BM ye Filistin devleti kurulsun tasarısı

Ürdün ün BMGK üyelerine dağıttığı yeni tasarıda İsrail in 2017 sonuna kadar 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması isteniyor.\r\n

BM ye Filistin devleti kurulsun tasarısı
Ürdün ün BM Güvenlik Konseyi üyelerine dağıttığı Filistin tasarısında İsrail in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması öngörülüyor.

Filistin ve Arap ülkeleri tarafından son değişiklikler yapılarak Konsey üyelerine dağıtılan tasarıda, kararın kabulünün ardından 12 ay içinde kalıcı bir barışa ulaşılması ve İsrail ile Filistin in demokratik ülkeler olarak yan yana barış içinde yaşamalarının temini isteniyor.

Tasarıda, barış anlaşmasının ardından İsrail in Haziran 1967 den sonra işgal ettiği topraklardan 2017 sonuna kadar çekilmesi ve bu çekilme ile başkenti Doğu Kudüs olacak Filistin devletinin kurulmasını üçüncü bir tarafın denetlemesi kabul ediliyor. 

Gazze ye ablukanın kaldırılmasının da talep edildiği tasarıda sınır kapıları açılarak Gazze ye insanların ve eşyaların giriş çıkışlarının normale dönmesi isteniyor.

Tasarıda çözüm bulunması istenen diğer konular arasında İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular ve su sorunu da yer alıyor.

Ne zaman oylanacağı belirsiz

Tasarının BMGK üyelerine dağıtılmasından önce gazetecilere açıklama yapan Ürdün ün BM Daimi Temsilcisi Dina Kawar, Tasarının ne zaman oylanacağına Ürdün ve Filistin liderleri karar verecek demişti.

Kawar, gazetecilerin ocak ayında Konsey de yeni üyelerin yer alacağını ve yeniden şekillenecek Konsey de oylama yapılmasına ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine de Her şey mümkün diye konuşmuştu.

BM Güvenlik Konseyi nin bugünkü programında sadece Sudan konusu yer alıyor. Ürdün ve Filistinli yetkililer henüz oylamanın ne zaman gerçekleştirileceğine ilişkin açıklama yapmadı.

Tasarının BMGK da kabul edilebilmesi için 9 üyenin desteği ve daimi üyelerin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor. ABD den yapılan açıklamada tasarının bu haliyle desteklenmeyeceği belirtilmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kazada ağır yaralanan 2 kişi hastanede hayatını kaybetti

1 Kazada ağır yaralanan 2 kişi hastanede hayatını kaybetti

Park halinde yanan otomobil küle döndü

2 Park halinde yanan otomobil küle döndü

Denizli'de trafik kazası: 1 ölü

3 Denizli'de trafik kazası: 1 ölü

Manisa'da alkollü muhtar traktörle belediye önüne çıktı

4 Manisa'da alkollü muhtar traktörle belediye önüne çıktı

Bakan Özlü, 'Bizde kırgınlık olmaz'

5 Bakan Özlü, 'Bizde kırgınlık olmaz'

Sanatçı Yusuf Güney'den unutulmaz gece

6 Sanatçı Yusuf Güney'den unutulmaz gece

Devrek Belediyesi Sokak iftarları düzenleyecek

7 Devrek Belediyesi Sokak iftarları düzenleyecek

Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu

8 Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu

Başkan Yılmaz, İzmir'de Balıkesirliler ile buluştu

9 Başkan Yılmaz, İzmir'de Balıkesirliler ile buluştu

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

10 Jandarmadan uyuşturucu operasyonu