KONTEYNER EVLERE HOBİ BAHÇESİ

Van depremi sonrasında bölge halkının yararlandığı konteyner evlerden Samsun a gönderilen 100 ü, yaşanabilecek bir afet durumunda 500 kişiye ev sahipliği yapacak. Konteynerlerin konulduğu yerler ise hobi bahçesi olarak düzenlenerek vatandaşların kullanı

KONTEYNER EVLERE HOBİ BAHÇESİ
Samsun Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Atakum Belediyesi arasında imzalanan protokolle, konteyner evlerden acil durumlar haricinde yararlanılması için hazırlanan Hobi Bahçesi Projesi kapsamında, konteynerlerin yerleştirildiği alanlar hobi bahçesi olarak düzenlenerek 40 yaş üzerindeki vatandaşlara verilecek.
GEÇİCİ İSKAN MERKEZİ
İl AFAD Müdürü Erkan Koparmal, Van da 2011 yılındaki deprem sonrası konteyner kentlerde yaşayan afetzedelerin kalıcı konutlara yerleştirilmesiyle kullanım dışında kalan yapılardan 100 ünün Samsun a gönderildiğini söyledi. Konteynerlerin değerlendirilmesi için Samsun Valisi İbrahim Şahin in öneri ve talimatı doğrultusunda Hobi Bahçesi Projesi nin ortaya çıktığını belirten Koparmal, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay ın da desteği sonrasında Atakum Belediyesi ile projenin yürütülmesi hususunda gerekli adımlar atıldı. Protokolle, tasarlanan hobi bahçesine yerleştirilecek ve afetler için altyapısı hazır bekletilecek 100 konteyner ev, Başbakanlık AFAD sorumluluğunda afetzedelerin geçici iskan merkezi olacak dedi.
TÜRKİYE DE İLK KEZ 
Koparmal, projenin Türkiye de ilk kez uygulanacağını vurgulayarak, şöyle konuştu: Proje sayesinde atıl durumda olan kamu kaynağı 100 konteyner ev, yeniden kamuya kazandırılmış olacak. Oyun alanlarında kullanılacak görsel ve işitsel afet eğitim objeleri, hobi bahçesi kullanıcılarının afet bilincini kazanmalarını da sağlayacak. Projeyle vatandaşlarımızın şehir stresinden uzaklaşarak toprakla uğraşacağı, ruhsal ve fiziksel açıdan rahatlama hissedeceği alanlar oluşturulacak. Hobi bahçelerine yerleştirilen bu konteynerler, Karadeniz Bölgesi nde meydana gelebilecek afet ve acil durumlarda ise AFAD ve Samsun Valiliği’nce talep edilmesi durumunda 24 saat içinde boşaltılarak afetzedeleri yerleştirmek üzere ilgililere teslim edilecek.
BU YIL HİZMETE GİRECEK
Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ise projenin iki yönlü fayda sağlayacağını söyledi.
Proje kapsamında şehrin stresinden uzaklaşmak isteyen vatandaşlar için oluşturulacak hobi bahçesi alanında kullanılacak konteynerlerin öte yandan bir afet durumunda 500 kişiye ev sahipliği yapacağına dikkati çeken Taşçı, AFAD konteynerleri karşılayacak, biz de hobi bahçesinin 17 dönümlük alanında çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma yapacağız, altyapısını hazırlayacağız. Projeyi bu yıl hizmete sunacağız. Altyapısı hazır. Hobi bahçesi olarak kullanılacak alandaki konteynerleri 40 yaşın üstündeki vatandaşlara dağıtacağız. Ortalama bir vatandaşa 50 metrekare civarında yer vermiş olacağız. Bu yatırım gençlerden çok emekli vatandaşlarımızın boş vakit geçirmesini sağlayacak dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ünlü iş adamı Samsun'da hayatını kaybetti

1 Ünlü iş adamı Samsun'da hayatını kaybetti

Samsun'da bir tabanca ortalığı karıştırdı

2 Samsun'da bir tabanca ortalığı karıştırdı

Baykal'ın tedavisi Samsunlu cerrahın kontrolünde

3 Baykal'ın tedavisi Samsunlu cerrahın kontrolünde

Samsun'da korkunç ölüm!

4 Samsun'da korkunç ölüm!

Samsun'da belediye binasında intihar girişimi!

5 Samsun'da belediye binasında intihar girişimi!

Benimle birlikte kulübede oturur

6 Benimle birlikte kulübede oturur

Kendisi istemiş

7 Kendisi istemiş

Askeri üsse saldırı: 41 ölü

8 Askeri üsse saldırı: 41 ölü

Tavukçulukta kafalar karıştı

9 Tavukçulukta kafalar karıştı

Samsun'da Gürcü baskını!

10 Samsun'da Gürcü baskını!