TTK tarihinde ilk kez ölümlü kaza yaşanmadı

Kömür üretiminin 167 yıla ulaştığı Zonguldak havzasında, geçen yıl, devletin 1941 den itibaren işlettiği maden ocaklarında ilk kez ölümlü iş kazası meydana gelmedi.\r\n

TTK tarihinde ilk kez ölümlü kaza yaşanmadı
Kömür üretiminin 167 yıla ulaştığı Zonguldak havzasında, geçen yıl, devletin 1941 den itibaren işlettiği maden ocaklarında ilk kez ölümlü iş kazası meydana gelmedi, 2 bini aşkın işçi yaralandı.

Kentte taş kömürü üretiminin başladığı yıl olarak kabul edilen 1848 den bugüne kadar ocaklarda yaşanan kazalarda 5 bine yakın madencinin öldüğü havzada,  kömür ocaklarında göçük, grizu patlaması, karbonmonoksit zehirlenmesi, metan gazı ve karbondioksit boğulması gibi kazalar madencilerin yaşamını tehdit ediyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve özel sektör tarafından işletilenlerin yanı sıra kaçak olarak açılan madenlerde her yıl yaşanan iş kazalarında madencilerin hayatını kaybetmesi ocaklara ateş düşürüyor.

Kömür ocaklarının devletleştirilmesinin ardından 1941 den sonra sağlıklı verilerin tutulmaya başlandığı kentte, TTK da 2014 te ilk kez ölümlü iş kazası yaşanmamasının mutluluğu yaşanıyor.

TTK da her işçiye gaz maskesi verilmesi, çipli takip sistemi, yeni tahkimat yöntemleri, yer altındaki gaz izleme sensörleri ve madencilere yönelik eğitimlerin yanı sıra yılların verdiği tecrübe, iş kazalarındaki azalmada etkin rol oynuyor.

Özel ve kaçak ocaklarda acı vardı

Geçen yıl özel sektörde 4, kaçak işletilen kömür ocaklarında da 4 olmak üzere 8 madencinin yer altının zorlu koşullarında hayatını kaybettiği kömür havzasında, 2 bini aşkın madenci de iş kazaları sonucu yaralandı.

Maden ocaklarında 2012 de 6 olan ölümlü iş kazası oranı, 2013 te 3 e düşen TTK da, 2014 te ise Armutçuk Müessesesi maden ocağında 19 Şubat ta kalp krizi geçiren madencinin hayatını kaybetmesi dışında acı yaşanmadı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

1 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Marsilya, tura göz kırptı

2 Marsilya, tura göz kırptı

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

3 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

4 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

5 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

6 Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

7 Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

8 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

9 Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

SAMDOB'dan romantik eser

10 SAMDOB'dan romantik eser