Asgari ücret rakamları açıklandı

2015 yılında asgari ücrette yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6 zam yapıldı. Asgari ücret yılın ilk 6 ayında net 949 lira, ikinci 6 ayı için bin lira oldu.\r\n

Asgari ücret rakamları açıklandı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2015 yılında asgari ücrete yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6 zam yapıldığını belirterek, asgari ücretin yılın ilk 6 ayında net 949 lira, ikinci 6 ayı için bin lira olduğunu bildirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2015 te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Konferans Salonu nda dördüncü kez toplandı.

İşçi tarafını Türk-İş in, işveren tarafını ise TİSK in temsil ettiği toplantının ardından Bakan Faruk Çelik, 2015 yılında asgari ücrette yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6 zam yapıldığını belirterek, asgari ücret yılın ilk 6 ayında net 949 lira, ikinci 6 ayı için bin lira olduğunu bildirdi.

İşçi tarafını Türk-İş in, işveren tarafını ise TİSK in temsil ettiği toplantının ardından Bakan Çelik, belirlenen yeni asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretin çalışanlar için bir sosyal koruma ücreti olduğunu belirten Çelik, 2009 da yüzde 44 olan asgari ücret üzerinden beyan edilenlerin oranının bugün itibarıyla yüzde 36 ya gerilediğini bildirdi.

Bakan Çelik, yaklaşık 4 milyon 700 bin çalışanınınasgari ücret üzerinden beyanlarının gerçekleştiğini belirtti.

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde komisyonda görev alan kamu kurumlarında 2014 te gerçekleşen ve 2015 te hedeflenen ekonomik durumla ilgli ayrıntılı raporların alındığına dikkati çeken Çelik, Buna göre Orta Vadeli Program çerçevesinde 2015 te hedeflenen enflasyon oranı yüzde 5, gayrisafi yurtiçi hasıla büyüme oranı ise yüzde 3,3 olarak öngörülmektedir dedi.

3 çocuklu asgari ücretliden gelir vergisi alınmayacak

Çelik, 2014 yılında geçerli olan nominal asgari ücretlerinin gözönüne alındığında Türkiye deki asgari ücretin 8 Avrupa Birliği üyesi ülkeden daha yüksek seyrettiğini vurguladı.

Çelik, getirecekleri yeni kanuni düzenleme ile 3 çocuklu asgari ücretliden gelir vergisi alınmayacağını kaydetti.  

Asgari Ücret Tespit Komisyonu nca yapılan dört toplantının ardından çalışmaları tamamladığını belirten Bakan Çelik, şöyle konuştu:

Buna göre bekar bir işçi için aylık brüt asgari ücret, 2015 in ilk yarısı için bin 202 liraya, ikinci 6 ay için bin 274 liraya yükseltildi. Aylık net asgari ücret bekar bir işçi için 2015 in ilk 6 ayı için 949 liraya, ikinci 6 ay için ise bin lira olarak belirlendi. Böyleceasgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 6 oranında artırıldı. Asgari ücrette 2015 yılındaki ortalama artış yüzde 12,30 olarak gerçekleşti. Bin lira eşiğini de bu toplantılar neticesinde aşmış bulunmaktayız.

Yüzde 6+6 şeklindeki yüksek artışın gerek işçi gerek işveren kesiminde iyi bir rakam olarak kabul edildiğini ifade eden Çelik, buna rağmen beklentilerin de farklı olduğunu söyledi.

Herhangi bir çelişki söz konusu değil

TÜİK in asgari ücret için bin 424 lira önerdiği ve bu hesaplamayı neye göre yaptığının sorulması üzerine Bakan Çelik, şöyle konuştu:

TÜİK hane halkının hesabını yapıyor, çalışan olarak değil ama size verilen rakam, ağır işte çalışanlar olarak verilen rakam. Netice itibarıyla Türkiye nin ekonomik çalışanlarının koşulları dikkate alınarak, bu veriler alındıktan sonra heyetin değerlendirmesi oluyor. Tüm bu değerlendirme neticesinde programda 3+3 olarak görülen artışın 6+6 şeklinde olması tüm bu verilerle birlikte çalışanların sosyal durumu ve ekonomideki genel gidişatla bağlantılı olarak değerlendirip, ele alınan bir karardır. Herhangi bir çelişki söz konusu değil.  

