Filistin tasarısı kabul edilmedi

İsrail in işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı kabul edilmedi.\r\n

Filistin tasarısı kabul edilmedi
İsrail in işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısı kabul edilmedi.

BM Güvenlik Konseyi ndeki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken ABD ve Avusturalya tasarıya ret oyu verdi. İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kaldı.

Evet oyu kullanan ülkeler ise Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya oldu.

Tasarı, kabul için gerekli olan 9 oyu sağlayamadı.

Mansur: Halkımız bu mücadeleyi sürdürecek

Filistin in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, ABD yi kastederek, Bugün 8 değil 14 oy da alsaydık veto gücü olan bir ülke tasarının kabul edilmesine izin vermeyecekti dedi.

Samimi bir şekilde barışı sağlamak için mücadele ettiklerini dile getiren Mansur, Halkımız bu mücadeleyi sürdürecek ve Filistin liderliği toplanarak bundan sonra atılacak adımları kararlaştıracak diye konuştu.

Mansur, Konsey de yaptığı konuşmada da oylama sonucunun BM Güvenlik Konseyi nin sorumluluklarını yerine getirmeye hazır ve istekli olmadığını gösterdiğini söyledi.

Ürdün ün BM Daimi Temsilcisi Dina Kawar da gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin in mücadelesini desteklemeyi sürdüreceklerini kaydederek, bugünkü oylamanın bu mücadeleye bir ivme kazandıracağını belirtti.

Kawar, oylamanın niye ocak ayına bırakılmadığı sorusu üzerine de tasarı üzerinde daha fazla istişare yapılması ve konsensüs aranması gerektiğini düşündüklerini ancak Filistinli liderlerin isteği üzerine tasarının oylandığını dile getirdi. 

ABD tasarıyı yanlı buldu

Tasarının lehinde oy kullanan Fransa nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, oylamanın ardından Konsey de yaptığı konuşmada, burada bir anlaşma sağlanamaması nedeniyle üzgün olduklarını söyledi.

Fransa nın da bu konuda bir tasarı hazırladığını ancak taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı için Arap grubunun metninin oylandığını kaydederek, Bu çabalar burada sonlanmamalı. Çok geç olmadan çözüm için tekrar uğraşma sorumluluğumuz var dedi.

ABD nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise ret oyu vermelerinin nedenine ilişkin açıklamasında, tasarıyı yanlı bulduklarını, İsrail in güvenliğinin göz önüne alınmadığını savundu.

Tasarıyı reddetmelerinin şu anki durumdan memnun oldukları anlamına gelmediğini de belirten Power, barışın müzakere masasında uzlaşmayla sağlanabileceğini savundu.

Tasarıya 8 lehte, 2 aleyhte, 5 çekimser oy

BM Güvenlik Konseyi ndeki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken, ABD ve Avustralya tasarıya ret oyu verdi. İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kaldı.

Evet oyu kullanan ülkeler ise Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya oldu. Tasarının kabulü için 9 oy gerekiyordu. Ancak 9 oy sağlansa bile ABD nin veto etmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

ABD ve İsrail in BM ye üye ülkelere uyguladığı baskı ve şantajdan kaynaklandı

Fetih Hareketi sözcüsü Ahmed Assaf, Uluslararası toplum bir kere daha doğruluk, gerçekçilik ile hakkın ve uluslararası kanunun yanında olma sınavında başarısız oldu değerlendirmesinde bulundu.

Filistin karar tasarısının BMGK da kabul edilmemesi, ABD ve İsrail in BM ye üye ülkelere uyguladığı baskı ve şantajdan kaynaklandı ifadesini kullanan Assaf, şöyle konuştu:

ABD, İsrail terörünün yanında olduğunu ispatladı. ABD, güvenilirliğini kaybediyor. Karizması dünya önünde sarsıldı. Biz başarısız olmadık. Filistin davasını uluslararası toplumun önüne koyarak zafer elde ettik.

Filistin in karşılık vermekte gecikmeyeceğini dile getiren Assaf, halkın ilerleyen saatlerde Filistin yönetimi tarafından alınacak önemli kararları göreceğini ifade etti.

Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat da yaptığı yazılı açıklamada, Filistin yönetiminin, atılacak adımları görüşmek üzere bugün toplanacağını aktardı.

BMGK nin Filistin karar tasarısının kabul edilmemesini de değerlendiren Ureykat, Biz, güçlü bir şekilde inanıyoruz ki, uluslararası anlaşmalar ve örgütler de dahil olmak üzere diplomasi, Filistin halkının hakkıdır. Elimizde, ileride açıklayacağımız derhal karşılık verecek adımlar var yorumunu yaptı.

Ureykat, karar tasarısının uluslararası kanunlara tamamen uygun olduğunu ve BM tarafından onaylanan birçok kararı da desteklediğini kaydetti.

BMGK üyelerinin çoğunun karar tasarısı lehine oy kullandığını hatırlatan Ureykat, Bazı ülkeler karar tasarısı lehine oy kullanmayarak, uluslararası kanunları şiddetli bir şekilde ihlal etmesine rağmen hala İsrail işgalinin cezadan kurtulmasını garanti altına almaya çalışıyor değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası toplumu sorumluluklarını üstlenmeye çağıran Ureykat, İsrail in sistematik bir şekilde uluslararası kanunu ve BM kararlarını ihlal ettiğini bildirdi.

Ureykat, İsrail e kanun üstü devlet gibi davranmaya son verilmelidir. Kalıcı ve adil bir barışın gerçekleştirilmesi için, İsrail in cezadan kurtarılması kültürü bitirilmelidir ifadesini kullandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Muğla'da zincirleme trafik kazası: 5 yaralı

1 Muğla'da zincirleme trafik kazası: 5 yaralı

Kuzey İrlanda'da bomba yüklü araç patladı

2 Kuzey İrlanda'da bomba yüklü araç patladı

Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın

3 Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın