BÖYLESİ İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, 2 bin dönümlük tersane alanının atıl durumdan çıkarılıp müteşebbisin hizmetine açılması gerektiğini belirterek, Arazinin bin 500 dönümü karma organize sanayi bölgesi, 500 dönümü ise serbest bölge olarak planla

BÖYLESİ İLK KEZ GÖRÜLDÜ
Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun u ziyaret etti. Ziyaret sırasında Samsun- Merkez Organize Sanayi Bölgesi nin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını hatırlatan Çakır, sorunun çözümü için kısa, orta ve uzun vadeli eylem planları hazırlanması gerektiğini söyledi. Çakır, İki bin dönümlük tersane alanı atıl durumdan bir an önce çıkarılıp müteşebbisin hizmetine açılmalı, bin 500 dönümü karma organize sanayi bölgesi, 500 dönümü ise serbest bölge olarak planlanmalı dedi. Çakır, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu nun da bu projeye destek verdiğini söyledi.
HEDEFLERE BÖYLE ULAŞAMAYIZ
Haber Gazetesi ni ziyaret eden Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır,  Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun ile bir süre görüştü. Ziyaret sırasında Samsun yeni organize saniye bölgesine ihtiyacı olduğunu ifade eden Çakır, Yeni yatırım yapmak isteyen çok sayıda yatırımcı talepte bulunmaktadır. Hemen karşımızda 400 milyonluk bakir bir pazar var. Yine ülkemizin kuzeye açılan kapısı olmamızı sağlayacak 45 milyon avroluk bütçesiyle kabul edilmiş ve temelleri yakın bir tarihte atılacak Lojistik Organize Sanayi Bölgemiz var. Bu imkânlar yatırım taleplerini daha da arttıracaktır. İstanbul ve çevresinde de artık yer kalmamıştır. Müteşebbis; ulaşım, nitelikli işgücü ve konaklama gibi olanaklara sahip yeni yatırım alanları arayışına girecektir. Fakat ilimizin tüm bu taleplere cevap verecek yatırım alanları bulunmamaktadır. Bu durumda bırakın dışardan yatırım çekmeyi, kendi sanayicimize yer tahsis edememekteyiz. Sanayicimiz çareyi, zorunlu olarak başka yerlerde yatırım yapmakta aramaktadır. Bu durumda da arzu ettiğimiz hedeflere ulaşabilmemiz mümkün değildir. İlimizin çok ihtiyaç duyduğu sanayi parsellerini üretmek için kısa, orta ve uzun vadeli eylem planlarımız olmalıdır.
ATIL DURUMDAN KURTARILMALI
Samsun da 2007 yıllında bir tersane bölgesi planlandığını hatırlatan Çakır. O dönemde bu planlamanın haklı sebepleri vardı. Ancak 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik kriz yatırımcıları etkiledi, gemi ticareti dolayısıyla tersane sektörü durma noktasına geldi. Sektörün tekrar toparlanma süreci ise uzun zaman alacaktır. Benim düşünceme ve araştırmalarıma göre, ileride de bu alanın tersane alanı olarak kullanılması mümkün görünmemektedir. Kısa vadeli çözüm olarak 2 bin dönümlük bu alan atıl durumdan bir an önce çıkarılıp müteşebbisin hizmetine açılmalıdır. 2 bin dönüm arazinin bin 500 dönümü karma organize sanayi bölgesi, 500 dönümü ise serbest bölge olarak planlanmalıdır dedi. 
ZEYBEKCİ VE HİSARCIKLIOĞLU DESTEK VERDİ
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci nin iki ay önce yaptığı Samsun ziyareti sırasında kendisine tersane alanıyla ilgili bilgi verdiklerini de hatırlatan Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Görüşmemiz sırasında Samsun Milletvekili Ahmet Yeni ile AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş da vardı. Tersane konusunu kendisine ilettiğimizde Madem böyle bir yer var, burayı Ulaştırma Bakanlığı ndan alalım dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu nun cuma günü yaptığı ziyarette de konu gündeme geldi. Sayın başkan da bu konuyla ilgili sonsuz destek vereceğini söyledi diye konuştu. 
10 BİN DÖNÜM ARAZİ BULUNMALI 
Samsun un orta ve uzun vadede gelecek 50 yılını planlayabilmek için 10 bin dönüm arazi bulunması gerektiğini ifade eden Çakır, Samsun ekonomisinin, hatta bölge ekonomisin çıkış yolu kesinlikle bu konunun halledilmesinden geçmektedir. Bu konuyu halletmeden Samsun için hiçbir ekonomik gelişmeden; üretmekten, ihracattan, istihdamdan bahsedemeyiz. Bahsetsek bile gerçekçi olamayız. Günümüzün acımasız ve zorlu küresel rekabet ortamında yatırımcı hammaddenin veya nihai ürünün kat edeceği her kilometreyi, harcayacağı her saati hesap etmek zorundadır. Yani yatırımcı limana, havaalanına, demiryoluna, ana ulaşım arterlerine, nitelikli işgücüne ve sosyal imkânlara yakın olmalıdır. Bu nedenlerle yatırımcıya yer gösterirken bu kriterleri de göz önünde bulundurmalıyız diye konuştu.
BAŞKA ÇIKIŞ NOKTASI YOK 
Havaalanından sonra Yeşilırmak’a kadar olan bölgenin, sanayi alanı olarak ilan edilmesi gerektiğine dikkat çeken Çakır, Bu alanın, 2 bin beş yüzer dönümlük dört etap şeklinde düşünülmesi, planlama ve kaynak aktarımı konusunda daha verimli çalışılmasını sağlayacaktır.  Bu bölgede kurulacak büyük bir Karma Organize Sanayi Bölgesi ile yapılacak yeni ve büyük yatırımlarla bölgemizin üretimi ve ihracatı önemli ölçüde artacaktır. İhracatın arttırabilmesi için yine bölge dâhilinde en az iki adet iskelenin olması büyük önem arz etmektedir. Bu gün, Adana’dan İskenderun’ a kadar her yer iskele ve fabrikalarla doludur. Bizim de başka çıkış noktamız yoktur. Daha önce hep birlikte gerçekleştirdiğimiz birçok projede olduğu gibi, bakanımız, milletvekillerimiz, valimiz, büyükşehir belediye başkanımız, rektörümüz, siyasi il başkanlarımız hep birlikte bu konuya odaklanıp, gerekirse Ankara yolunu aşındırarak Samsunumuzun en önemli ve öncelikli bu meselesinde de başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum dedi. 

Mert Volkan GÜNEN ÇOK OKUNANLAR

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

1 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor başka oynuyor

2 Samsunspor başka oynuyor

Samsunspor'da düşmeme hesapları

3 Samsunspor'da düşmeme hesapları

12 yılda 1 yenilgi

4 12 yılda 1 yenilgi

Temayül sırası vekillerde

5 Temayül sırası vekillerde

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

6 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

7 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

8 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

Samsun'da park halindeyken hareket eden TIR direği devirdi

9 Samsun'da park halindeyken hareket eden TIR direği devirdi

Cemal Safi'yi tanımak...

10 Cemal Safi'yi tanımak...