Petrol fiyatlarındaki düşüş manipülatif

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Başkanı Arif Ünver, Petrol fiyatları manipülatif bir biçimde düşürülerek Rusya zayıflatılmak isteniyor dedi.\r\n

Petrol fiyatlarındaki düşüş manipülatif
Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, petrol fiyatlarının manipülatif bir biçimde düşürülerek Rusya nın zayıflatılmak istendiğini belirterek, Bu noktada özellikle türev piyasalar önem kazanıyor. Çünkü siz türev piyasalarda bir malın değerini 400 te 1 oranında düşürerek sanal arz ya da talep yaratabilirsiniz. Dolayısıyla petrol fiyatlarındaki düşüş türev piyasalar marifetiyle yapılan manipülatif bir düşüştür dedi. 

Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014 yılının özellikle Yeni Sermaye Piyasası Kanunu nun çıkması ve bununla ilgili 60 ın üzerinde ikincil düzenlemenin hayata geçirilmesi nedeniyle sermaye piyasaları açısından rehabilitasyon yılı olduğunu söyledi. 

Bu yıl büyük firmaların halka arzının etkisiyle sermaye piyasalarının büyüyeceğini dile getiren Ünver, bunun ardından hisse senedi stokunun artırılmasının beklendiğini ifade etti. 

Özel sektörün de sermaye piyasaları kanalıyla borçlanma modelini kullanacağını kaydeden Ünver, Hisse senedi pazarının büyümesinin ekonomi açısından olumlu etkilerini göreceğiz. Gerçekleşecek halka arzlarla sermayenin tabana yayılması sağlanacak. Kısaca Türkiye, bu yıl ekonomik modelini güncellemiş olacak. Sermaye piyasalarının etkin bir şekilde devreye alınmasıyla Türkiye, para ve maliye politikaları arasına sıkışmışlığın yarattığı zafiyetten kurtulacak diye konuştu. 

Rusya zayıflatılmak isteniyor

Bu yıl Türk sermaye piyasaları açısından en önemli gündem maddelerinin önem sırasına göre seçim, Rusya kaynaklı gelişmeler ve Amerikan Merkez Bankasının (Fed) kararları olacağını belirten Ünver, Türkiye nin bu dönemde sermaye piyasaları mekanizmasını ekonomiye eklemleyerek yapısal çözümler üretmeye başlayacağını vurguladı.  Fed in piyasalar üzerindeki etkisinin ise sınırlı hale geleceğine dikkati çeken Ünver, ülkenin para-maliye-sermaye piyasaları üçlüsüyle daha güçlü hale geleceğini söyledi. 

Rusya kaynaklı gelişmelerin Türkiye sermaye piyasalarına etkisi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ünver, geçmiş dönemdeki kur savaşlarının yerini artık emtia savaşlarının aldığını kaydetti.

Petrol fiyatlarının manipülatif bir biçimde düşürülerek Rusya nın zayıflatılmak istendiğine işaret eden Ünver, Bu noktada özellikle türev piyasalar önem kazanıyor. Çünkü siz türev piyasalarda bir malın değerini 400 te 1 oranında düşürerek sanal arz ya da talep yaratabilirsiniz. Dolayısıyla petrol fiyatlarındaki düşüş türev piyasalar marifetiyle yapılan manipülatif bir düşüştür görüşünü dile getirdi. 

Petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye ye etkisine bakıldığında bir olumlu bir de olumsuz iki durumun ortaya çıktığını belirten Ünver, fiyatlardaki gerilemenin cari açığı azaltma ihtimaline karşın Rusya daki vatandaşların alım gücünün zayıflamasının bu ülkeye ihracat açısından sıkıntı yaratabileceği uyarısında bulundu. Ancak her iki durum karşılaştırıldığında Türkiye nin petrol fiyatlarındaki düşüşten hafif de olsa olumlu etkilenebileceğini ifade eden Ünver, düşük petrol fiyatları nedeniyle cari açıktaki azalma nedeniyle elde edilecek parasal birikimin mutlaka eğitim ve altyapı yatırımlarına harcanması gerektiğini söyledi. 

Milletvekili seçimlerinin piyasalara etkisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ünver, son 10 yıldaki seçim süreçleri göz önüne alındığında en sakin seçim dönemlerinden birinin yaşanabileceğini kaydetti. 

Seçim tarihi yaklaşırken tansiyonun biraz daha yükselme ihtimali olsa da bu tansiyonun seviyesinin geride kalan seçim öncesi dönemlerden düşük olacağına dikkati çeken Ünver, Düşük tansiyonlu bir ortam da yerli ve yabancı yatırımcıların davranışlarına olumlu yansıyacaktır. Özellikle piyasalar açısından seçim sürecinin sakin geçeceğini düşünüyorum dedi. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki cinayet 'yasak aşk' cinayeti mi?

1 Samsun'daki cinayet 'yasak aşk' cinayeti mi?

Dikkat çeken ayrıntı

2 Dikkat çeken ayrıntı

Galibiyete yolculuk

3 Galibiyete yolculuk

Samsun'da otobüste tebessüm ettiren karşılama

4 Samsun'da otobüste tebessüm ettiren karşılama

Canberk Dilaver Bodrum'a götürüldü

5 Canberk Dilaver Bodrum'a götürüldü

Turistler Şahinkaya Kanyonu'na vuruldu

6 Turistler Şahinkaya Kanyonu'na vuruldu

Final gibi 2 maç

7 Final gibi 2 maç

İlk ve tek idman

8 İlk ve tek idman

16 Ekim Salı Samsun hava durumu

9 16 Ekim Salı Samsun hava durumu

İmdadına öğrenciler yetişti

10 İmdadına öğrenciler yetişti