Bizim beklentimizle bu rakamlar uyuşmamakta

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program da 3+3 oranlarının aşıldığını belirterek, Bizim beklentimizle bu rakamlar uyuşmamaktadır. Çalışanların yaşam koşulları dikkate alındığında biz, bu ücreti maalesef yetersiz görüyoruz. O bakımdan Türk-İş olarak bu karara muhalefet ettiğimizi sizlere ifade ediyorum diye konuştu.

TİSK Temsilcisi Metin Demir ise işçi ve işveren tarafının belirlenen ücretten memnun olmadığını söyledi.

Enflasyondaki artış oranı ve birçok parametre sonucunda alınan veriler doğrultusunda tekliflerini yüzde 4,5+4,5 a çektiklerine dikkati çeken Demir, Tekrar görüşmeler neticesinde iki tarafın anlaşması gerekiyordu. İşçi tarafının anlaşmaya hiçbir şekilde yanaşılmaması bizi anlaşmaya zorladı. Bizim hiç hayal bile etmediğimiz yüzde 6+6 oranlarına geldi ifadelerini kullandı.

Asgari ücretteki artış üç haneyi gördü

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret, 2015 yılının ilk 6 ayı için brüt bin 202, net 949 lira; ikinci 6 ayı için brüt bin 274 lira, net bin lira olarak belirlendi.

Komisyonca 2015 in ilk ve ikinci 6 aylık dönemlerinde yüzde 6 şar artırılan asgari ücret, böylece yıllık 108 lira 97 kuruş oldu.

Asgari ücrette, 2010 da yıllık 53 lira 39 kuruş, 2011 de 59 lira 83 kuruş, 2012 de 80 lira 84 kuruş, 2013 de 63 lira 89 kuruş ve 2014 için ise 87 lira 35 kuruş artış yapılmıştı.

Çalışanın işverene maliyetti de arttı

Asgari ücretteki artışa paralel olarak bir asgari ücretlinin işverene maliyeti de yıllara göre artış gösterdi. Buna göre, bir asgari ücretli çalışanın işverene maliyeti 2010 yılında 924 lira 1 kuruş, 2011 yılında bin 16 lira 95 kuruş, 2012 yılında bin 95 lira 68 kuruş, 2013 yılında bin 200 lira 26 kuruş ve 2014 te bin 332 lira 45 kuruş olarak yansıdı.

Türkiye de milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret, işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi gereksinimlerini, günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücret olarak nitelendiriliyor.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise 2015 te geçerli olacak asgari ücretle ilgili Belirlenen yeni asgari ücret hayal kırıklığı yaratmış, işçilerin geleceğe olan umutlarını bir kez daha zedelemiştir ifadesini kullandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu iş adamı Hüseyin Öziç hayatını kaybetti

1 Samsunlu iş adamı Hüseyin Öziç hayatını kaybetti

Samsunspor'dan Gökhan Alsan için sıkı pazarlık

2 Samsunspor'dan Gökhan Alsan için sıkı pazarlık

Genk yetkilileri Samsun'da

3 Genk yetkilileri Samsun'da

Samsun Üniversitesinden fırtına açıklaması!

4 Samsun Üniversitesinden fırtına açıklaması!

Karadeniz'deki asrın projesi hız kesmiyor

5 Karadeniz'deki asrın projesi hız kesmiyor

Samsun'da Çatalçamlıların foseptik isyanı

6 Samsun'da Çatalçamlıların foseptik isyanı

Samsun dahil 7 ilde sıcak saatler: 15 gözaltı

7 Samsun dahil 7 ilde sıcak saatler: 15 gözaltı

Samsunspor'da forma satışlarında hareketlilik

8 Samsunspor'da forma satışlarında hareketlilik

Karadeniz tehdit altında

9 Karadeniz tehdit altında

Dişini çektirdi, gözünü kaybetti

10 Dişini çektirdi, gözünü kaybetti