Gereken adımlar atılacaktır

Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet teki bombalı saldırıya ilişkin, Saldırı çerçevesinde en geniş araştırmalar yapılıp örgüt bağlantısı tespit edildiğinde gereken adımlar atılacaktır dedi.\r\n

Gereken adımlar atılacaktır
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Vilayetler Evi ndeki Bilim ve Teknolojik Yüksek Kurulu Toplantısı ndan ayrılırken, basın mensuplarının Sultanahmet teki İstanbul Emniyet Müdürlüğü ne bağlı Turizm Şube Müdürlüğü ne yönelik bombalı saldırıya ilişkin sorularını yanıtladı. 

Üzücü haberi toplantı sırasında aldıklarını dile getiren Davutoğlu, Maalesef Sultanahmet te bir turizm bürosundaki görevli arkadaşlara dönük olarak bir canlı bomba saldırısı oldu. Burada bir kardeşimizi, güvenlik görevlimizi şehit verdik. Kenan Kumaş kardeşimiz. Kendisine rahmet diliyorum. Kahramanca bu saldırıyı göğüsleyen polisimize ve ailesine, emniyet teşkilatımıza taziyelerimi iletiyorum diye konuştu.

Saldırıyı üzerinde bomba taşıyan kadın teröristin gerçekleştirdiğini ve öldüğünü belirten Başbakan Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

Ayrıca iki ayrı bomba da polislerimiz tarafından tesirsiz hale getirildi. Bir polisimiz yaralı. Bu tür örgüt bağlantıları konusunda emniyetimizin, istihbarat birimlerimizin çalışmaları sürüyor. Tabii özellikle İstanbul da, merkezi bir konumda söz konusu olan bu saldırı çerçevesinde en geniş, en detaylı araştırmalar yapılıp, örgüt bağlantısı tespit edildiğinde, daha ileri aşamalarda gereken adımlar da atılacaktır.  

Teröristin kimliğinin belli olup olmadığına ilişkin soru üzerine Davutoğlu, bu konuda çalışmaların sürdüğünü ifade etti. 

Saldırı üç bombayla gerçekleştirildi

Başbakan Davutoğlu, saldırının kaç bombayla gerçekleştirildiğine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

Üç bomba ile... Polislerimizin hemen konuya müdahil olmaları neticesinde daha fazla zaiyatın önüne geçilmiş oldu. Kahraman emniyet görevlilerimiz kendilerini feda etme pahasına bu saldırının daha büyük bir zaiyatla neticelenmesini engellemiş oldular. İki bomba da etkisiz hale getirildi. En geniş çaplı araştırmanın yürütülmesi talimatını verdik. Zaten İçişleri Bakanımız ile toplantıdaydık. Dakika dakika gelişmeleri takip ettik. Yeni bir sonuç elde edildiğinde bunu kamuoyumuzla paylaşırız. Ben tekrar Kenan Kumaş kardeşimize Allah tan rahmet diliyorum. Kahraman polisimizin ailesine taziyelerimi sunuyorum.  

Saldırıda yaralanan polis memuru Taner Şenel in tedavisinin sürdüğünü de kaydeden Davutoğlu, hayati tehlikesinin görünmediğini belirtti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

İnşaatın asansör boşluğuna düşen işçi öldü

1 İnşaatın asansör boşluğuna düşen işçi öldü

14 yaşındaki lise öğrencisi av tüfeğiyle kendini vurdu

2 14 yaşındaki lise öğrencisi av tüfeğiyle kendini vurdu

Gebze TEM otoyolda zincirleme trafik kazası: 1 yaralı

3 Gebze TEM otoyolda zincirleme trafik kazası: 1 yaralı

Elazığ'da askeri aracın devrilmesi

4 Elazığ'da askeri aracın devrilmesi

Rudi Garcia: 'İlk golü biz atsaydık daha farklı olacağını düşünüyorum'

5 Rudi Garcia: 'İlk golü biz atsaydık daha farklı olacağını düşünüyorum'

7 bin liralık iPhone X için gece yarısı kuyruk oluştu

6 7 bin liralık iPhone X için gece yarısı kuyruk oluştu

Midyat'ta 45 bin 750 kaçak sigara ele geçirildi

7 Midyat'ta 45 bin 750 kaçak sigara ele geçirildi

Diyarbakır'da 700 polisle asayiş uygulaması

8 Diyarbakır'da 700 polisle asayiş uygulaması

20 saat karda mahsur kalan 3 arkadaş kurtarıldı

9 20 saat karda mahsur kalan 3 arkadaş kurtarıldı

Özdilek: '1-1'lik Marsilya maçına üzgünüz'

10 Özdilek: '1-1'lik Marsilya maçına üzgünüz'