IŞİD in askeri uçak düşürdüğü iddia edildi

Terör örgütü IŞİD hava savunma birimlerinin, başkent Bağdat ın kuzeyindeki El-Hadira bölgesinde askeri uçak düşürdüğü öne sürüldü.\r\n

IŞİD in askeri uçak düşürdüğü iddia edildi
IŞİD e bağlı Musul dan yayın yapan El-Beyan radyosunda yer alan haberde, IŞİD hava savunma birimlerinin, Beled istasyonu yakınlarında bir askeri uçağı düşürüp pilotu rehin aldığını iddia edildi.

Uçağın hangi ülkeye ait olduğu belirtilmedi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Irak Hava Kuvvetleri nden konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Suriye nin Rakka kentinde, geçen hafta ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir uçak düşürülmüştü. Ürdün ordusu, uçağın kendilerine ait olduğunu, pilotunun da IŞİD tarafından rehin alındığını doğrulamıştı.

Yardım iddiaları gerçek dışı

Öte yandan, ABD nin Bağdat Büyükelçiliği nden yapılan yazılı açıklamada, ABD savaş uçaklarından Salahaddin e bağlı Beled ilçesinin El-Hadira bölgesinde IŞİD militanlarına askeri yardım atıldığına yönelik basında çıkan haberlerin yanlış olduğu belirtildi.

ABD tarafından ne Beled ilçesi ne de başka bir yere herhangi madde atıldı ifadesi kullanılan açıklamada, basında çıkan bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve yanlış olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ABD, şiddet kullanan radikallere karşı Irak hükümetinin ve halkının yanında olmaya devam edecek ve tek bir Irak ın ilerlemesini destekleyecek değerlendirmesinde bulundu.

ABD ye ait helikopterlerden, Irak ın Salahaddin kentinde IŞİD militanlarına havadan silah ve mühimmat paketleri atıldığı öne sürümüştü. Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı da iddiaları kısmen doğrulayarak, IŞİD’in kontrolündeki bölgeye yanlışlıkla düşen bazı silah ve tıbbi malzemelerin vurularak imha edildiğini açıklamıştı. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da ahır yangını

1 Adana'da ahır yangını