OMÜ IŞIK OLDU

Ordu nun Ünye ilçesinde yaşayan ve sağlık sorunları nedeniyle görme yetileri zayıflayan abla ile kardeşi, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi nde gerçekleştirilen başarılı operasyonla yeniden sağlıklarına kavuştu\r\n

OMÜ IŞIK OLDU
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi ne bulanık görme şikayetiyle giden Müzeyyen Keskin, yapılan teşhis sonrasında gerçekleştirilen kornea nakli ile yeniden net şekilde görmeye başladı. Aynı sorunları yaşanan kardeşi Sema Günay da kornea nakli için girdiği sıranın kendisine gelmesini bekledi. Sıranın kendisine gelmesi sonrasında gerçekleştirilen başarılı operasyon ile Günay da sağlığına kavuşmuş oldu.
25 YIL SONRA GELEN MUTLULUK
Abla Müzeyyen Keskin (54), yaptığı açıklamada, yaklaşık 25 yıldır kardeşi Sema Günay ile görme problemi yaşadıklarını söyledi. Doğuştan olduğu belirlenen hastalıklarının yaşları ilerledikçe sorun olmaya başladığını ifade eden Keskin, 29 yaşımdan itibaren bulanık görüyordum. 3 kardeş böyleydik. Doğuştan oluşmuş ama  25 yaşında ortaya çıktı. İki kardeş kornea nakli olduk, diğer kardeşim de kornea nakli olmak için sıraya girdi. Ben 1 metre ötesini göremiyordum. Kız kardeşim hiç göremiyordu 25 yıl sonra sonra yeniden net görmeye başladım. Çok mutluyum dedi.
KORNEA GÖZ NAKLİ GİBİ DEĞİL
OMÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğurul Can, kornea naklini vatandaşlarca göz nakli gibi algıladığını belirterek, Kornea göz nakli gibi değildir. Yani ölen insanlarımızdan bir gözün alınıp hastaya katılması değil, kornea gözün önündeki saat camı gibi olan saydam tabakanın alınmasıdır. Zara benzer bir yapıdır. İnsanların çeşitli nedenlerle korneası bulanıklaşıyor ve görmesi azalıyor. Vatandaşlarımız tamamen gözlerini bağışladığını zannediyor. Bu gerçek net bilinirse kornea bağışı artar diye düşünüyorum. Yani vatandaşlarımız bir tırnak gibi küçük bir bağış yaptıklarında görmeyen gözü aydınlatabilir. Bunun için vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya davet ediyorum diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Angan geri dönüyor

1 Samsunspor'da Angan geri dönüyor

Samsun'da hayaller gerçek oldu

2 Samsun'da hayaller gerçek oldu

Samsunspor'da Samaras büyüledi

3 Samsunspor'da Samaras büyüledi

Vali Güzeloğlu, hasret giderdi: 'Samsun'u çok özledim'

4 Vali Güzeloğlu, hasret giderdi: 'Samsun'u çok özledim'

Samsunspor'da Ayite çok üzgün

5 Samsunspor'da Ayite çok üzgün

Samsun'da hava sıcaklıkları artacak

6 Samsun'da hava sıcaklıkları artacak

Yıldıray Baş'a güvenoyu

7 Yıldıray Baş'a güvenoyu

Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

8 Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu: 'Futboldan memnun kaldık'

9 Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu: 'Futboldan memnun kaldık'

Ahmet Cebe: 'İyi olan bizdik'

10 Ahmet Cebe: 'İyi olan bizdik'