TARIM ARAZİLERİ YOK OLUYOR

Helsinki Yurttaşlar Derneği (HYD) Yerel-Bölgesel Demokratik Yönetişim Projesi Samsun Çalıştayı nda konuşan Proje Araştırma Sorumlusu Barış Alp Özden, Başta Samsun olmak üzere, Tokat hariç bütün bölge illerinde tarım arazileri hızlı bir küçülme süreci içi

TARIM ARAZİLERİ YOK OLUYOR
Helsinki Yurttaşlar Derneği (HYD) Yerel-Bölgesel Demokratik Yönetişim Projesi Samsun Çalıştayı kapsamında Orta Karadeniz’de Kırsal Kalkınmanın Rolü, Tarım Topraklarının Korunmasında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları konulu seminer düzenlendi. Amisos Otel deki toplantıda, Orta Karadeniz’de tarım topraklarının korunmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları görüşüldü. Toplantıda konuşan Proje Araştırma Sorumlusu Barış Alp Özden, Samsun başta olmak üzere, Tokat hariç bütün bölge illerinde tarım arazilerinin hızla küçüldüğünü söyledi.
DEMOKRASİNİN GELİŞTİRİLMESİNE KATKI 
Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Samsun Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Yavuz Demir, Samsun Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı Tufan Akçagöz, Terme Çevre Platformu Sözcüsü Zekai Altunpala nın yanı sıra birçok kurum müdürü, sivil toplum kuruluşu temilcisi ile çiftçilerin katıldığı Çalıştay’da açılış konuşmasını yapan Helsinki Yurttaşlar Derneği Proje Danışmanı Fikret Toksöz, derneğin temel amacının, Türkiye deki demokrasi ve insan haklarının geliştirilmesine katkı sağlamak olduğunu söyledi. 
BÖLGE NÜFUSU AZALIYOR
Projenin amacının kamu kuruluşları ile sivil vatandaşların birbiri ile olan diyaloglarını arttırmak olduğunu ifade eden Proje Araştırma Sorumlusu Barış Alp Özden ise, 2011 yılında hazırlanan Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksinin analitik sınıflandırması temel alınarak, Türkiye genelinde işlevlere ve potansiyellere göre kent ölçeğinde bir sınıflandırmaya gidildi. Bu sınıflandırmada, TR 83 bölgesinde Samsun, Bölgesel Çekim Merkezleri arasına dâhil edildi. TR 83 bölgesinin genel kalkınma vizyonunda öncelikli amaç, sanayi ve dış ticaret temelli büyüme olarak tanımlanabilir. Bölge dışına yaşanan göçler ve azalan doğum oranları 2000 yılından beri bölge nüfusunun azalmasına neden olmaktadır.  Samsun, 2012 sonu itibarıyla 1 milyon 251 bin 722 kişilik nüfusuyla bölgenin en büyük ilidir. Ancak Samsun’da da 20-44 yaş aralığındaki nüfus daralma eğilimi göstermektedir. Dışarıya göç eğilimi en çok nüfusun eğitim seviyesi yüksek kesimlerinde yoğunlaşıyor diye konuştu.
İŞLENEN ALANLAR DARALIYOR
Tarım sektörünün hem istihdamdaki payı hem de ülke ekonomisi içindeki yeri bakımından önemli olduğunu vurgulayan Özden, şunları söyledi; Çarşamba ve Bafra gibi verimli ovalarıyla tarımın en önemli iktisadi faaliyet alanı olarak öne çıktığı bölgede, kişi başına bitkisel üretim değeri esas alındığında 6. sırada, üretim miktarı yönünden tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 4., sebze üretiminde 2 ve meyve üretiminde 16. sırada bulunmakta. Bu değerler, bölgenin bitkisel üretim açısından ülke içerisinde iyi bir konumda olduğunu gösteriyor. Ancak başta Samsun olmak üzere, Tokat hariç bütün bölge illerinde tarım hızlı bir küçülme süreci içinde. Tarım sektörünün Gayrı Safi Katma Değerleri incelendiğinde Samsun’un da içinde yer aldığı TR83 bölgesinde 2004 yılında yüzde 22.7 olan tarımın payının 2008 yılında yüzde 18.6’ya gerilediği görülmektedir. Bununla beraber Samsun’da işlenen tarım alanlarının da hızla daraldığı izlenmektedir.

Mert Volkan GÜN


EN ÇOK OKUNANLAR

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

1 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

2 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

3 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

4 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

5 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Adana'da ahır yangını

6 Adana'da ahır yangını

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

7 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

8 Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

9 Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

10 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı