Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Avrupa daki Türkler 4 yılda 313 ırkçı saldırıya uğradı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Son 4 yılda Avrupa daki Türklere 56 sı kundaklama, 106 sı fiziki ve 46 sı tehdit mektubu olmak üzere 313 ırkçı saldırı düzenlendi dedi.\r\n

Avrupa daki Türkler 4 yılda 313 ırkçı saldırıya uğradı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, BM ye bağlı Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Birimi nin raporunda yer alan Türkiye üzerinden Suriye deki radikal gruplara silah kaçırıldığı iddialarıyla ilgili, Türkiye üzerinden DEAŞ a silah kaçırıldığına ilişkin iddialar mesnetsiz iddialardır dedi.

Sözcü Tanju Bilgiç, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bilgiç, BM ye bağlı Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Birimi nin raporunda yer alan Türkiye üzerinden Suriye deki radikal gruplara silah kaçırıldığı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, hem IŞİD in hem de El Nusra örgütünün Türkiye nin terör listesinde yer aldığına vurgu yaptı. Türkiye nin uluslararası koalisyonun bir parçası olarak IŞİD e karşı aktif mücadele içinde olduğuna değinen Bilgiç, Türkiye nin başta Analitik Destek Birimi olmak üzere uluslararası toplumla işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Grup yetkililerinin eylül ayında Türkiye ye geldiğini hatırlatan Bilgiç, ziyaret sırasında IŞİD le mücadelenin kapsamlı bir şekilde gündeme geldiğini ancak silah kaçakçılığından bahsedilmediğini, dolayısıyla iddianın Türkiye açısından yeni olduğunu dile getirdi.

Kasım ayında yayınlanan raporda isim verilmeden bir ülkenin Türkiye ye silah kaçakçılığıyla ilgili iddialarda bulunduğunu kaydeden Bilgiç, Her şeyden önce BM den açıklama istedik ve tepkimizi şiddetle dile getirdik diye konuştu. Irak taki BM misyonuna atıfla raporda yer alan iddiaların BM Irak Misyonu (UNAMI) yetkilileri tarafından rahatsızlıkla karşılandığını kaydeden Bilgiç, yetkililerin Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği ne ellerinde söz konusu iddialarla ilgili bilgi bulunmadığını ifade ettiklerini aktardı. Bilgiç, şunları söyledi:

Herkes biliyor ki DEAŞ ın elinde çok sayıda silahlar var ama bu silahların büyük bir kısmı özellikle Irak ve Suriye ordusundan ele geçirilmiş silahlar. Özellikle Musul da Irak ordusunun bıraktığı silahların büyük bir kısmı DEAŞ ın eline geçmiş durumda. Malzemelerin menşei ise (BM) Güvenlik Konseyi üyesi ve silah ihracatçısı ülkeler. Bu tarz mesnetsiz iddiaların gündeme getirilmesi bizim açımızdan anlaşılır değil. Türkiye üzerinden DEAŞ a silah kaçırıldığına ilişkin iddialar mesnetsiz iddialardır.

PEGIDA eylemleri

Bilgiç, Almanya daki Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketine ilişkin bir soru üzerine, son dönemde Avrupa da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ilgili uyarıda bulunduklarını hatırlattı.

PEGIDA nın gösterilerini yakından takip ettiklerini dile getiren Bilgiç, Üzülerek söylemem gerekir ki uyarılarımızın peyderpey de olsa doğru çıktığına ilişkin bazı izlenimlerimiz var. Avrupa da çok sayıda Türk var, çok sayıda Müslüman var, yabancı var. Yabancı düşmanlığının, ayrımcılığın, ırkçılığın ve İslam düşmanlığının artmaması gerektiğini düşünüyoruz fakat bu tarz gösteriler bunların artma eğiliminde olduğunun da bir göstergesi. Tabii bu eğilimler 21. yüzyılın çağdaş dünyasına uygun eğilimler değil diye konuştu.

Dört yılda 313 ırkçı ve ayrımcı saldırı

Bu eylemlerin Türklerin de içinde bulunduğu yabancı toplumunun entegrasyonunu olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken Bilgiç, bu konuda temel görevin siyasetçilere ve medyaya düştüğünü ve artan ırkçı eğilimlere karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Bilgiç, 2011-2014 döneminde Avrupa daki Türklere yönelik 56 kundaklama, 4 ü silahlı olmak üzere 106 saldırı, 46 tehdit mektubu ve 101 diğer eylemler şeklinde toplam 313 ırkçı ve ayrımcı saldırı yapıldığı bilgisini paylaştı.

Son dönemde Almanya da özellikle camilere yönelik kundaklama ve saldırılar olduğunu anımsatan Bilgiç, ağustos-aralık arasında 11 i camilere olmak üzere toplam 15 saldırı yapıldığını aktardı. Bilgiç, son dönemde İsveç te Somaliler tarafından kullanılan bir caminin kundaklandığını hatırlatarak, bugün de Boşnakların ibadet ettiği bir caminin kundaklandığına dair haberler bulunduğunu söyledi.

Bilgiç, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobiye karşı herkesin mücadele etmesi gerektiğini vurguladı ve bu yönde siyasetçilerden gelen açıklamaları da takdirle karşıladıklarını belirtti.

Ağca nın İtalya ya gitmesi

Bilgiç, suikast düzenlediği Papa 2. Jean Paul ün kabrini geçen cumartesi ziyaret eden Mehmet Ali Ağca nın vizesiz İtalya ya gidişiyle ilgili bir soru üzerine, Ağca nın dün akşam Roma dan İtalyan polisi refakatinde Türkiye ye gönderildiğini ve Atatürk Havalimanı ndan Türkiye ye giriş yaptığını belirtti.

Ağcanın, önce vizesiz bir şekilde Sırbistan a geçtiği, ardından araç kiralayarak Macaristan a, oradan da İtalya ya gittiği yönündeki medyaya yansıyan ifadelerini aktaran Bilgiç, ellerindeki bilginin bununla sınırlı olduğunu kaydetti.

Bilgiç, dün Katar Büyükelçiliği önünde meydana gelen silahlı saldırı ile ilgili olarak ise olayın münferit olduğunu ve saldırının büyükelçilikle ilgili olmadığını dile getirdi. Bilgiç, Katar Büyükelçiliği ile temasa geçtiklerini ve bölgedeki güvenlik tedbirlerinin artırıldığını kaydetti.


EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

2 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Veee Samsunspordan resmi açıklama

3 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

4 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'

Samsunspordan gollü prova

5 Samsunspor'dan gollü prova

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

6 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

İyi seyirler

7 İyi seyirler...

Yönetim Kalparla görüştü mü

8 Yönetim Kalpar'la görüştü mü?

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

9 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazırlanıyor

10 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazırlanıyor