Yabancı plakalı 638 kaçak lüks araç tespit edildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından, geçici ithalat rejimi kapsamında getirilen 638 yabancı plakalı lüks aracın kaçak olarak kullanıldığının ortaya çıkarıldığını, 45 araca el konulduğu bildirildi.\r\n

Yabancı plakalı 638 kaçak lüks araç tespit edildi
Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Sarp Sınır Kapısı ndan geçici ithalat rejimi kapsamında getirilen 554 ü Gürcistan ve 84 ü farklı ülke plakalı olmak üzere toplam 638 yabancı plakalı ikinci el lüks aracın, yurt dışında ikamet eden kişilerin özel kullanımına mahsus taşıtları için tanınan yıllık azami 180 günlük süreyi doldurdukları halde halen Türkiye de bulunduğu tespit edildi.

Gümrük muhafaza ekipleri, mevzuata aykırı bir şekilde hak sahibi olmayan kişiler tarafından kullanıldıkları, kiralandıkları, satıldıkları ve modifiye edilerek söküldükleri tespit edilen ikinci el lüks araçların İstanbul, Ankara, Mersin ve Adana da bulundukları adresleri ve kullanıcı kimliklerini belirledi.

Türkiye genelinde yürütülen operasyonlarda, BMW ve Hummer H-2 Marka Jeep, Toyota marka binek oto gibi 45 adet lüks araca gereği yapılmak üzere el konuldu.

Tespiti yapılan Gürcü plakalı araçlara yönelik operasyonlar sürdürülürken, elde edilen bilgi ve belgeler doğrultusunda gümrük ve kaçakçılıkla mücadele mevzuatı uyarınca yasal işlemler gerçekleştiriliyor. Kullanım süresi dolduğu halde yurt dışına çıkartılmayan diğer araçların tespiti için inceleme ve takip işlemleri devam ediyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bakanlık olarak kaçakçılığın her türlüsü ile etkin mücadele içinde olduklarını belirtti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Necattin Demirtaş, MHP'den istifa etti

1 Necattin Demirtaş, MHP'den istifa etti

Samsun Adliyesi karıştı! Tekme, tokat birbirlerine girdiler

2 Samsun Adliyesi karıştı! Tekme, tokat birbirlerine girdiler

Samsunspor'da hoca için kritik gün

3 Samsunspor'da hoca için kritik gün

Başkan İsmail Uyanık, Taşkın için ne dedi?

4 Başkan İsmail Uyanık, Taşkın için ne dedi?

Aday adayından örnek tavır

5 Aday adayından örnek tavır

Samsunspor'un rakibi ligden çekildi

6 Samsunspor'un rakibi ligden çekildi

Yenilikler bitmiyor

7 Yenilikler bitmiyor

Moralsiz Taner Taşkın idmanda

8 Moralsiz Taner Taşkın idmanda

İshak Taşçı: 'Verdiğim sözün arkasındayım'

9 İshak Taşçı: 'Verdiğim sözün arkasındayım'

Samsun'da küçük çocuğu serviste unutan şoför ve hostes gözaltında

10 Samsun'da küçük çocuğu serviste unutan şoför ve hostes gözaltında