Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

OMÜ IŞIK OLDU

Ordu nun Ünye ilçesinde yaşayan ve sağlık sorunları nedeniyle görme yetileri zayıflayan abla ile kardeşi, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi nde gerçekleştirilen başarılı operasyonla yeniden sağlıklarına kavuştu\r\n

OMÜ IŞIK OLDU
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi ne bulanık görme şikayetiyle giden Müzeyyen Keskin, yapılan teşhis sonrasında gerçekleştirilen kornea nakli ile yeniden net şekilde görmeye başladı. Aynı sorunları yaşanan kardeşi Sema Günay da kornea nakli için girdiği sıranın kendisine gelmesini bekledi. Sıranın kendisine gelmesi sonrasında gerçekleştirilen başarılı operasyon ile Günay da sağlığına kavuşmuş oldu.
25 YIL SONRA GELEN MUTLULUK
Abla Müzeyyen Keskin (54), yaptığı açıklamada, yaklaşık 25 yıldır kardeşi Sema Günay ile görme problemi yaşadıklarını söyledi. Doğuştan olduğu belirlenen hastalıklarının yaşları ilerledikçe sorun olmaya başladığını ifade eden Keskin, 29 yaşımdan itibaren bulanık görüyordum. 3 kardeş böyleydik. Doğuştan oluşmuş ama  25 yaşında ortaya çıktı. İki kardeş kornea nakli olduk, diğer kardeşim de kornea nakli olmak için sıraya girdi. Ben 1 metre ötesini göremiyordum. Kız kardeşim hiç göremiyordu 25 yıl sonra sonra yeniden net görmeye başladım. Çok mutluyum dedi.
KORNEA GÖZ NAKLİ GİBİ DEĞİL
OMÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğurul Can, kornea naklini vatandaşlarca göz nakli gibi algıladığını belirterek, Kornea göz nakli gibi değildir. Yani ölen insanlarımızdan bir gözün alınıp hastaya katılması değil, kornea gözün önündeki saat camı gibi olan saydam tabakanın alınmasıdır. Zara benzer bir yapıdır. İnsanların çeşitli nedenlerle korneası bulanıklaşıyor ve görmesi azalıyor. Vatandaşlarımız tamamen gözlerini bağışladığını zannediyor. Bu gerçek net bilinirse kornea bağışı artar diye düşünüyorum. Yani vatandaşlarımız bir tırnak gibi küçük bir bağış yaptıklarında görmeyen gözü aydınlatabilir. Bunun için vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya davet ediyorum diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

1 Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

Tütün Samsuna geri dönüyor

2 Tütün Samsun'a geri dönüyor

Safları belli etmek

3 Safları belli etmek!..

Samsunda 10 ayda 539 bin liralık ceza

4 Samsun'da 10 ayda 539 bin liralık ceza

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

5 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

Samsunsporun en büyük gücü stat

6 Samsunspor'un en büyük gücü stat

Haydi Samsun

7 Haydi Samsun

Samsunlu sanatçılar buluştu

8 Samsunlu sanatçılar buluştu

Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

9 Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

Sıra Samsunspor taraftarında

10 Sıra Samsunspor taraftarında