Hatay Müzesi açıldı

Hatay Arkeoloji Müzesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ın katıldığı törenle açıldı.\r\n

Hatay Müzesi açıldı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kesinlikle bir daha hiçbir şekilde bu topraklardan tek bir tarihi çakıl taşının dahi başka ülkeye gitmesine izin vermeyeceğiz dedi.

Davutoğlu, Hatay Müzesi nin açılışındaki konuşmasında, kentin eşsiz kültürel derinliğinin sokaklarda da hissedildiğini belirtti.

Müze ve şehir ilişkilerinin önemli olduğunu ve bunu üçe ayırdığını dile getiren Davutoğlu, Bir şehir vardır ki altında, toprağın altında, hiçbir, doğru dürüst kültürel miras yoktur ama üzerinde başka yerlerden aktarılan mirasların sergilendiği müzeler vardır. Diğer şehirler vardır ki altlarında büyük kültürel miras vardır ve hala bunlar yaşamaktadır ama yeryüzüne, bugünkü yaşayan insanlara sunulacak veriler, eserler ortaya çıkarılmamıştır. Bir üçüncü grup da bunun içinde, onlarda hem toprağı hem de üstü zengindir kültürel miras anlamında dedi.

Bununla ilgili yabancı şehirlerden örnek veren Başbakan Davutoğlu, Hiçbirisi Hatay ın olduğu ölçüde tarihin derinliğine giden kültürel mirasa sahip değildir. Bizim ayrıcalığımız bu diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye nin her yerinde yapılan kazılarda medeniyetlerden izlerin görülebileceğini vurgulayarak, Hatay da biraz kazınca belki 500 yıl biraz daha kazınca bin yıl, biraz daha kazınca 3 bin - 5 bin yıl öncesine gidiyor dedi.

Kentin bilinen 13, bilinmeyen çok daha fazla medeniyetle harmanlandığını belirten Davutoğlu, kazı yapılırken aslında şehirlerin kültürel miraslarının ortaya çıkarıldığını belirtti.

Başbakan Davutoğlu, o mirasların keşfedilmesine, yeryüzüne çıkarılmasının önemine değinerek, şöyle konuştu:

O mirası değerlendirirken, hem onları yeryüzüne çıkaracağız, bugün burada bu güzel eserde olduğu gibi, sergileyeceğiz, kesinlikle bir daha hiçbir şekilde bu topraklardan tek bir tarihi çakıl taşının dahi başka ülkeye gitmesine izin vermeyeceğiz.  Geçmişte neredeyse talan edilmiş eserlerimiz, şu veya bu yolla, tarihi eser kaçakçılığıyla veya başka yollarla. Biz AK Parti olarak hem toprağın altındaki tarihi mirasımıza sahip çıkacağız ama sahip çıkmakla kalmayacağız onların çağdaş standartlarda en iyi şekilde sergilenmesine de önem vereceğiz.

Açılışı yapılan Hatay Müzesi nin eserlerin korunması ve sergilenmesi açısından güzel bir örnek olduğunu dile getiren Davutoğlu, Hem mirasın dışarı çıkmasına izin vermeyeceğiz hem çok titiz şekilde yeryüzüne çıkaracağız, sergileyeceğiz hem de o mirasın etnografik altyapıya uzanan sosyal kültürünü muhafaza edeceğiz, yaşayan hayat, kültür olarak. Hatay bu konuda çok güzel bir numune. Hala kadim kültürlerin bir arada yaşadığı, günlük hayatta kendilerini yansıtabildiği sosyo kültürel yapıya sahip.

Davutoğlu, Hatay ı bölgenin en önemli kültür merkezlerinden biri olarak nitelendirerek, vatandaşlardan da açılışı yapılan müzeyi sahipsiz bırakmamalarını istedi. Müze kültürünün gelişmesinde tarihi bilinçle oraları ziyaret edenlerin de katkısının olduğunu ifade eden Davutoğlu, Hatay Müzesi nin yapımına katkısı olanlara teşekkür etti.

Konuşmasının ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu na Müze Kart hediye etti.

Daha sonra müzenin açılışı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve diğer yetkililerce kurdele keserek gerçekleştirildi. Açılışın ardından Davutoğlu ve beraberindekiler müzeyi gezerek eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Çelik: 24 saat yaşayan bir müze olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Hatay Müzesi nin 24 saat yaşayan bir yer olacağını belirterek, Bu müze bundan sonra Hatay ın sadece ziyaret edilen bir yeri olmayacak, bir yaşam merkezi olacak dedi.

Çelik, açılışta yaptığı konuşmada, kent için önemli bir müzenin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Müzenin açılışıyla önemli, büyük bir havzanın da meydana getirildiğini dile getiren Çelik, bölgenin Hatay Müzesi, Gaziantep teki Zeugma ve Şanlıurfa daki müzeyle tamamlanarak Zeugma müzeleri destinasyonu haline getirildiğini söyledi.

Geçmişte, Hatay ın Türkiye Cumhuriyeti ne katılması yönünde oy kullanan Hatay Meclisi nin mensuplarına şükranlarını sunan Bakan Çelik, Şükranlarımızı sunmamız sadece sözde kalmıyor bu eserlerle birlikte Hatay Meclisi nin aldığı karar gibi, o gün Türkiye Cumhuriyeti ne atılan mührü gibi mühürleri Hatay a vurmaya devam ediyoruz. Bu müze de o mühürlerden bir tanesidir diye konuştu.

Bin 700 eser sergilenecek

Hatay Valisi Ercan Topaca da müzede yaklaşık bin 700 eserin sergileneceğini söyledi.

Törende müzenin 16 bin metrekarelik bölümünün açıldığını ifade eden Topaca, ikinci etabın tamamlanmasıyla müzenin 32 bin 754 metrekare kapalı alana sahip olacağını kaydetti.

Topaca, müzeden dünyanın çok değişik yerlerinden gelenlerin yararlanmasını planladıklarını belirtti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'da UBFED'de deprem

5 Samsun'da UBFED'de deprem

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

6 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

8 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

9 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

10 Nükleer, Karadeniz'i bitirir