Erkek için de en güçlü kariyer babalıktır

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Analık bir kadın için en güçlü kariyer, bir erkek için de en güçlü kariyer babalık. Bakanlık da vekillik de hikaye, iyi bir babaysam en büyük kariyer bu dedi.\r\n

Erkek için de en güçlü kariyer babalıktır
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, parti teşkilatıyla buluşmak üzere geldiği kentte, DSİ toplantı salonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, Cumhurbaşkanımız 4 eski bakanın Yüce Divan a gitmemesi, burada hala paralel yapının devam ettiği yönünde söylemi oldu bu konuda ne düşünüyorsunuz? sorusunu Bakan Müezzinoğlu, şöyle yanıtladı:

Geçen yıl ocak ayında Trakya Birlik in mali kongresinde, gündemin sıcak olduğu atmosferde, şu örneği vermiştim;, Benim ağzımda 32 diş var, bir-ikisi çürümüş olabilir ama diş hekiminin görevi dolgu yapmaktır, dolguyla olmuyorsa gerekirse çekmektir demiştim. Ama bu operasyon öyle bir operasyon değil, bu diş hekiminin yaptığı dişle uğraşmak değil, beynimi tahrip etmek ve kalbimi durdurmak bunun partiyle, şahsımla alakası yok. Bu direk milli iradeye yapılan darbelerin başka bir formatı. Yani 60 darbesinde de rahmetli Menderes le ilgili ne hikayeler düzüldü. Orada da yine hakimler, savcılar vardı. AK Parti olarak milletin ödediği bedelleri gördük, milletle beraber yaşadık. Kendi dönemimizde de 2007 seçimlerinde, yüzde 47 oy aldığımız bir dönemde bir kişinin savcının dava açmasının, 11 hakimin de davayı görmesiyle AK Parti 1 oyla kapatılmaktan kurtuldu.

Bir oy kapatmaktan yana kullansaydı bugün milli irade ne olacaktı? Demokrasi ne olacaktı? diye soran Müezzinoğlu, Kapatılmaktan kurtulduk ama laikliğe karşı odak hükmünü yedik. Bu nedenle para cezası almış bir partiyiz, işte Yüce Divan burası. 411 milletvekilinin başörtüsüyle ilgili çıkardığı kararı CHP Anayasa Mahkemesi ne götürdü ve başörtüsü üniversitelerde takılamaz hükmünü veren bu mahkemedir. Şimdi bizim AK Parti olarak bir şeyimiz var, biz milletimizin yüce vicdanındaki yerini görüyoruz. Seçimlerde bunu gördük. Şu anda bize düşen ağzımızda çürük diş varsa yine bu dişi de biz temizleyeceğiz.

Millet kanmaz

Bir başka basın mensubunun,   Anayasa Mahkemesi nde paralel endişe taşıyoruz mu demek istiyorsunuz? sorusu üzerine Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

Hayır sadece paralel endişe değil, 12 yılda gördüğümüz fotoğraflar ortada. AK Parti kapatma davası buradaydı, laikliğe karşı hükmünü burası verdi. Laiklik adına hangi yanlışı yaptık, kimin hayat felsefesine karıştık, kime zorla al şu örtüyü ört dedik. Ama onlar zorla açılması için her türlü kararı verdiler. Kapatma davasını hangi hakla bir savcı açıyor ve bir oyla kurtuluyor. Nerede egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Nerede Atatürk ten geçinenler, nerede Atatürk ün gölgesine sığınanlar.

Kızıyor bazen Atatürkçü arkadaşlar, o büyük önder diyorki Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyor, muasır medeniyet seviyesini hedef gösteriyor. Onun örtüsü, kılık kıyafeti, bıyığı sakalıyla uğraşarak bu seviyeye gidilmez. Yol konuşmazlar, tünel konuşmazlar, yatırım konuşmazlar… 3. havaalanından vazgeçeceksiniz, 3. köprüden vazgeçeceksiniz, şehir hastanelerini yapmayacaksını. Yan gelip yatın diyorlar. Millete verdiğimiz söz bu değil, hiç kusura bakmasınlar. 22 milyon oy, 11 kişinin değil. 50 milyon vatandaşımızın seçmen hakkı var. Milletimiz cumhurunu seçti. Eskiden kapalı kapılar ardında tespih gibi diziyorlardı genel başkanları, biz falana karar verdik diyorlardı. Aynı bugün CHP nin Ekmeleddin İhsanoğlu na karar verdiği gibi. Sonra da halkçıyız diyorlar. Bunda demokrasi, milli irade, parti vicdanı var mı? Herkesi, kendinizi de kandırırsınız ama milleti kandıramazsınız. Biz siyaseti milletle yapmaya devam edeceğiz.

Son anketler

Bir gazetecinin son anketleri hatırlatması üzerine de Bakan Müezzinoğlu, AK Parti nin anketlerde birinci olduğunu söyledi.

Anketlere göre CHP nin AK Parti nin çok gerisinde ikinci parti olarak göründüğünü ifade eden Müezzinoğlu, anketleri şöyle sıraladı:

48-50 bandı AK Parti, 24-26 CHP, 14-15 bandı MHP ve 7-9 bandında da DTP. Seçim barajı konusunda bizimle ilgili bir sorun yok ama bir tuzak kurmak istiyorlarsa kuracaklar. Ama millet artık kimin tuzak kurduğunu biliyor. 2001 deki seçimlere bir bakın. Cumhurbaşkanımız o dönemde, Türkiye de hiç bir şey eskisi gibi olmayacak demişti. Birileri milletin kaderiyle oynayamaz.

Annelik kariyeri

Annelerin kariyer yapması konusunda sözlerinize özellikle Elif Şafak gibi kişiler karşı çıktı, yanlış anlama mı var acaba? sorusunu Bakan Müezzinoğlu, Cenab-ı Hak milyarlarca beyin vermiş, milyarlarca düşünce tarzı vermiş. Dolayısıyla Elif Şafak la ben aynı düşüneceğim diye bir şey yok. Farklı düşünebiliriz, zaten zenginlik buradadır. Ama ortak noktaya geleceğiz. Analığın üzerinde güçlü bir kariyer görmüyorum, analık bir kadın için en güçlü kariyer, bir erkek için de en güçlü kariyer babalık. Bakanlık da vekillik de hikaye, iyi bir babaysam en büyük kariyer bu diye yanıtladı.

Kan ürünlerinden ilaç üretilecek  

Sağlık Bakanlığının 2015 yılı hedeflerini anlatan Müezzinoğlu, Hükümet ve Başbakan Ahmet Davutoğlu nun da destekleriyle Bakanlığının 2015 te vizyon projelerini hayata geçirmeye başlayacağını, bu projelerin ilkinin, kan ürünlerinden ilaç üretmeyi tanımlayan Plazma Fraksinasyon Projesi olduğunu belirtti.

Projenin sonuçlandığında Türkiye nin kan ürünlerinden ilaç üretimi gerçekleştireceğini anlatan Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

Plazma fraksinasyon ihalesine çıkıyoruz. Yani Kızılay ın topladığı tüm kan ürünlerinde ayrıştırma sistemiyle ilaç üretimini Türkiye ye kazandıracağız, çünkü bu ilaçlara her yıl 500 milyon lira ödüyoruz. Firmaya diyoruz ki bu ilaçları 7 yıl boyunca senden alacağız ama üç yıl sonra bu ilacın üretimi Türkiye de olmaya başlayacak. 4. yıldan itibaren Türkiye de ürettiğin ürünleri alcağız diyeceğiz. Burdan sonra ne kazanacağız, bu ilaçların üretim merkezi Türkiye ye gelmiş olacak, bu ülkeden çöpe attığımız kan ürünlerinin diğer kısımları 500 milyon lira, ödediğimiz paranın ürüne dönmesini, ülkede kalması sağlanacak. İhalesine başladık.

Milli aşı çalışmaları

Türkiye nin milli aşısını da üretmek için çalışmaların sürdüğünün vurgulayan Müezzinoğlu, Aşının da dün kararını verdik, Türkiye milli aşısını yine aynı sistemle üretecek. Her yıl 300 milyonluk aşı alıyoruz, aynı sistemle bana 7 yıl süreyle aşıyı senden alma garantisini veriyorum. Ama üçüncü yıldan itibaren aşıyı ülkemde üreten ve yarın da yeni aşıları icat eden bir kurum olman lazım şartını getireceğiz dedi.

Kanser tedavisi için önemli adım

Kanser hastalarının gen haritaları çıkarılarak tedavilerinin bu haritaya göre yapılması projesinin de yürütüleceğinin altını çizen Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

Üçüncü projemiz. Onkogen dediğimiz kanser tedavisinde kişiye özgü tedavi... İngiltere başladı, biz bir iki nedenle geç kaldık. Harward la ortak, onkogen kanserin kişiye özel tedavisi, yani gen haritası çıkarılarak o haritanın çıkan muhatap ilacıyla tedavi sürdürülecek. Şimdi biz kanser hastalarında 3-4 etkin ilaç kullanıyoruz, halbuki orada etkin olan bir ilaç. Hangisinin etkin olduğunu bilemediğimiz için diğerlerini de kullanıyoruz. Gen haritasına göre etkin olan birini kullanacağız. Türkiye önümüzdeki döneminde kanser tipine özgü ilacın üretimini yapacak.

TürkKök Projesi

Sağlık Bakanlığı nın diğer önemli projesinin de TürkKök Projesi olduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu, şu an kemik iliği bağışlayan 20 bin olan donör sayısını yıl sonuna kadar 100 bine çıkaracaklarını bildirdi. Bakan Müezzinoğlu, Biz Türkiye de sağlığı tüketen güçlü bir ülkeyiz, şimdi tükettiğini üreten ve pazarlayan da bir ülke olmayı istiyoruz dedi.

Edirne deki asansörlerin 3. kattan sonra çalışması

Müezzinoğlu, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin in obeziteyle ilgili güzel farkındalıklar yarattığını da ifade ederek, asansörlerin belli kattan sonra çalışma uygulamasının da iyi bir algı yaratacağını düşündüğünü söyledi.

Özellikle gençlerin sağlıkları açısından belli katlara asansörle çıkmak yerine merdiveni tercih etmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Müezzinoğu, Asansörlere bizim kural koymamız çok doğru değil ama böyle bir algıyı yerleştirmemiz doğru. Hastamız var, yaşlımız, engellimiz, obezimiz var. İlk üç kata asansörü bekliyor olmak bir genç için kendisine yaptığı bir kötülük, sağlığına yaptığı bir olumsuzluk, 3 kat merdiven çıkmak veya inmek sağlığımız için doğru olan diye konuştu.

Kadınlar siyasette daha güçlü olacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başı örtülü, başı açık hiç fark etmez bizim için üretebilen olsun, ülkesine memleketine hizmet edebilme derdi olsun. Her iki şekliyle de bizim için saygın olan kadınlarımız her mevkide her makamda olabilmelidir dedi.

Müezzinoğlu, AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanlığı nda düzenlenen toplantıda, partisinin kadın kolları kongrelerinin başlayacağını söyledi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ün Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşunda kadına verdiği önemi ve değeri birilerinin göz boyamayla bugüne kadar taşıdığını belirten Müezzinoğlu, şunları anlattı:

Ama AK Parti bu konuda daha faklı ve samimi bir anlayışa sahip. Kadının saygın ve güçlü bir şekilde siyasette yer almasıyla ilgili güçlü çalışmalar yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız ve partimizin kurucusu olan sayın Recep Tayyip Erdoğan ın dinamikleriyle oluşturduğu kadın kolları ve yönetimleri, bundan sonraki süreçte parti içinde çok daha güçlü olacaktır. AK Parti nin kadın dinamikleri bugüne kadar bölücü, ayrıştırıcı ve ideolojik anlayışta olmadı. Başörtülülere yönelik geçmişte bu ülkede ayırcılık yapıldı. Eskiden bu ülkede kadınların bir kısmının temsil hakkı vardı. Başı örtülü, başı açık hiç farketmez bizim için üretebilen olsun, ülkesine memleketine hizmet edebilme derdi olsun. Her iki şekliyle de bizim için saygın olan kadınlarımız her mevkide her makamda olabilmelidir.

Kadınların siyasette daha güçlü olacağını dile getiren Müezzinoğlu, bundan sonraki süreçte kadınların belediye başkanlıkları, belediye meclisi ve TBMM de daha çok yer alacağını aktardı.

Kadınların bir elmanın diğer yarısı olduğunu belirten Müezzinoğlu, Siyaseti gelecek kuşaklara saygın ve dinamik taşıyabilmek için de kadınlarımız önemlidir. Kadın kollarımız güçlü bir dinamizmi başaracaktır, bizde onların yanında olacağız dedi.

Gençler bizim göz bebeğimiz

Türkiye nin geleceği açısından gençlerin önemli olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

Gençler bizim göz bebeğimiz. Geçmişte, Yazık oldu, şehit oldu veya filan katletti denilerek gençleri heba eden anlayışlar oldu. AK Parti gençleri bu ülkenin ve bu devletin geleceği gibi gördü. Kendimiz fedakarlık yaparız, kendimiz bayrak asarız, kendimiz slogan atarız ama gençleri zihnen fikren ve gönül olarak yarınlara koruyarak geliştirmemiz gereklidir. AK Parti olarak gençliğe bakışımız budur.

Gençlerin bu ülkeye kendilerinden daha çok lazım olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

Dolayısıyla bizim bu ülkeye vereceklerimiz beşli, onlu yıllardır ama onlarınki kırklı ellili yıllardır. O nedenle iyi yetişmelidirler. Hem mahallelerine, hem bölgelerine güçlü sahip çıkmaları ve geleceğe kendilerini hazırlamaları için yanlarında olduk olmaya devam edeceğiz. İnşallah gençlik kollarımızın kongreleri de bu süreçte olacak.

Trakya nın, Edirne nin milletvekili olduğunu, buradaki vatandaşların oy verip vermemelerinin önemli olmadığını belirten Müezzinoğlu, CHP ve MHP lilere karşı da sorumluluklarının olduğunu söyledi.

Konuşmasının ardından ilçedeki bir otelde gazetecilerle bir araya gelen Bakan Müezzinoğlu, bölgenin kalkınması için ortak akılla hareket ettiklerini dile getirdi.

Programlarının ardından esnafı ziyaret ederek yeni yılını kutlayan Müezzinoğlu, trafik kazasında hayatını kaybeden oğlunun organlarını bağışlayan aileye de plaket verdi.

Müezzinoğlu, organ bağışının yaygınlaşması için çaba sarf edeceklerini sözlerine ekledi.

Yabancı uyruklu doktorlar kamuda çalışabilecek

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Diploması ve uzmanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış yabancı uyrukluları kamuda çalıştırabileceğiz. Sağlık turizmi ve şehir hastaneleri açısından bizim için önemlidir dedi.

Müezzinoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı nca bir otelde düzenlenen toplantıda, gazetecilerin, Türkiye de çalışan yabancı doktor sayısını sorması üzerine, yaklaşık 500 yabancı doktorun Türkiye de çalıştığını söyledi.

Yabancı doktorların kamuda değil özel sektörde çalıştığını ifade eden Müezzinoğlu, Yabancı istihdamı ile ilgili kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi nde. Ocak ayında genel kurula gelir ve onaylanırsa, diploması ve uzmanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış yabancı uyrukluları kamuda çalıştırabileceğiz. Sağlık turizmi ve şehir hastaneleri açısından bizim için önemlidir diye konuştu.

Ambulans helikopterler gece de hasta taşıyabilecek

Türkiye de sağlık açısından yaşanan gelişmelerin dünyaya örnek olduğunu belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi: 

Sağlıktaki teknolojileri dünyanın hangi noktasında ne varsa bunları bu ülkeye ve bu ülke insanına kazandırıyoruz, kazandırmak gibi bir sorumluluğumuz var. Özellikle gece uçuşlu ambulans helikopterlerimizi devreye sokacağız. Gün doğumundan gün batımına kadar olan süreçte hasta doğru adrese acil şekilde taşınabiliyordu ama hava karardıktan sonra kara ambulanslarıyla en yakın hastaneye götürülüyordu. Hasta için ihtiyaç olan ileri bir merkez ise sabahı bekliyorduk. Şimdi artık en doğru adrese gece de götüreceğiz inşallah. Bu 2015 te vatandaşımıza dokunan, onları bire bir ilgilendiren konudur.

Dolmabahçe deki silahlı saldırı girişimi

Müezzinoğlu, Dolmabahçe deki silahlı saldırı girişimine ilişkin, Türkiye nin büyük bir ülke olduğunu ve zaman zaman provokatif eylemlerle karşılaşabildiğini vurguladı.

Olayın arka perdesini bilmediğini dile getiren Müezzinoğlu, Emniyet Müdürümüz ve İçişleri Bakanı mız açıkladı. Olayı kınıyorum. Bu ülkenin huzurunu kimse bozma gayreti içerisinde olmamalıdır. Bozma gayreti içerisinde olanlar mutlaka bedelini öder değerlendirmesinde bulundu.


EN ÇOK OKUNANLAR

CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

1 CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

2 Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

3 Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

4 Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

5 Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

6 Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

7 Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

Spor Bakanı Kasapoğlu: Spor bütün kötülüklerin panzehiridir

8 Spor Bakanı Kasapoğlu: Spor bütün kötülüklerin panzehiridir

Metruk binada çıkan yangın korkuttu

9 Metruk binada çıkan yangın korkuttu

Bayrampaşa'da feci olay: 3 ölü

10 Bayrampaşa'da feci olay: 3 ölü