BM ye Filistin devleti kurulsun tasarısı

Ürdün ün BMGK üyelerine dağıttığı yeni tasarıda İsrail in 2017 sonuna kadar 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması isteniyor.\r\n

BM ye Filistin devleti kurulsun tasarısı
Ürdün ün BM Güvenlik Konseyi üyelerine dağıttığı Filistin tasarısında İsrail in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması öngörülüyor.

Filistin ve Arap ülkeleri tarafından son değişiklikler yapılarak Konsey üyelerine dağıtılan tasarıda, kararın kabulünün ardından 12 ay içinde kalıcı bir barışa ulaşılması ve İsrail ile Filistin in demokratik ülkeler olarak yan yana barış içinde yaşamalarının temini isteniyor.

Tasarıda, barış anlaşmasının ardından İsrail in Haziran 1967 den sonra işgal ettiği topraklardan 2017 sonuna kadar çekilmesi ve bu çekilme ile başkenti Doğu Kudüs olacak Filistin devletinin kurulmasını üçüncü bir tarafın denetlemesi kabul ediliyor. 

Gazze ye ablukanın kaldırılmasının da talep edildiği tasarıda sınır kapıları açılarak Gazze ye insanların ve eşyaların giriş çıkışlarının normale dönmesi isteniyor.

Tasarıda çözüm bulunması istenen diğer konular arasında İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular ve su sorunu da yer alıyor.

Ne zaman oylanacağı belirsiz

Tasarının BMGK üyelerine dağıtılmasından önce gazetecilere açıklama yapan Ürdün ün BM Daimi Temsilcisi Dina Kawar, Tasarının ne zaman oylanacağına Ürdün ve Filistin liderleri karar verecek demişti.

Kawar, gazetecilerin ocak ayında Konsey de yeni üyelerin yer alacağını ve yeniden şekillenecek Konsey de oylama yapılmasına ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine de Her şey mümkün diye konuşmuştu.

BM Güvenlik Konseyi nin bugünkü programında sadece Sudan konusu yer alıyor. Ürdün ve Filistinli yetkililer henüz oylamanın ne zaman gerçekleştirileceğine ilişkin açıklama yapmadı.

Tasarının BMGK da kabul edilebilmesi için 9 üyenin desteği ve daimi üyelerin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor. ABD den yapılan açıklamada tasarının bu haliyle desteklenmeyeceği belirtilmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Başkanı Tutu: 'An meselesi'

1 Samsunspor Başkanı Tutu: 'An meselesi'

Samsun'da uluslararası yıkım

2 Samsun'da uluslararası yıkım

Samsun'da hareketli gece!

3 Samsun'da hareketli gece!

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Önemli olan lafta kalmaması'

4 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Önemli olan lafta kalmaması'

Samsunspor'da tesadüfün böylesi!

5 Samsunspor'da tesadüfün böylesi!

Karadeniz'i sel vurdu!

6 Karadeniz'i sel vurdu!

Murat Başoğlu'nun öpüştüğü kadın öz yeğeni Burcu Başoğlu çıkmıştı!

7 Murat Başoğlu'nun öpüştüğü kadın öz yeğeni Burcu Başoğlu çıkmıştı!

Samsun Otogarı'na yeni müdür

8 Samsun Otogarı'na yeni müdür

Ölçüyü bilmek gerek

9 Ölçüyü bilmek gerek...

Samsun Valisi Kaymak: 'Terbiye için 'hafif okşayın'

10 Samsun Valisi Kaymak: 'Terbiye için 'hafif okşayın'