Geleceğin dehası Filistin ezgileri çalacak

Müzik otoritelerinin geleceğin dehası olarak gösterdiği Cimuk, Cumhurbaşkanlığınca Filistin Devlet Başkanı Abbas onuruna verilecek davette Filistin ezgilerini çalacak.\r\n

 Geleceğin dehası Filistin ezgileri çalacak
Suriye den ailesiyle iki yıl önce Türkiye ye gelip geçen sene Bursa ya yerleşen ve müzik otoritelerince geleceğin dehası olarak gösterilen piyanist 17 yaşındaki Tambi Asaad Cimuk, Cumhurbaşkanlığı tarafından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas onuruna düzenlenecek etkinlikte Filistin ezgileri çalacak.

Müzik yeteneği keşfedilince 9 Aralık 2014 te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın imzaladığı kararnameyle Türk vatandaşlığına geçen Cimuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu ay gerçekleştirilecek programa Erdoğan tarafından davet edildiklerini söyledi.

Bu davette bir konser vereceğini anlatan Cimuk, Klasik müzik ve Türk müziği çalacağım. Orada Katibim parçasını da çalmak isterim dedi.

Cimuk, konsere hazırlanmak için az bir zamanı kaldığını dile getirdi. Heyecanlı olduğunu belirten Cimuk, O gün için çok çalışacağım. Fırsatım olursa, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşabilirsem benim için çok güzel olur ifadesini kullandı.

Rusya nın Saint Petersburg daki uluslararası müzik yarışmasına katıldığını hatırlatan Cimuk, bu organizasyondan çok şey öğrendiğini vurguladı.

Almanya da mart ayında düzenlenecek bir yarışmaya da katılacağı bilgisini veren Cimuk, Orada klasik müzik ve Alman eserleri çalacağım. Bunun için çok çalışmam ve emek vermem lazım. İleride New York Konservatuvarı Piyano Bölümüne girmem için de çok çalışmam lazım. Gelecek, güzel olacak diye konuştu.

New Jersey deki yarışmadan birincilik ödülü

Cimuk un Bursa da eğitim aldığı müzik firmasının sahibi Rüstem Avcı ise Cumhurbaşkanlığından gelen davetin kendileri için bir tanışma ve teşekkür anlamı bulunduğunu bildirdi.

Öğrencisinin bu etkinlikte Mahmud Abbas ın sevdiği Filistin ezgilerini de çalacağını aktaran Avcı, New Jersey deki Crescendo International Competition organizasyonunda aldığı birincilik ödülünü almak için bu ay sonunda Cimuk ile ABD nin New York a gideceklerini belirtti.

Bu yarışmaya geçen kasım ayında katıldıklarını söyleyen Avcı, şunları kaydetti:

Dünyada 8-10 prestijli yarışmadan derece alma hedefimiz vardı. O zamanlar Tambi nin Türk vatandaşlığı ve pasaportu olmadığı için New Jersey ve Moskova daki yarışmalara video ile katılmıştık. 2014 ün ekim ayında Moskova Uluslararası Müzik Yarışmasına başvurduk. Burada Grandi Prix derecesini aldık. New Jersey deki yarışmadan da birincilik geldi. 2 Şubat ta bu ödülü alacağız ve ardından Tambi, önemli bestecilerin, virtüözlerin sahne aldığı bir salonda çalacak.

Cimuk un, konser piyanisti olacak düzeyde bir yeteneği bulunduğunu vurgulayan Avcı, ileride besteler yapabilecek bir noktaya erişeceğine inandığını sözlerine ekledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Haberaks TV canlı yayınlayacak

1 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

2 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

3 Samsunpor'a çılgın prim...

Tanju Çolak moral verdi

4 Tanju Çolak moral verdi

Terme aşkı şair yaptı

5 Terme aşkı şair yaptı

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

7 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

8 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

9 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu