Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

FINDIK BAHÇELERİNDE DEVLET ELİYLE SÖKÜM

Trabzon Ticaret Borsası’nın koordinasyonunda 2013 yılında başlatılan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Trabzon İl Müdürlüğü ve Fındık Araştırma İstasyonu işbirliği ile yürütülen ‘Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi’ kapsamında gerçekl

FINDIK BAHÇELERİNDE DEVLET ELİYLE SÖKÜM
Trabzon Ticaret Borsası’nın koordinasyonunda 2013 yılında başlatılan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Trabzon İl Müdürlüğü ve Fındık Araştırma İstasyonu işbirliği ile yürütülen ‘Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen yaşlı bahçelerin sökülmesi çalışmalarına bakanlık tarafından maddi destek sağlandı. Bu destekle Trabzon ve ilçelerinde yaklaşık 25 yaşlı bahçede 114 dönümlük bir söküm yapılmasına da başlandı. 
Üreticilerin görerek teşvik edilmesini sağlamak amacıyla Örnek Bahçe adı altında gerçekleştirilen çalışmalara, Bakanlık tarafından çeşitli kaynaklardan sağlanan destekle yeni ilaveler yapılıyor.
Yaşlı bahçelerin ikinci kısımdaki söküm işlemine Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Trabzon İl Müdürü Cahit Gülbay, Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı ile üreticiler katıldı.
TTB Yönetim Kurulu Başkanı Köleoğlu geçen yıl toplam 22 dönümlük 10 yerde çalışma yaparak örnek bahçeler oluşturduklarını belirterek, “ Bazı yerlerde 100 yıllık bahçeleri söküyoruz. Fındıkta verim ve kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalarımız başta üreticiler olmak üzere sektörün tüm kesimleri tarafından büyük bir destek görmektedir. Tarım Bakanlığımızın her yönüyle destek verdiği projeye maddi kaynak ayırması çok büyük bir aşamadır. Sayın Bakanımıza ve Tarım İl Müdürü’ne teşekkür ediyoruz. Artık bu uygulama devlet politikası haline gelecektir. İnanıyoruz ki, yakında bununla ilgili bir kanun da çıkacaktır” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay da “Bakanlığımızın, ‘yarısı bizden, yarısı sizden” sloganı çerçevesinde verdiği destek fındık ve geleceği için çok önemlidir. Daha çok herkesin görebileceği yerlerde yaptığımız yenilemelerle oluşturulan örnek bahçelerdeki yeni dikim şekilleri üreticilerim tarafından talep görmektedir. Proje kapsamında üreticilerimizi bilgilendirme toplantıları yapılıyor, gençleştirme ve budama teknikleri de uyguluyoruz. Fındıkta verim ve kaliteyi arttırdığımız da herkes kazanacaktır” dedi.
Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı ise; ülkemizin fındıkta en büyük sorunlarından birinin alandan alınan düşük verim olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Bunun en önemli sebepleri yetiştiricilikte modern tekniklerin hayata geçirilememesi ve bahçelerin yaşlı olmasıdır. Bu teknikler yeni çeşitler kullanmak, yeni dikim sistemleri uygulamak, toprak ve yaprak analizine dayalı gübreleme yapmak ve entegre zirai mücadele yöntemleri uygulamaktır. Böylelikle üretimimizi 200-250 kg/da seviyelerine çıkarmak mümkündür. Bu şekilde hem üretim maliyetlerini düşürebiliriz, hem de çiftçimizin daha fazla kazanmasını sağlayabiliriz. Bu projenin amacı, örnek bahçeler tesis ederek, bu bahçelerde modern yetiştirme tekniklerine uygun üretim yapmak, sonuçlarını çiftçilerimizin bizzat görmelerini sağlamak ve kendi bahçelerinde de uygulamaları hususunda öncülük etmektir.”
Öte yandan Proje kapsamında kato denilen araçlarla yaşlı bahçeler sökülerek yeniden tanzim ediliyor. Bahçelerdeki çok ağaçlı ocak sistemi yerine, sıralı, ikili ve tek ağaçlı dikim şekilleri uygulanıyor. Sökülen bahçelere bu dönem genellikle Giresun’dan temin edilen ve Giresun yağlısı olarak adlandırılan fındık çeşidinden 30 bin civarında dikiliyor. Projeye çok sayıda üretici de bahçelerinin sökümünü ve dikimini kendileri yaparak da katkı sağlıyorlar.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

2 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

3 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

4 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Parkta oturan opera sanatçısı silahlı saldırıya uğradı

6 Parkta oturan opera sanatçısı silahlı saldırıya uğradı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

7 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Lovelette kahkaha tufanı

8 Lovelet'te kahkaha tufanı

Zonguldakta amatör maçta tekme tokat kavga

9 Zonguldak'ta amatör maçta tekme tokat kavga

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

10 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar