Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Önce kendi vatandaşlarını kurtardılar

Norman Atlantic feribotundan kurtarılan Türk yolculardan Akamaç, feribottaki yangın sonrası Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını öne sürdü.\r\n

Önce kendi vatandaşlarını kurtardılar
Yunanistan ın Patra Limanı ndan 422 yolcusu ve 56 kişilik mürettebatıyla İtalya ya sefer yaparken yangın çıkan Norman Atlantic adlı feribottan kurtarılan yolculardan bazıları helikopterlerle İtalya’nın güneyindeki Puglia bölgesi kıyılarına taşınıyor.

İtalyan makamlarının yürüttüğü kurtarma çalışmaları kapsamında 2 helikopter kullanılıyor. Her helikoptere 3 yolcunun alındığı öğrenildi.

Önce kendi vatandaşlarını kurtardılar

Müşahede altındaki Türk yolculardan Aylin Akamaç, AA muhabirine, yaşananları büyük bir skandal olarak değerlendirerek, feribottaki yangın sonrasındaki kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını savundu.

Asker gençlerin bile kadın ve çocuklardan önce kurtarıldığını anlatan Akamaç, Gün boyunca deniz dalgasız olmasına rağmen bizi öylece beklettiler. Römorkör ile çekmeye çalışırken bağladıkları halat 3 kez koptu. Hiçbir şey yapamadılar. Böyle bir şey olamaz. Allah bir daha düşürmesin diye konuştu. Feribotta sadece 3 filika olduğunu belirten Akamaç, Titanik filmi gibiydi dedi. 

Akamaç, şöyle devam etti:

Yangını yolcular farkına vardı. Ve ilk çıkanlar filikalara bindi. Bizleri yerlere oturttular. Yangını söndürmek için sıktıkları sularla dizimize kadar ıslandık. Soğuktan ayaklarımız dondu. İnsanlar ısınmak için ateşe yaklaşmak zorunda kaldı. Saatlerce dışarıda bekletildik. İnsanlar tuvaletlerini orada yapmak zorunda kaldı. Eşim halen feribotta onun için çok endişeleniyorum.

53 Türk vatandaşından 9 u kurtarıldı

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, çalışmalarda şu ana kadar 289 kişinin feribottan kurtarıldı, aralarında 3 Türk, 5 İtalya, 25 Yunan ve kaçak olduğu iddia edilen 2 Afganistan vatandaşının da bulunduğu 49 kişi kurtarma gemisiyle Brindisi Limanına götürüldü.

Feribotta bulunan 53 Türk vatandaşından şimdiye kadar 9 unun kurtarıldığı, kurtarılanların 3 ünün kadın 6 sının erkek olduğu bildirildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde feribotun, İtalya nın Brindisi Limanına çekileceği kaydedildi. Römorkörlerle bağlanan feribotun, olumsuz hava koşulları nedeniyle hareket ettirilmediği belirtildi.

Yunanistan ın Bari Başkonsolosu Stelyos Kambanele, katıldığı bir radyo programında, kurtarılan vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Yunanistan ın Patra Limanı ndan 422 yolcu ve 56 kişilik mürettebatıyla cumartesi akşam saatlerinde İtalya nın Ancona kentine hareket eden feribotta, henüz belirlenmeyen nedenle yangın çıkmış, kurtarma çalışmaları sırasında 61 yaşındaki 1 Yunan vatandaşı hayatını kaybetmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Nihat Hatipoğlu Giresunda Şühedanın izinde konferansına katıldı

1 Nihat Hatipoğlu Giresun'da 'Şühedanın izinde' konferansına katıldı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,Biz bir dakika diyoruz, hesapları alt üst oluyor

2 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,:'Biz bir dakika diyoruz, hesapları alt üst oluyor

Karşıdan karşıya geçmek isterken hayatını kaybetti

3 Karşıdan karşıya geçmek isterken hayatını kaybetti