Mursi nin Genel Sekreteri Biltaci ye 6 yıl hapis

İhvan ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Biltaci, mahkemeye hakaret ettiği gerekçesiyle 6 yıl hapse mahkum edildi.\r\n

Mursi nin Genel Sekreteri Biltaci ye 6 yıl hapis
Mısır da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 130 kişinin yargılandığı hapishaneler baskını davasında, Müslüman Kardeşler Teşkilatı nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci ye mahkemeye hakaret ettiği gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası verildiği bildirildi. 

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Kahire deki Polis Akademisi nde yapılan duruşmada, Mursi nin 3 Temmuz 2013 ten 4 Kasım a kadar alıkonulduğu yere ilişkin dönemin komutanları arasında geçen ve resmi evraklarda sahtecilik yapıldığını ortaya çıkaran ses kayıtları dinlendi.  

Mahkeme heyetinin konuşmaları, Mursi nin alıkonulduğu yerin ayarlanması için devlet yetkilileri ve komutanların iletişimi olarak değerlendirmesi üzerine Biltaci, sanık kafesinden, CD lerin metne dökülmesi gerekiyor. Bu adil değil, hukuki açıdan da doğru değil şeklinde tepki gösterdi. 

Bunun üzerine mahkeme heyeti, Biltaci nin duruşma salonundan çıkartılması talimatını verdi. Hayet, adil değil sözünü mahkemeye hakaret olarak değerlendirdi ve  Biltaci yi 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti daha sonra, davada delil olarak sunulan CD lerin incelenmesi için duruşmayı 10 Ocak a erteledi. 

Savunma heyeti üyesi Usame el-Halu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu kararın nihai olmadığını ve temyize götüreceklerini kaydetti. 

Mısır da Vadi n-Natrun Hapishanesi Olayı olarak da bilinen davada, 106 sı firari ve 25 i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011 de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, 11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmak suçlamalarıyla yargılanıyor.

Karar bozuldu

Öte yandan, Mısır da 18 yaşın altında olan 78 çocuk hakkında daha önce verilen hapis kararlarının bozulduğu bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre; İskenderiye İstinaf Mahkemesi, izinsiz gösteri yapmak, silah bulundurmak ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı na (İhvan) üye olmak suçlamasıyla, 2 ila 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılan 78 çocuğun suçsuz olduğuna hükmetti.

İskenderiye Asliye Ceza Mahkemesi, 27 Kasım da, 2014 ün Ocak-Mayıs ayları arasında gözaltına alınan 78 çocuğun, 2 ila 5 yıl arasında hapsine hükmetmişti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil koyun sürüsüne daldı

1 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

2 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

3 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

4 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

5 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

6 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

8 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

9 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi

10 Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi