Borsada 33 hisse yüzde 100 ün üzerinde kazandırdı

Borsa İstanbul da işlem gören hisse senetlerinden 33 ü 2014 yılında yatırımcısına yüzde 100 ün üzerinde getiri sağladı.\r\n

Borsada 33 hisse yüzde 100 ün üzerinde kazandırdı
Borsa İstanbul da işlem gören hisse senetlerinden 33 ü 2014 yılında yatırımcısına yüzde 100 ün üzerinde getiri sağlarken, Logo Yazılım yüzde 500 ü aşan yükselişiyle yılın en fazla kazandıranı oldu.

Borsa İstanbul da payları işlem gören toplam 446 pay piyasasının 327 si 2014 yılını yükselişle kapatırken, değeri değişmeyen ya da yatırımcısına zarar ettiren pay piyasası adedi 119 oldu. 

Pay piyasaları içinde Logo Yazılım 2014 yılında yatırımcısına yüzde 519 kazandırarak Borsa İstanbul un en çok kazandıran pay piyasası oldu. Yıllık en yüksek getiri tablosunda Logo Yazılım ı yine bir teknoloji şirketi olan Datagate Bilgisayar yüzde 412 lik getiri ile izledi.

En fazla kazandıran pay piyasalarına bakıldığında teknoloji şirketlerini sırasıyla yüzde 372 ile Taç Tarım Ürünleri, yüzde 323 ile Ege Endüstri, yüzde 310 ile Vestel ve yüzde 268 ile Vestel Beyaz Eşya izledi. 

Borsanın birincilik kürsüsünde bilişim sektörü var

Sektörel bazda bakıldığında Borsa İstanbul tarafından hesaplanan sektör endekslerinden “Bilişim” Logo Yazılım ve Datagate Bilgisayar ın güçlü katkısı ile 2014 yılını yüzde 72 artışla tamamlayarak en fazla kazandıran sektör oldu.

Bilişim sektörünü, 2014 yılının ilk yarısındaki hızlı yükselişi ile dikkati çeken, kasım ve aralık aylarında sınırlı da olsa düşüş kaydeden “metal ana sanayi” endeksi takip etti. Yıllık bazda yatırımcısına yüzde 67 kazandıran metal ana sanayi endeksi içinde hem halka açıklığı hem de borsada bilinilirliği en yüksek paylardan olan Erdemir ve Kardemir Demir Çelik (D) payları sırasıyla yüzde 87 ve yüzde 109 yükseldi.

2014 yılının kaybettiren pay piyasaları arasında ise ilk sırayı yüzde 81 ile Aksel Enerji Yatırım Holding alırken, onu yüzde 81 ile İhlas Madencilik ve yüzde 72 ile Genpower Holding izledi. Aksel Enerji ve İhlas Madencilik 2. Ulusal Pazar da işlem görürken, Genpower ise Borsa İstanbul tarafından 2014 yılında Gözaltı Pazarına alınmıştı.

Zarar ettiren tek sektör madencilik

Sektörel bazda ise 2014 yılında yatırımcısına zarar ettiren tek sektör yüzde 35 ile madencilik oldu. 2014 yılında gerçekleşen maden kazalarından sonra denetim ve yaptırımların artırılması, sektör ve iş güvenliği ile ilgili yenilenen yasa ve düzenlemelerin sektör karlılığına olumsuz etkisi ile bazı madencilik lisanslarının iptal edilmesi sektör içinde yer alan pay piyasalarının satış baskısı altında kalmasına neden oldu.

Analistler, teknoloji şirketlerinin geçen yıla göre karlarını iki katından fazla artırdıklarını ve gerek sektörel teşvikler gerekse şirketlerin yatırımları nedeniyle önümüzdeki yıl karlılıklarına ilişkin beklentilerin de pozitif olduğunu belirterek, bunun da pay fiyatlarını olumlu etkilediğini kaydediyor.

2015’te hisse seçiminde temettü verimliliği öne çıkacak

BIST 100 endeksinin 2014 yılında yüzde 26 yükseliş kaydetmesine karşın, oynaklığın yüksek olduğu ve pay bazlı hareketlerin öne çıktığı bir yılın geride bırakıldığına işaret eden analistler, yatırımcıların pay seçiminde eskiye göre daha özenli davrandıklarının görüldüğünü ifade ediyor. 

Analistler, enflasyonda ve gıda fiyatlarında normalleşme, petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüş, bunlara bağlı olarak 2015 yılının ilk yarısında faizlerin düşeceği beklentilerinin pay seçiminde temettü verimliliğini öne çıkaracağını belirtiyor.

Ayrıca 2015 yılının ilk yarısında beklenen faiz indiriminin gerçekleşmesi durumunda bankaların net faiz gelirlerinin artmasını, sanayi ve hizmet sektörlerindeki borçlu şirketlerin faiz yükünün azalmasını bekleyen analistler, finans dışı şirketlerde enerji ve hammadde maliyetlerindeki düşüşlerin öne çıkacağını tahmin ediyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

1 Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

2 Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

3 Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

4 Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

5 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

6 Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

7 11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

8 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

9 Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu

10 İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu