Marmarabirlik yılı 41,7 milyon lira kar ile kapatıyor

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, birliğin yılı 41 milyon 700 bin lira karla kapatacağını söyledi.\r\n

Marmarabirlik yılı 41,7 milyon lira kar ile kapatıyor
Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, birliğin yılı 41 milyon 700 bin lira karla kapatacağını söyledi.

Asa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 22 Ekim de başlayan 2014-2015 ürün alım kampanyası kapsamında, bölgedeki rekolte düşüşü ve ürün kaybına rağmen alınan zeytin miktarının 24 Aralık itibarıyla 26 bin 500 ton seviyesine ulaştığını, dönemin sona ereceği 9 Ocak 2015 e kadar da 28 bin tona ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Üreticiye ödenecek alım bedelinin şu an itibarıyla 115 milyon liraya ulaştığını, kampanya sonunda ise 120 milyon lirayı bulacağını kaydeden Asa, bunun bir bölümünü peşin ödediklerini ve 16 Ocak 2015 te borçlarının kalmayacağını bildirdi.

Birliğin son yıllarda yurtiçi ve yurtdışı satışlarında önemli başarılara imza attığına ve bunun da karlılığına yansıdığına dikkati çeken Asa, Marmarabirlik, 2010 yılı öncesinde zarar eden bir kurum halindeyken ilk yıl 7,8 milyon, ikinci yıl 17 milyon, üçüncü yıl 23 milyon lira ve bu yıl itibarıyla 41 kere maşallah diyorum , 41 milyon 700 bin lira kar eden bir kuruluş haline geldi dedi.

Marmarabirlik in, karlılığının yanı sıra son 3 yılda 35 milyon liralık yatırım yaptığına da değinen Asa, 2015 te ise 20 milyon liralık yatırım planladıklarını anlattı. 

Ürün gönderilen ülke sayısı 4 yılda 18 den 47 ye çıktı

Asa, stok durumu da göz önünde bulundurulduğunda, bu yılki rekolte düşüklüğünün Marmarabirlik e ürün tedariki noktasında hiçbir sıkıntı yaşatmayacağını ifade ederek, gelecek 1,5 yılda satacak ürüne sahip oldukları bilgisini verdi.

Gemlik tipi sofralık zeytinde dünyada rakipsiz olduklarını belirten Asa, birliğin son 4 yılda ihracatını gitgide artırdığını vurguladı. Asa, şunları kaydetti: 

2010 yılında 18 ülkeye ihracat yaparken bugün itibarıyla ihracat yaptığımız ülke sayısını 47 ye çıkarmış durumdayız. Gerçekten güzel bir artış yaşandı. Önemli olan pazara girmektir. Pazara girdikten sonra arkası geliyor. 2010 yılının öncesinde ortalama yıl bazındaki ihracat miktarımız 13 milyon dolar seviyesindeyken Marmarabirlik, ihracatını son yıllarda ortalama 23 milyon dolar seviyesine yükseltmiştir. Bu da tabii ki Marmarabirlik e çok büyük katkı sağlamaktadır.

MB markası yurtdışında da büyüyecek

Birliğin yeni markası MB nin lansmanını kısa süre önce yaptıklarını hatırlatan Asa, bu ürünün Türkiye genelindeki pazarlamasının Koç Grubu şirketlerinden Düzey Pazarlama tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.

Hidamet Asa, yeni markanın yurtdışında da büyümesini amaçladıklarını dile getirerek, Esas amacımız; İngilizce çağrışımı olduğu için MB markasının yurtdışında bayilik yapılanmasını da hedeflemekteyiz. Kısacası Marmarabirlik markasının dışında ikinci bir markayı yurtdışında da yaratmak istiyoruz. Marmarabirlik in kendi markasıyla yarışır bir duruma gelmesini hedefliyoruz ifadesini kullandı.

Gemlik, Mudanya, Erdek, Orhangazi, İznik, Edincik, Mürefte ve Marmara Adası nda kooperatifleri ve 32 bin ortağı bulunan Marmarabirlik, Bursa-Başköy deki entegre tesislerinde sofralık zeytin, yağı ve ezmesini üretiyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

3 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

4 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Yaşam savaşını kaybetti

5 Yaşam savaşını kaybetti

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

6 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

7 Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

Cemal Safi'ye son görev

8 Cemal Safi'ye son görev

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

9 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

10 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor