Bütün halkların ortak partisiyiz

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Bütün halkların ortak partisiyiz. Bu ilkeleri benimseyen adaletli toplumda kardeşçe yaşama ilkelerini benimseyen herkes bu partinin sahibidir dedi.\r\n

Bütün halkların ortak partisiyiz
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bütün halkların ortak partisiyiz. Bu ilkeleri benimseyen adaletli toplumda kardeşçe yaşama ilkelerini benimseyen herkes bu partinin sahibidir dedi.

Partisinin Van il başkanlığının Van Organize Sanayi Bölgesi ndeki Van EXPO Fuar ve Kongre Merkezi nde düzenlenen birinci olağan genel kurul toplantısına katılmak üzere kente gelen Demirtaş, Gevaş ilçesi çıkışında partililer tarafından karşılandı.

Demirtaş, kongrede yaptığı konuşmada, her genel kurul toplantısının aynı zamanda bir yenilenmenin, güçlenmenin vesilesi olduğunu söyledi.

Bugüne kadar siyasi çalışmalarıyla çok önemli aşamalar katettiklerini ve onbinlerce insanın canı, kanı uğruna görkemli mücadele yürüttüklerini ve halkın çabasına layık olmaya çalıştıklarını belirten Demirtaş, yıllardır yürüttükleri mücadelenin siyasi olarak doruk noktasına ulaştıklarını söyledi.

Sadece bölgede değil, Türkiye nin diğer bölgelerinde de halkın umudunun HDP üzerinde yoğunlaştığını dile getiren Demirtaş, şöyle devam etti:

Türkiye deki gerçek değişim ve demokrasi gücü haline gelmemizin altında yatan neden emektir. Biz emek üzerine, değerler üzerine büyümüş bir partiyiz. Bu farkı tüm Türkiye görüyor. Biz sadece Sünnilerin ya da Alevilerin partisi değiliz, hepsinin ortak partisiyiz. Van da büyük bir sıçrama hamlesi gerçekleştirmemiz lazım. Bizden küsmüş, istemeden kalbini kırdığımız olan, bize mesafeli duran, kendimizi anlatamadığımız kim varsa bir değil on kez evine iş yerine gideceğiz. Onu ikna edene kadar, sorunu, derdiyle derttaş olana kadar hep birlikte çalışacağız. Hangi arkadaşımız eski tarzla çalışmaya devam ederse bilsin ki HDP yi anlamamıştır. Çünkü biz devleti ele geçirmek için, bütün devlete HDP hegemonyası kurmak için yürümüyoruz. Biz iktidara geldiğimizde başkasının korkmaması lazım. Çünkü biz onları da iktidara taşıyacağız.

Demirtaş, konuşmasında, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu nun Kadının tek ve en önemli kariyeri annelik olmalı şeklindeki açıklamasını eleştirerek, anneliğin en ayrıcalıklı konum olduğunu, kadına başka bir sorumluluk yüklemeyen zihniyetin Ortaçağ zihniyeti olduğunu savundu. 

Bölgenin, dünyanın en büyük zenginliklerine sahip olduğunu ve bunun paylaşılamadığını ifade eden Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Kendi aralarında, sınırlar çiziyor, birbirlerine peşkeş çekiyorlar. Bizi birbirimize düşürerek yıllarca çatışmalar yaratıyorlar. Kendileri de bütün zenginlikleri paylaşıyorlar. Her şey bizim ama yoksulluğu, zulmü çeken de biziz. Yoksulluk ve işsizlik buranın yaşam tarzı olmuş. Burada PKK savaş başlattığı için geri kaldı buralar diyorlar. 1927 rakamlarına göre de buralar geri, sonraki dönemlerde de bu böyle. Sayın Öcalan anasından doğmadan da buralar yoksuldu, işsizdi, perişandı. Dilimiz, kültürümüz, kimliğimiz, aşımız, ekmeğimiz, toprağımız, bir bütün olarak onurumuz elimizden alınmak istendi. Bunun böyle gitmeyeceğini biliyoruz. Değiştirmek için dönüştürmek için birlik olmak lazım. Bütün ezilenler kendi içinde birlik olmalı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın 19 Ocak ta kabineyi toplayacağını açıklamasını da eleştiren Demirtaş, yasaya göre Cumhurbaşkanının gerekli görmesi halinde kabineye başkanlık edebileceğini dile getirdi.

Demirtaş, toplumun bütün kesimlerini ve engellileri siyasete katacak önemli çalışmalar yürüteceklerini kaydederek, Bizim başörtülü milletvekillerimiz, Alevi milletvekillerimiz olacak. Genç bir meclis grubu oluşturmamız lazım. Bunun için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Baraj sorunumuz yoktur. Bizim amacımız yüzde 15 i aşmaktır. Yüzde 10 zihinlerdeki barajdır. Bizi durdurmaya çalışıyorlar. Türkiye nin yükselen yıldızıyız, engellemeye çalışıyorlar şeklinde konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ayite'ye iki talip

1 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

2 Bu ikili listede

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

3 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

4 Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

5 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

6 Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

Taraftarın Sesi Haberaks TV'de

7 Taraftarın Sesi Haberaks TV'de

24 Haziran Pazar Samsun hava durumu

8 24 Haziran Pazar Samsun hava durumu

Samsun'da sabahın erken saatlerinde sandığa koştular

9 Samsun'da sabahın erken saatlerinde sandığa koştular

Samsunlu Taşkıran, BOTAŞ yönetiminde

10 Samsunlu Taşkıran, BOTAŞ yönetiminde