Cemaat-i İslami liderlerinden İslam a idam cezası

Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, eski Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı İslam ı idama mahkum etti.\r\n

Cemaat-i İslami liderlerinden İslam a idam cezası
Bangladeş hükümeti tarafından bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçların araştırılması için 2009 da kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, ATM Ezherül İslam ı, hakkındaki 6 suçlamanın 5 inden suçlu buldu.

Emniyet güçlerinin Ezherül İslam ın idam kararının açıklandığı mahkemenin çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı bildirildi.

2012 yılında tutuklanana kadar Cemaat-i İslami Partisinin Genel Sekreter Yardımcılığını yapan Ezherül İslam, henüz üniversite öğrencisi olduğu bağımsızlık savaşı yıllarında Cemaat-i İslami nin Rangpur bölgesi öğrenci kolu başkanlığını yapmıştı.

Ülkedeki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 2012 yılına kadar ülkedeki en büyük Müslüman partisi olan Cemaat-i İslami nin dokuz, Bangladeş Milliyetçi Partisi nin de iki lideri hakkında iddianame hazırlamıştı.

Mahkeme tarafından suçlu bulanan ve idam cezasına mahkum edilen ilk kişi, Cemaat-i İslami Partisi nden Abul Kalam Azad olmuştu. Ülkeden ayrıldığı için gıyabında yargılanan Azad, ocak 2013 te idam cezasına çarptırılmıştı.

Partinin Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla, şubat 2013 te ömür boyu hapse mahkum edilmiş, cezası 17 eylül de Temyiz Mahkemesi tarafından idama çevrilmişti. Molla, 12 aralık 2013 te cezası infaz edilen ilk Cemaat-i İslami lideri olmuştu. Mahkemenin 90 yıl hapse mahkum ettiği Cemaat-i İslami nin 92 yaşındaki lideri Gulam Azzam da 23 ekim de hapishanede ölmüştü. İdama mahkum edilen Muhammed Kamerüzzaman ise idam edilmeyi bekliyor.

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 29 Ekim de Azzam ın ardından partinin liderliğini üstlenen Motiur Rahman Nizami yi, 2 kasım da partinin Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Mir Kasım Ali yi, 24 kasım da da partinin eski üyelerinden Mübarek Hüseyin i idama mahkum etmişti.

Mahkeme, Avami Partisi nin koalisyon ortaklarından Jatiya Partisi nin eski liderlerinden ve eski devlet bakanlarından Seyid Muhammed Kayser i de 23 aralık ta idama mahkum etmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yılmaz Elimde olsa o ilçenin ismini değiştiririm

1 Başkan Yılmaz: ''Elimde olsa o ilçenin ismini değiştiririm''

Samsunspor Stadı açılışına davet edildiler

2 Samsunspor Stadı açılışına davet edildiler

Haberler gerçek değil

3 Haberler gerçek değil

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu O paranın hakkını vereceğiz

4 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: 'O paranın hakkını vereceğiz'

Başkan Yılmaz Kendinize yer bulun

5 Başkan Yılmaz: 'Kendinize yer bulun'

Samsunspor yeni transferiyle kazandı

6 Samsunspor yeni transferiyle kazandı

Samsunda iğrenç olay Gittikleri medyumda tacize uğradılar

7 Samsun'da iğrenç olay! Gittikleri medyumda tacize uğradılar

Valdomirodan kurtulduk

8 Valdomiro'dan kurtulduk

Kız arkadaşıyla dolaşan genci öldürüp kız arkadaşını kaçırdılar

9 Kız arkadaşıyla dolaşan genci öldürüp kız arkadaşını kaçırdılar

Samsunda FETÖ operasyonu 8 kişi adliyede

10 Samsun'da FETÖ operasyonu! 8 kişi adliyede