Hollywood yıldızlarının Türkiye deki sesi

Hollywood yapımı çok sayıda filmin dublajında dünyaca ünlü yıldızları seslendiren aktör ve seslendirme sanatçısı Cem Kurtoğlu, Seslendirdiğim kişinin oyununa dikkat ediyorum dedi.\r\n

Hollywood yıldızlarının Türkiye deki sesi
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı Cem Kurtoğlu, Hollywood yapımı onlarca filmin dublajında Tom Hanks, Liam Neeson, Bruce Willis, Nicholas Cage, Richard Gere, Antonio Banderas ve Kevin Costner ın sesi oldu.

Meslek yaşantısında bazı programların sunuculuğunu da yapan Kurtoğlu, Kaptan Phillips, Bulut Atlası, Yeşil Yol, Er Ryan ı Kurtarmak filmlerinde Tom Hanks i, Schindler in Listesi, Gri Kurt, Sefiller, Özgürlüğün Bedeli filmlerinde Liam Neeson ı, Rehine, Güneşin Gözyaşları, Hızlı ve Emekli filmlerinde Bruce Willis i, Yakın Tehdit, Karanlık Cinayetler, Dünya Ticaret Merkezi filmlerinde Nicolas Cage i, Entrika, İkili Oyun, Chicago, İlk Şovalye filmlerinde Richard Gere i, Zoro 2, Öldüren Kadın, Suikast Çemberi filmlerinde Antonio Banderas ı, The Guardian, Bodyguard, The Postman ile Robin Hood: Prince Of Thieves filmlerinde ise Kevin Costner ı seslendirdi.

Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seslendirme konusunda, konservatuvar mezuniyeti dolayısıyla bir alt eğitim bulunduğunu ancak seslendirmenin çok ayrı bir şey olduğunu söyledi.

Seslendirmenin biraz yetenek gerektirdiğini aktaran Kurtoğlu, Yani çabuk hareket edebilmek. Çabuk düşünme ve uyum sağlayabilme. Tamamen tecrübeye dayalı bir şey. Bunu Amerika da yapıyor olsak en az 10 günde filmi konuşuruz. Dublajlar öyle yapılıyor. O sahne, provayla yapılıyor tekrar tekrar, bölüm bölüm. Biz de tek kişi stüdyoya giriyorsun, atıyorum Bulut Atlası filmi konuşması çok zor bir filmdi. O filmi 4 saatte konuştum. Prova falan yapmadan diye konuştu.

Kurtoğlu, 32 yıldır seslendirme yaptığını, Türkiye de seslendirme sanatçısı olarak çok iyi isimlerin bulunduğunu, Sungun Babacan ın ilk 3 isimden birisi olduğunu bildirdi.

Türkiye de seslendirme işinin artık bozulduğunu, fiyatların çok düştüğünü aktaran Kurtoğlu, Bu işten para kazanıldığını sanıyorlar ki asla... Sadece kazanan sektör var. O da reklam dublajları. O da 3-5 kişinin arasında dönüyor ama fiyatlar düştüğü için çok da kalifiye olmayan arkadaşlar girdi sektöre dedi.

Kurtoğlu, Bruce Willis i Türkiye de çok seslendiren olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

En az 15 kişi Bruce Willis i konuşuyor. Çok istemediğim zaman konuşmamayı tercih ediyorum. Rahmetli Alev Sezer zaten onun sesiydi. Mavi Ay dizisinden başlayarak. Bazı filmlerde önemli aktörleri Sungun Babacan konuşur. Seslendirdiğim kişinin oyununa dikkat ediyorum. Çoğu yeni seslendirme yapan arkadaşlar dikkat etmiyor. Spiker gibi konuşmaya başlıyor. Adamın sesini, sesindeki oyunu duyuyorsun. Biraz ona dikkat ettiğim zaman, biraz da düzgün konuşabiliyorsan bu sektörde tercih edilirsiniz.

Sinema

Cem Kurtoğlu, Türk sinemasının biraz arka planda kaldığını bunu da doğal karşıladığını bildirdi.

Son yüz yıldır dünyanın çok çabuk geliştiğini aktaran Kurtoğlu, Bundan yüz yıl önce bambaşka bir yaşam tarzından bambaşka bir yaşam tarzına geçtik. Yani Cumhuriyet e geçtik. Artık gençlerimiz yoktu. İnsanımız yoktu. 100 bini orada 200 bini burada ölüyordu. Tamamen sıfırdan bir toplum yaratıldı. Burada tabii kültür de bozuluyor. O kültürü öğretecek anneannelerimiz dedelerimiz hayatta kalmamıştı dedi.

Kurtoğlu, sinemanın yedinci sanat denilen olağanüstü bir dal olduğunu ancak paraya dayandığına işaret ederek, İyi bir sinema yapabilmek için para gerekiyor. Türkiye de de bu parayı ayırabilecek sektörler az. Diziyi rahat çekiyorsun. Şimdi şimdi sinema için elektronik kameralar çıktı. Hard diske kaydediyor.  Eskiden bir film basmak dünyanın maliyetiydi. Şimdi her şey çekiliyor. Montajı da burada yapılıyor. Ondan sonra filme basılıyor. Bu maliyeti çok düşürdü tabii. Amerika ya bakın. Dünyanın en büyük sanayisi orada ifadesini kullandı.

Amerika nın vermek istediği mesajı tamamen sinemayla verdiğini dile getiren Kurtoğlu, şunları kaydetti:

Politik mesajını, yani ne mesaj vermek istiyorsa tamamen sinemayla veriyor. Bütün dünyada Amerikan sineması var çünkü. Herkes yani çocuk da büyükler de gidiyor sinemaya. 100 milyon dolar harcanıyor bir filme. Bazen bizde ise niye camiyi koydun oraya deniliyor. Niye koymayayım. Ben Türkiye ye ait bir film çekiyorsam, burada cami de kilise de var. Gerekiyorsa koyacağım tabii. İyi bir şeyler yapabilmek için bu şablondan, bu mantaliteden kurtulmamız lazım.


EN ÇOK OKUNANLAR

16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

1 16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

Samsunspor'da iki ayrılık

2 Samsunspor'da iki ayrılık

Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

3 Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

4 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

5 Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

Ömer Süslü'den Erhan Usta açıklaması

6 Ömer Süslü'den Erhan Usta açıklaması

Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

7 Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

8 Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

Ortaklar arasında kanlı kavga: Oğlu öldü, baba yaralı

9 Ortaklar arasında kanlı kavga: Oğlu öldü, baba yaralı

Samsunspor fırsat peşinde

10 Samsunspor fırsat peşinde