SMDK Moskova ya davet edilmedi

SMDK Başkanı Hoca, Muhalefetin en büyük kanadı olan SMDK, Moskova ya davet edilmedi. Ne SMDK nın ne de diğer muhalif grupların gündeminde rejimle diyalog var dedi.\r\n

SMDK Moskova ya davet edilmedi
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Cenevre-1 temelinde yetkilerin geçici bir yönetime devredilmemesi durumunda Suriye rejimiyle masaya oturmayacaklarını belirtti.

Hoca İstanbul da düzenlediği basın toplantısında, muhalefetin en büyük kanadı SMDK nın, Rusya nın başkenti Moskova da yapılması planlanan müzakerelere davet edilmediğini, yalnızca bazı muhalif kişilere davet gittiğini belirterek, Ne SMDK nın ne de diğer muhalif grupların gündeminde rejimle diyalog var dedi. 

Hoca, Cenevre-1 esas alınarak yetkilerin geçici bir yönetime devredilmemesi durumunda Suriye rejimiyle Moskova da masaya oturmayacağız diye konuştu. 

SMDK nın gelecek dönemde Suriye içindeki muhalefetle kontrolü ele alacağını ve diğer muhalif temsilcileri Mısır ın başkenti Kahire de toplayan yapının koalisyon olacağını belirten Hoca, Suriye halkı ve tüm devrimci güçleri SMDK etrafında toplanmaya çağırdı. 

Bu bağlamda SMDK nın Suriye halkına karşı görevi gereği yeni bir döneme başlamak için her düzeyde çalışması gerektiğini kaydeden Hoca, SMDK tüm devrimci ve siyasal aktörlerle birlikte çalışacak dedi.

Halid Hoca, BM nin SMDK yı tanımasına ilişkin ise bunun uluslararası siyasi tanınma ile bağlantılı olduğunu ancak hukuki açıdan hala rejimin tanınır durumda bulunduğunu bu yüzden de resmi belgelerin yenilenmesinde SMDK nın türlü zorluklarla karşı karşıya geldiğini ve bazı dost ülkelerle bu zorlukların çözülmeye çalışıldığını ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura nın girişimi hakkında da ise bunun bir fikir olduğu, plan seviyesine ulaşmadığı değerlendirmesinde bulundu ve gerçekleştiğinde SMDK nın görüşünü dile getireceğini belirtti. Ortada bir Mısır girişimi olduğuna dair iddiaları yalanlayan Hoca, durumun, SMDK nın girişiminde muhaliflerin istişare buluşmasından ibaret olduğunu aktardı. 

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye muhalefetini oluşturan grupların Moskova da bir araya gelmelerini önermişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, 20 Ocak 2015 ten sonra Moskova da düzenlemeyi planladıkları müzakerelere önce Suriye muhalefeti temsilcilerinin davet edileceğini, daha sonra görüşmelere hükümet temsilcilerinin de dahil olacağını söylemişti. Esed yönetimi, müzakerelere katılmaya hazır olduğunu açıklamıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu

1 Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu

Koyun sürüsünü otomobil çarptı: 22 koyun telef oldu

2 Koyun sürüsünü otomobil çarptı: 22 koyun telef oldu

Torpil atma meselesi iki aile arasında kavgaya döndü: 9 yaralı

3 Torpil atma meselesi iki aile arasında kavgaya döndü: 9 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Tayyip amca çaya bekleriz' pankartına kayıtsız kalmadı

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Tayyip amca çaya bekleriz' pankartına kayıtsız kalmadı

D-100'de tır devrildi, sebzeler yola saçıldı

5 D-100'de tır devrildi, sebzeler yola saçıldı

Malatya'da 2 ayrı olayda 2 kişi yaralandı

6 Malatya'da 2 ayrı olayda 2 kişi yaralandı

Koç Okulu Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu ile buluştu

7 Koç Okulu Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu ile buluştu

Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez: 'Terörün meşruiyet sembolü Kandil'

8 Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez: 'Terörün meşruiyet sembolü Kandil'

Avrupa ikincisi Fadime'den İl Müdürü Demir'e ziyaret

9 Avrupa ikincisi Fadime'den İl Müdürü Demir'e ziyaret