkelerine kıyasla yaklaşık yüzde 50 daha ucuza satıyor. Rusya nın bu stratejisi, Ermenistan ı enerji alanında tamamen kendisine bağımlı hale getiriyor. 

Nitekim, Richard Giragosyan da bu konuya dikkati çekti ve Ermenistan Rusya ya aşırı bağımlı bir ülke. Taraflar arasındaki ekonomik ilişki tek taraflı ve asimetrik. Bu bağımlılık on yıldır da giderek artıyor. Sarkisyan ın kararında bu aşırı bağımlılığın da etkisi var değerlendirmesin bulundu. 

AEB nin ekonomik ve siyasi etkisi

Ermenistan ın AEB ye üye olmasının ülke ekonomisine nasıl yansıyacağı da önemli bir tartışma konusu. Bu noktada Giragosyan, AEB üyeliğinin Ermenistan ekonomisine zarar vereceğini düşünen uzmanlar arasında yer alıyor.

Üyeliğin Ermenistan ı Rusya ya ekonomik alanda daha sıkı biçimde bağlayacağını savunan Giragosyan, Kaçınılmaz biçimde Ermenistan ın AEB üyeliğinin Ermenistan ekonomi üzerindeki etkileri olumsuz olacak. Fiyatlarda artış görülecek ve Ermenistan iç piyasası üzerinde oligarkların etkisi artacak şeklinde konuştu.

Giragosyan, Ermenistan daki otoriterleşmenin de bu kararla aratacağını söyledi. AB ile Ortaklık Anlaşması ndan vazgeçilmesiyle ülkedeki reformların ve Avrupa ülkeleriyle olan savunma alanındaki işbirliğinin gerileyeceğini belirten Giragosyan, Bu kararla Ermenistan ın bağımsızlığı da zayıflayacak ifadesini kullandı. 

Giragosyan, her şeye rağmen Ermenistan ın şu an için AB ye kapıyı kapattığını ancak kilitlemediğini belirtti. Bu noktada AB ye de önemli sorumluluk düştüğünü vurgulayan Giragosyan, Avrupa şimdi Ermenistan ile ilişkileri geliştirmek için yeni alternatif yollar keşfetmek zorunda. Hesaplarını Ermenistan ın limitlerini ve kapasitesini göz önünde bulundurarak daha gerçekçi yapmalı yorumunu yaptı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Dostluk maçı ertelendi

1 Dostluk maçı ertelendi

Mesaiye devam

2 Mesaiye devam

Şehzadelerden anlamlı kampanya

3 Şehzadeler'den anlamlı kampanya

Nerede hareket

4 Nerede hareket...

Hükümetleri halk kuracak

5 Hükümetleri halk kuracak

Vezirköprüde Dünya Su Günü etkinlikleri

6 Vezirköprü'de Dünya Su Günü etkinlikleri

Sur Çelik Kapı İnşaat Fuarında

7 Sur Çelik Kapı İnşaat Fuarı'nda

Orsan Türkiyenin her yerinde

8 Orsan Türkiye'nin her yerinde

Sektörün ışıldayan markası Bedük Group

9 Sektörün ışıldayan markası Bedük Group

ALS Grup farkı

10 ALS Grup farkı