RoboCop Türk sanatçının çizgisiyle hayat buldu

Yarı insan-yarı robot RoboCop un Last Stand-Son Direniş adlı 3. serisini, en iyi çizerler arasından sıyrılan Türk illüstrasyon sanatçısı ve akademisyen Mehmet Korkut Öztekin (38) çizgi romana aktardı.\r\n

RoboCop Türk sanatçının çizgisiyle hayat buldu
Milyonların hayranı olduğu yarı insan-yarı robot RoboCop un Last Stand-Son Direniş adlı 3. serisini, en iyi çizerler arasından sıyrılan Türk illüstrasyon sanatçısı ve akademisyen Mehmet Korkut Öztekin (38) çizgi romana aktardı, adını dünyanın sinema, senaryo ve yayınevi devleriyle birlikte yazdırdı.

Yönetmenliğini ilk olarak 1988 yılında Paul Verhoeven in yaptığı, ikinci filmini ise Irvın Kershner in yönettiği, senaryo yazarlığını ünlü çizgi romancı Frank Miller in üstlendiği RoboCop un macerasına yıllar sonra bir Türk sanatçı da eklendi. 

Miller’in kaleme aldığı senaryoyu ilk olarak çizgi romana aktaran Juan Jose Ryp ten yıllar sonra Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Grafik Tasarımı Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Korkut Öztekin de RoboCop çizeri oldu. 

Frank Miller’in RoboCop 3 filmi için Metro Golden Mayer Stüdyoları’nın (MGM) isteği doğrultusunda kaleme aldığı, Steven Grant ın çizgi roman senaryosu formatına dönüştürdüğü ve Öztekin tarafından kaleme alınan eserin ilk cildi mart ayında, ikincisi 16 Aralık ta BOOM! Studios tarafından yayımlandı. 

ABD deki raflarda yerini alan, İspanyolca ve Fransızca basımı da yapılan RoboCop 3 Last Stand- Son Direniş in internet üzerinden elektronik formatta satışı da başladı.

Hayallerinizde göreceğiniz cinsten bir fırsat

Dünyanın birçok yerinden teklifler alan, Manga Bir Kültürel Direniş Aracı adlı kitabın yazarı Öztekin, Los Angeles kökenli bir yayınevi olan BOOM! editörünün kendisiyle internet üzerinden iletişime geçtiğini anlattı.

Kısa bir süre sonra meşhur İngiliz yönetmen yazar ressam Clive Barker ın Brandon Sieferd ile kaleme aldığı Hellraiser projesinde Tom Garcia ile çalıştığını dile getiren Mehmet Korkut Öztekin, sonrasında RoboCop 3 için aldığı teklifi şöyle anlattı:

Beni aktör gibi denemeye aldılar, senaryoyu 2 sayfa halinde çizip yolladım. Seçici heyet MGM lisans ofisinde çalışan sorumlulardı ve adları gizli tutuluyordu. Birçok çizer davet edilmiş, benim çalışmalarım beğenilmiş. Ben de tamam dedim, anlaştık. İlk etapta proje gizli tutuldu. Bir süre sonra BOOM! Stüdyoları internet üzerinden afişleri yayınladı. İlk defa adımı Frank Miller ın adıyla yan yana gördüm. Bu proje, Türk çizer olarak hayallerinizde göreceğiniz cinsten bir fırsat.

RoboCop ve diğer kahramanlar...

Öztekin, Alien ve Predator filmleriyle altın üçlü oluşturan RoboCop karakterinin öyküsünü şöyle anlattı:

RoboCop bir taraftan bilim kurgu, bir taraftan yüksek şiddet içeren aksiyon temalarını barındıran tür başlatan 3 filmden biri. Yakın gelecek tasviri çiziyor, tamamen şirketleşmiş bir dünyada kamu kurumlarının bir şirket tarafından alındığı Detroit şehrinde halk işsizlikle mücadele ediyor. Yüksek düzeyde korku, şiddet ve sosyal dejenerasyon var. Polis memuru Alex Murphy de hunharca saldırıya uğruyor. Öldükten sonra arta kalanlar bir makineye dönüştürülüyor. Amerika da doğuyor ama Japon mangalarından etkilenmiş ve Avrupa da da çok sevilen bir karakter.  

Dünyanın iletişim teknolojileri sayesinde artık küçüldüğünü, kaliteli işler ortaya koyan kişilerin de internet üzerinden paylaşımda bulunarak dünyanın bir diğer köşesine ulaşabildiğini ifade eden Öztekin, Benim işim hikayeleri toplamak ve o hikayeleri anlatmak. Herkesin bir öyküsü var, birinin içinden çıkamadığı problemin çözümü başka bir öyküde olabilir dedi. 

Adının Frank Miller ile yazılmasının gurur verici olduğunu ifade eden Öztekin, Ben o kadar popüler bir adam değilim, kendi küçük dünyasında güzel şeyler yapmaya çalışan bir akademisyenim. Alternatif bir anlatım biçimiyle ilgilenen bir adam olduğum için insanların beni tanımaması çok doğal dedi.

Farklı ülkelerden ve yazarlardan teklif aldığını, Yeni Zelandalı bir yazarın çalışmasını grafik roman haline getirmek için çalıştığını söyleyen Mehmet Korkut Öztekin, bize ait bir öyküyü resimleme projesi konusunda şunları söyledi:

Ona yavaş yavaş geliyoruz. Anlatmak istediğim çok önemli bir hikaye var. Bir sosyal network oluşturmamız gerekiyor. Editör, yayınevi gibi izlemeniz gereken bir zincir var. Benim derdim bize ait hikayeleri bütün dünya ile paylaşmak. Bunun gerçekleşebilmesi mümkün ve açıkçası ben bu süreç içerisinde tanıştığım insanlarla bunun imkansız olmadığını anladım.

Birçok kahramanı çizgi romana aktaran Öztekin, favori kahramanı ise şöyle açıkladı:

Herkes kahraman olabilir, insanlar kedi hayatlarını yazmaya başlayabilirler, yazmaya başlasınlar, hepimiz birer kahramanız.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ağabeyini öldürüp kayıplara karıştı

1 Ağabeyini öldürüp kayıplara karıştı

19 Ekim Cuma Samsun hava durumu

2 19 Ekim Cuma Samsun hava durumu

OSMAN AĞALAR OLMASAYDI

3 OSMAN AĞALAR OLMASAYDI

Sinan Özen Mehmet Ali Erbil'i ziyaret etti

4 Sinan Özen Mehmet Ali Erbil'i ziyaret etti

Ziyaretler sürüyor

5 Ziyaretler sürüyor

Apartmanın kolonu çatladı, vatandaşlar sokakta kaldı

6 Apartmanın kolonu çatladı, vatandaşlar sokakta kaldı

Adana'da fuhuş yaptığı öne sürülen 4 kadın yakalandı

7 Adana'da fuhuş yaptığı öne sürülen 4 kadın yakalandı

Hayrabolu'da trafik kazası : 1 ölü, 2 yaralı

8 Hayrabolu'da trafik kazası : 1 ölü, 2 yaralı

Düştüğü Yerden 12 Saate Kurtarıldı

9 Düştüğü Yerden 12 Saate Kurtarıldı

20 kilometre kaçan ehliyetsiz ve alkollü sürücü trafikte dehşet saçtı

10 20 kilometre kaçan ehliyetsiz ve alkollü sürücü trafikte dehşet saçtı