New York polisinden Blasio ya protesto

Polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı eylemlere destek veren New York Belediye Başkanı Blasio, öldürülen polis memuru Liu un cenaze töreninde polislerce protesto edildi.\r\n

New York polisinden Blasio ya protesto
ABD de siyahileri öldüren beyaz polislerin yargılanmamasına yönelik ülke genelinde yoğun protesto gösterilerinin düzenlediği bir dönemde, akli dengesi bozuk sabıkalı biri tarafından öldürülen New York Polis Teşkilatı nın (NYPD) 2 polisinden Çin asıllı Wenjian Liu nun (32) cenazesi, Brookyln de düzenlenen törenle toprağa verildi.

Liu nun cenaze törenine, ABD nin değişik eyaletlerinden yaklaşık 20 bin polis ve kamu görevlisi ile New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Demokrat Parti den New York Kongre Üyesi Charles B. Rangel ve Cumhuriyetçi Parti New York Kongre Üyesi Peter King katıldı.

Belediye Başkanı Blasio, törende yaptığı konuşmada, Bugün bütün şehrimizin kalbi kırık dedi. Lui nin, Amerikan rüyasını gerçekleştirmek amacıyla 12 yaşında ABD ye geldiğini belirten Blasio, 32 yaşındaki polisin iyilik için savaşırken yaşamını kaybettiğini ifade etti.

Törende, cenazeyi selamlamak amacıyla yol boyunca dizilen 20 bine yakın polisten NYPD mensubu bazı polislerin, Ramos un cenaze töreninde yaptıkları gibi New York Belediye Başkanı Bill de Blasio geçerken sırtını döndüğü görüldü.

Yönetimi altındaki polislerin, Belediye Başkanı Blasio ya siyasi tepki göstermesinden rahatsız olan New York Emniyet Müdürü William Bratton, törenden bir gün önce polislere verdiği emirde, Liu nin cenazesinde hiçbir siyasi yorumda bulunmamaları uyarısında bulunarak, Bir kahramanın cenazesinde matem olur, şikayet değil ifadesini kullanmıştı.

Lui nin eşi Pei Xia Chen de törende, ruh ikizi ni ve   harika bir koca yı kaybettiğini ifade etti.

Lui nin Çin den gelen babası Wei Tang Liu ise Wenjian Lui nin tek çocuğu olduğunu belirterek, 7 yıllık polislik görevinde, her vardiya değişiminde kendisini telefonla arayarak emniyette olduğunu bildirdiğini söyledi. Baba Lui, oğlu için Çok iyi bir evlatsın, seninle gurur duyuyoruz ve seni sonsuza dek seviyoruz dedi.

FBI Başkanı Comey i şok eden artış

Cenaze töreninde konuşan FBI Başkanı Comey de bir barış sağlayıcısını onurlandırmak için cenazeye katıldığını söyledi.

Comey,  2014 yılında 115 polisin öldürüldüğünü ve bu sayının bir önceki yıla göre şok edici bir artış göstermesine şaşırdığını ifade etti. ABD de ülke genelinde 2013 yılında 76 polis öldürülmüştü.

Brooklyn de NYPD ye bağlı polis aracına çeşitli suçlardan sabıkası olan ve psikolojik tedavi gören Ismail Brinsley adlı bir siyahinin düzenlediği saldırıda ağır yaralanan polisler Ramos ve Liu, kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetmişti. 

Saldırıdan sonra intihar ettiği bildirilen Brinsley in, olaydan bir gün önce Baltimore da eski kız arkadaşını yaraladıktan sonra, ülke genelinde protesto gösterilerine neden olan siyahi Eric Garner ve Michael Brown ın polis tarafından öldürülmesinin intikamını almak için New York a geldiği kaydedilmişti.

New York polis sendikası lideri Patrick Lynch, polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı eylemcilere destek veren Demokrat Partili New York Belediye Başkanı Blasio için ellerinde kan var ifadesini kullanmıştı. 

Saldırıda hayatını kaybeden diğer polis memuru Rafael Ramos un cenazesi, 27 Aralık ta ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ın da katıldığı törenle toprağa verilmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Muğla'da zincirleme trafik kazası: 5 yaralı

1 Muğla'da zincirleme trafik kazası: 5 yaralı

Kuzey İrlanda'da bomba yüklü araç patladı

2 Kuzey İrlanda'da bomba yüklü araç patladı

Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın

3 Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın