Taraftar cinayetine dava

Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız arasındaki THY Avrupa Ligi maçı öncesi çıkan olayda Sırp taraftar Marko Ivkoviç in hayatını kaybetmesine ilişkin dava açıldı.\r\n

Taraftar cinayetine dava
Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız arasındaki THY Avrupa Ligi maçı öncesi çıkan olayda Sırp taraftar Marko Ivkoviç in hayatını kaybetmesine ilişkin 7 kişi hakkında haksız tahrik altında kasten öldürme suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı nca hazırlanan iddianamede, Sırbistan ın İstanbul Başkonsolosluğu müşteki olarak yer aldı.

İddianamede, 21 Kasım 2014 te Zeytinburnu ndaki Abdi İpekçi Spor Salonu nda Galatasaray ile Kızılyıldız takımları arasında basketbol maçı olduğu, maç öncesinde her iki takımın taraftarlarının spor salonu civarı ile sur dibindeki boşlukta toplandıkları ve alkol almaya başladıkları anlatıldı.

Kızılyıldız taraftarlarının olay günü saat 19.30 sıralarında spor salonuna gittikleri ve bu sırada Galatasaray taraftarlarıyla karşılaştıkları aktarılan iddianamede, Kızılyıldız taraftarlarının meşale, havai fişek ve sopalarla, Galatasaray taraftarlarının da şişe ve sopalarla birbirlerine saldırdıkları ve ortalığın karıştığı, olay yerine gelen Spor Büro da görevli polisler ile destek Çevik Kuvvet ekiplerinin taraftarların arasına girerek müdahalede bulundukları, biber gazıyla her iki takımın taraftarlarını ayrı yönlere doğru püskürttükleri ve Sırp seyircilerden bir grubun arbede sırasında kendi taraflarından ayrı düştükleri belirlenmiştir denildi.

İddianamede, polislerin olayı yatıştırmasından sonra şüpheliler Kadri Aktaş, Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Velioğlu nun da aralarında bulunduğu bir grubun, maktul Marko Ivkoviç ile yanındaki birkaç kişiye saldırdıkları bildirildi.

Olayların yatışmasından kısa bir süre sonra ortalığın yeniden karıştığı kaydedilen iddianamede, olay şu şekilde anlatıldı:

Şüphelilerin bulunduğu grubun, maktul Marko Ivkoviç ile arkadaşlarına saldırıda bulundukları sırada, şüphelilerden Kadri Aktaş ın, elinde bulunan ve ele geçirilemeyen bir bıçakla Ivkoviç e doğru yöneldiği, maktulün de Aktaş ı burnuna yumruk atarak yaraladığı, kendisine yumruk atılmasının ardından şüpheli Kadri Aktaş ın haksız tahrik altında bıçak darbesiyle maktulü kasten öldürdüğü ve Ivkoviç in Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda 0.19 promil alkollü olduğu anlaşılmıştır.

Diğer şüpheliler Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Velioğlu nun ise maktul ile yanındakilere saldırdıkları belirtilen iddianamede, bu 6 şüphelinin kasten öldürmeye iştirak ettiklerinin tespit edildiği kaydedildi.

Maktule ait kan lekesinin Kadri Aktaş ın pantolonunda bulunduğu ifade edilen iddianamede, Aktaş ın kasten öldürme eylemini gerçekleştirdiği yönünde savcılığın herhangi bir tereddüdünün kalmadığı ve tüm şüphelilerin eylemlerini haksız tahrik hükümleri altında yaptıkları anlatıldı.

İddianamede, şüpheliler Kadri Aktaş, Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Velioğlu hakkında haksız tahrik altında kasten öldürme suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istendi. 

Davanın duruşması, ileriki günlerde Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi nde yapılacak.


EN ÇOK OKUNANLAR

Bir aday kesin, diğeri bekleniyor

1 Bir aday kesin, diğeri bekleniyor

Samsun'da intihar! Beton zemine çakıldı

2 Samsun'da intihar! Beton zemine çakıldı

24 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

3 24 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

Samsun'da kaçak taşımacılık isyanı!

4 Samsun'da kaçak taşımacılık isyanı!

CHP Atakum belediye başkan adayı açıklanıyor

5 CHP Atakum belediye başkan adayı açıklanıyor

Samsun'da trafik kazası: 1 ölü

6 Samsun'da trafik kazası: 1 ölü

Samsunspor ekibinde ayaküstü istişare

7 Samsunspor ekibinde ayaküstü istişare

Demirtaş'a teklif yok

8 Demirtaş'a teklif yok

Sadece koştular

9 Sadece koştular

Samsun'da tarihi yel değirmeni turizm için dönecek

10 Samsun'da tarihi yel değirmeni turizm için dönecek