TURİZMDE GELİŞEMEDİK

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Samsun’un son dönemde birçok alanda gelişmesine rağmen turizm alanında aynı başarının sağlanamadığını söyledi. Vali İbrahim Şahin de, Turizm tebessüm gibidir, turist gülümsemeyi ister. Bizlerin turist empatisi ile yol

TURİZMDE GELİŞEMEDİK
Samsun un Salıpazarı İlçesi nde yapılan ilçe encümen toplantısında ilçenin turizm eylem planı tartışıldı. Toplantıya Vali İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da katıldı.
EN BÜYÜK SORUN KONAKLAMA 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, ilçenin gerek tarihi alanları gerekse de doğal alanları ile turizm konusunda oldukça elverişli bir ilçe olduğunu dile getirdi. İlçedeki turizm olanaklarına ilişkin en büyük sıkıntının konaklama mekanının olmaması olduğunu ifade eden Akgül, bu konuda ilçeye butik otel kazandırma yolunda adımlar atılması gerektiğini dile getirdi.
KONGRE TURİZMİ OLANAĞI 
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Samsun’un son dönemde birçok alanda geliştiğini ifade ederek, turizm alanında ise bu gelişmenin yaşanmadığını söyledi. Yılmaz, Samsun’da kongre turizmi yapabilme olanağının olduğunu ama bu konuda otellerin yetersiz olduğunu ifade ederek, Bu konuda son yıllarda yapılan 2 tane 5 yıldızlı otelle bu sorun bir nebze olsa giderildi. Yeni otellerin doluluk oranları yeni oteller için de kapı açacak. Salıpazarı ilçesinde yapılacak otel planı özellikle kırsal yerlerde konaklama evleri tarzı olmalı. Salıpazarı’na çekilecek turistin ilçede doğa ile baş başa bir şekilde olması gerekir. Doğal ürünlerin satışı ve pazarlamasının yapılması gerekir. Özellikle doğal et satışı yapılan lokantaların ilçeye kazandırılması gerekir diye konuştu.
YOL ALMAMIZ GEREKİYOR 
Vali İbrahim Şahin de, Salıpazarı ilçesinin kısa ve uzun vadeli turizm planı için ilçede bulunduklarını söyledi. Vali Şahin, Turizm tebessüm gibidir, turist gülümsemeyi ister. Bizlerin turist empatisi ile yol almamız gerekiyor. Siz kendinize nasıl muamele edilmesini istiyorsanız onlar da onu istiyorlar. Salıpazarı’nda turizmin nasıl gelişeceği konusunda somut adımlar atılması gerekiyor. Siz turist olduğunuzda bir yere gittiğinizde ilk aklınıza gelecek olan şey yemektir. Şu gastronomi denilen şeyi halletmemiz gerekiyor. Sadece bu yöreye özgü yemekleri öne çıkarmamız gerekiyor. Binalarımız da çok önemli. Birisi 5 yıldızlı bir otel yapsa buraya ben kabul etmem. Ama bu ahşap olsa bölgenin yapısına uysa daha güzel olur. Bu bölgede birçok eski ahşap cami var. Yüzlerce yıldır ayakta. Bizim bu ahşap binaları bulup yeniden kazanmalıyız. Dil konusu da çok önemli. Neredeyse hepimiz İngilizce biliyoruz. Ama başka diller de önemli. Örneğin Trabzon’da birçok Rus olmasına rağmen Rusça çok az konuşuluyor. Ama biz bu dili konuşursak, zamanla o bölgeyle ticari ilişkilerimiz daha da artacak. Lisan konusunda bizim tembelliği bırakıp, seferberlik gibi asgari düzeyde de olsa komşu ülkelerimizin dilini öğrenmemiz gerekiyor dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

1 Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

2 'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

3 Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

4 Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

Trabzonspor'da çeyrek final sevinci

5 Trabzonspor'da çeyrek final sevinci