Çavuşoğlu Rousseff’in yemin törenine katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brezilya’da ikinci kez Devlet Başkanı seçilen Dilma Rousseff’in yemin törenine katıldı.\r\n

Çavuşoğlu Rousseff’in yemin törenine katıldı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brezilya’da ikinci kez Devlet Başkanı seçilen Dilma Rousseff’in yemin törenine katıldı.

Brezilya’da ekim sonunda yapılan başkanlık seçimlerinde yeniden Devlet Başkanı seçilen Dilma Rousseff, yemin etti. Başkent Brasilia’da düzenlenen yemin törenini aralarında Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bulunduğu çok sayıda devlet başkanı, devlet başkan yardımcısı, dışişleri bakanları ve binlerce vatandaş katıldı. Sıcak havaya rağmen Üç Erk Meydanı’nda toplananları Rousseff, kızı Paula ile 1953 model üstü açık Rolls Royce marka araçla selamladı.

Daha sonra Ulusal Kongre Binası’nda yeminini yenileyen 67 yaşındaki Dilma Rousseff, konuk devlet temsilcilerinin de hazır bulunduğu parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, ekonomiden bilimsel araştırmalara varıncaya kadar birçok konuda yapacakları çalışmalardan söz etti. Dilma, hükümetinin yoksullukla mücadeleye devam edeceğini belirterek, yeni dönemde iş imkanları oluşturma, 3 milyon yeni ev inşası gibi öncelikleri bulunduğu kaydetti.

Kongre binasının ardından yine araçla halkı selamlayarak başkanlık sarayına geçen Rousseff, burada başkanlık kuşağını yeniden taktı. Rousseff, daha sonra sarayın balkonundan halka hitap etti. Rousseff, daha sonra konuk devlet başkanlarının tebriklerini kabul etti. Rousseff, kabul sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir süre sohbet ederek fotoğraf çektirdi.

Brezilya’da 1960’larda diktatörlüğe karşı verdiği mücadele esnasında tutuklanarak yaklaşık 3 yıl hapis yatan Dilma Rousseff, uzun süre işkence görmüştü. Eski gerilla lideri olan Rousseff, Brezilya’nın ilk kadın başkanı olma unvanına sahip. 

Brezilya da Devlet Başkanı Rousseff, yemin ederek görevine başladı

Rousseff, yemin töreninde yaptığı yaklaşık 40 dakikalık konuşmada yolsuzlukla mücadele edeceği, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı ve eğitimde reform yapacağı sözünü verdi. 

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda yüzde 51,6 sını alarak yeniden devlet başkanlığı koltuğuna oturan Rousseff, halkın hükümetinden memnun olmadığını bildiğini, Brezilyalıların kendisine  değişim mesajı gönderdiğini vurguladı. 

Rousseff, ikinci dönem devlet başkanlığının tek düsturunun Brezilya Eğitim Ulusu olacağını belirterek, önceliğinin okulların ve üniversitelerin iyileştirilmesi olacağını ifade etti. 

Rousseff, Sadece eğitim, insanları özgür kılar ve refah bir geleceğin kapılarını açar. Brezilya da tarihi bir değişim dönemi başlatmak için çalışacağım dedi. 

Yemin töreninde Türkiye yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ederken aralarında Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Venezuela Devlet başkanı Nicolas Maduro, İsveç Başbakanı Stefan Löfven ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ın da bulunduğu çok sayıda konuk katıldı. 

Yılın ilk gününde 17 ikili görüşme yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in yemin törenine katılmak için geldiği başkent Brasilia da yılın ilk gününde 17 ikili görüşme yaptı.

Çavuşoğlu, başkent Brasilia da ilk olarak Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki ve Mali Dışişleri Bakanı Abdullay Deyub ile görüştü.

Yemin töreninin ardından da görüşmelerini sürdüren Çavuşoğlu, 2015 in ilk gününde Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuanchao, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Gine Dışişleri Bakanı Lounceny Fall, Katar Başbakan Yardımcısı Ahmed bin Abdullah al Mahmut, Senegal Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye, Suudi Arabistan Devlet Bakanı Nizar bin Obeid Madani, Güney Afrika Dışişleri Bakanı Maite Nikoana-Mashabane, Meksika Dışişleri Bakanı Meade Kuribrena, Portekiz Başbakan Yardımcısı Paula Portas, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Cezayir Meclis Başkanı Abdelkader Bensalah ve UNESCO Genel Sekreteri Irina Bokova ile ikili görümeler gerçekleştirdi. 

Bakan Çavuşoğlu ayrıca zaman darlığı nedeniyle görüşemediği Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Eloina Rodrigues Gomes ile başkent Brasilia dan ayrılmadan önce telefonda görüştü. 

Son olarak, yemin töreni sonrası Brezilya Devlet Başkanı Rousseff ile bir araya gelen Bakan Çavuşoğlu böylece, yeni yılın ilk gününde Brezilya da 17 ikili görüşme yapmış oldu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

1 Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

2 'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

3 Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

4 Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

Göçük altında kalan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

5 Göçük altında kalan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Başkent'te 2 ayrı kaza: 3 yaralı

6 Başkent'te 2 ayrı kaza: 3 yaralı

Gaziosmanpaşa'da AVM güvenlikçilerine silahlı saldırı: 1 yaralı

7 Gaziosmanpaşa'da AVM güvenlikçilerine silahlı saldırı: 1 yaralı

Suriyelilerin kaldığı evde yangın çıktı: 4 yaralı

8 Suriyelilerin kaldığı evde yangın çıktı: 4 yaralı

TEM'de feci kaza: 2 kişi araç içinde sıkıştı

9 TEM'de feci kaza: 2 kişi araç içinde sıkıştı

'Dur' ihtarına uymayan 5 şüpheli kovalamaca sonucu yakalandı

10 'Dur' ihtarına uymayan 5 şüpheli kovalamaca sonucu yakalandı