Güney Kore den Kuzey Kore ye balonlu eylem

Güney Koreli bir aktivist, içinde ABD ile Kuzey Kore arasında gerilime neden olan Sony nin Interview (Röportaj) filminin DVD lerinin bulunduğu balonları Kuzey Kore ye göndereceğini söyledi.\r\n

Güney Kore den Kuzey Kore ye balonlu eylem
Güney Koreli bir aktivist, içinde ABD ile Kuzey Kore arasında gerilime neden olan Sony nin Interview (Röportaj) filminin DVD lerinin bulunduğu balonları Kuzey Kore ye göndereceğini söyledi.

Aktivist Park Sang-hak, Sony Entertainment firmasının Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a suikast girişimi kurgusuna yer veren Röportaj filmini 100 bin DVD ve flaş bellek içinde ocak ayının sonlarında Kuzey Kore ye balonlarla göndereceğini belirtti. 

Korece alt yazıyla hazırlanan filmi içeren DVD leri ve flaş bellekleri finanse eden merkezi ABD deki İnsan Hakları Vakfı ile işbirliği yapan Park, vakıf yetkililerinin 20 Ocak ta Güney Kore yi ziyaret edeceklerini ve DVD leri getireceklerini söyledi. Park, Hava koşulları uygun olursa balonları hemen göndermeye başlayacağını ifade etti.

Park, bu eylemi Kuzey Kore lideri Kim in etrafındaki idolleştirmenin kırılması amacıyla yapacağını belirtti.

Eylemin ne kadar başarılı olacağı tartışmalı çünkü Kuzey Kore de çok az sayıda kişinin bilgisayar ya da DVD oynatıcısına sahip olduğu biliniyor.

Sony firması, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un a yönelik suikast girişimini konu alan komedi filmi nedeniyle Barış Muhafızları (Guardians of Peace) adındaki bilgisayar korsanlarının siber saldırılarına ve tehditlerine maruz kalmıştı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Sony ye yönelik siber saldırılardan Kuzey Kore nin sorumlu olduğu sonucuna varacak yeterli bilgiye sahip olduklarını açıklamış, Barack Obama da Sony ye yönelik siber saldırı nedeniyle Kuzey Kore ye orantılı ve zamanını kendilerinin belirleyeceği bir yanıt vereceklerini söylemişti.

Pyongyang yönetimi ise saldırının arkasında kendilerinin bulunduğu iddialarını reddetmişti. ABD ile Kuzey Kore arasında gerilime neden olan Röportaj filmi, Noel gününde ABD’de bazı sinemalarda gösterime girmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

2 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Terminalde şüpheli koli alarmı

3 Terminalde şüpheli koli alarmı

Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

4 Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

5 Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı