ÇARŞAMBA YA YAŞAYAN CAMİ

Samsun un Çarşamba İlçesi nde Yaşayan Cami konseptinde 2009 yılında yapımına başlanan ve 2 milyon TL ye mal olan Yunus Emre Camisi, törenle hizmete açıldı\r\n

ÇARŞAMBA YA YAŞAYAN CAMİ
Samsun’un Çarşamba İlçesi nde 2009 yılında yapımına başlanan Yunus Emre Camisi, törenle ibadete açıldı. Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Türkiye de 85 bin 500 ü aşkın cami olduğunu söyledi.
BURALAR İLİM İRFAN YUVASI OLSUN
Bu camilerin yapımında vatandaşların katkısının çok büyük olduğuna değinen Yiğit, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 85 bin camimizin ülkemiz insanlarına hizmet etmesini istiyoruz. Camilerimiz mihrabıyla mabet olsun. İmanımızı, İslamımızı, adabımızı, erkanımızı, büyüğe küçüğe saygımızı, vatana millete faydalı oluşu buralardan öğrenelim. Buralardan Yunus, sevgi ve muhabbet kaynağı Mevlana lar çıksın istiyoruz. Buradan ulema çıksın, buralar ilim irfan yuvaları olsun istiyoruz dedi.
HERKES CAMİLERİMİZE GELSİN
Yiğit, yaşayan cami konsepti bağlamında bir şeyler yapmaya çalıştıklarını vurgulayarak, 
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 2011 yılında cami ve çocuk temasını toplumumuzla tanıştırdık, 2012 de cami ve engelli temasını gündeme taşıdık. Arzu ettik ki bu ülkede 7 milyon engelli kardeşimiz camilerden mahrum kalmasın. 2013 yılında ise cami ve kadın dedik. Bu toplumda insanların yarısı kadınlardan oluşuyor. Kadınların da camilere gelmesini, buradaki ilimden, irfandan istifade etmesini istedik. 2014 yılında da cami ve gençlik projesini hayata geçirdik. Gençlerimiz camilerimize gelsin istedik diye konuştu.
CAMİ BİZİM ORTAK KALBİMİZ
Kur an-ı Kerim’de cami kelimesi geçmediğini anlatan Yiğit, Bizim geleneğimiz cami kelimesine öyle bir misyon yüklemiş ki mescidi camiye dönüştürmüştür. Cami toplayan demektir. Yaşlıyı, genci, fakiri, zengini, hemen herkesi bir araya getiren demektir. Cami bizim ortak kalbimizdir, bu ülkenin mührüdür. Cami bu ülkenin İslam yurdu olduğunun en güzel göstergesidir diye konuştu.
Samsun Valisi İbrahim Şahin de TRT’de çalıştığı dönemde özellikle TRT Diyanet kanalının kurulması sırasında önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, Camimiz çok güzel oldu. Türkiye’deki birçok camiden örnekler barındırıyor dedi. Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk ise caminin yapımında destekte bulunanlara teşekkür ederek, Camimizin küçük bir borcu kalmış. El birliğiyle kalan borcunu da bitireceğiz” ifadesini kullandı.
İKİ MİLYON TL YE MALOLDU
Cami hakkında bilgiler veren Yunus Emre Camisi Derneği Başkanı Turan Çinici, şunları kaydetti: Yaklaşık bin 100 metrekare alan üzerine kurulan ve kapalı alanı 450 metrekare olan camimizde bin 300 kişi aynı anda ibadet edebilecek. 2 milyon liraya mal olan camimizin ahşapları maun ağacından. Bu ağaçlar Afrika’dan getirildikten sonra Yalova’da işlenmiştir. Caminin hat işçiliği, Topkapı Sarayı hattatı tarafından yapılmıştır. Camimizin halıları, Eyüp Sultan Camisi nin halılarıyla aynı. Kubbesindeki ayet Mimar Sinan Camisi nden alınma. Mihrabındaki ayet ise Bursa Ulu Cami’den alınma. Camimiz yerden ısıtmalı.
Törende, Kocatepe Camisi İmam-Hatibi İsmail Coşar ile Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Kur an-ı Kerim ve kaside okudu.
Törene, konuşmacıların yanı sıra Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Halit Doğan ile çok sayıda vatandaş katıldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

3 Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

4 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

5 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

6 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

7 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Ağır ceza geliyor

8 Ağır ceza geliyor

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

9 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

10 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar