Kar yağışı ulaşımı aksatıyor

Kar yağışı nedeniyle bazı karayollarında ulaşım sağlanamıyor. Bolu Dağı ndaki yoğun kar yağışı nedeniyle D-100 karayolu ile TEM otoyolunun Ankara yönü ulaşıma kapandı.\r\n

Kar yağışı ulaşımı aksatıyor
Bolu Dağı nda kar kalınlığının bir metreye ulaşması yüzünden D-100 karayolunda ulaşım sağlanamıyor.

TEM otoyolunun tünel kesiminde de tırların kayması sonucu Ankara yönünde araç geçişi durdu, İstanbul yönünde ise ulaşım tek şeritten sağlanıyor.

Karayolları ekipleri, yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Konya yı çevre illere bağlayan yollar

Kar ve tipi nedeniyle dün kapanan Konya yı Karaman, Isparta ve Afyonkarahisar a bağlayan yollar, trafiğe açıldı.

Antalya yı Konya ya bağlayan karayolunda ulaşım yeniden sağlanmaya başladı.

Konya ve çevresinde dün etkili olan soğuk hava ile şiddetli tipi, akşam saatlerine kadar etkisini sürdürdü. Soğuk hava ve tipi, trafiği olumsuz etkiledi.

AA muhabirinin Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, saatteki hızı 70 kilometreyi bulan rüzgarın yola taşıyıp yer yer kar yığınları oluşturması nedeniyle kapanan Konya yı Karaman, Isparta ve Afyonkarahisar a bağlayan yollar, aralıksız sürdürülen çalışmalar sonucu trafiğe açıldı.

Konya yı Ankara, Antalya, Adana ve Aksaray a bağlayan yollarda ise halen ulaşım sağlanamıyor. Bu yolların da trafiğe açılabilmesi için kar temizleme ve tuzlama çalışmaları sürdürülüyor.

Sivas-Kayseri karayolu trafiğe açıldı

Kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Sivas-Kayseri karayolu trafiğe açıldı.

Beştepeler mevkisinde dün öğleden sonra etkili olan tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Sivas-Kayseri karayolunun, Karayolları ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasının ardından gece saatlerinde ulaşıma açıldığı öğrenildi.

Sivas ı Malatya ve Erzincan a bağlayan yollar kapalı

Tipi nedeniyle tedbir amacıyla ulaşıma kapatılan Sivas-Malatya ve Sivas-Erzincan karayolunda tipi etkili oluyor.

Trafik ekipleri, Ulaş ve Kangal dan Yağdonduran mevkisine, İmranlı ve Refahiye den Kızıldağ mevkisine araçların geçişine izin vermiyor.

Bu iki karayolunda ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Zonguldak

Zonguldak ta kar yağışı nedeniyle 227 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl genelinde etkisini arttıran kar yağışı yüzünden merkezde 19, ilçelerden Kilimli de 4, Kozlu da 17, Alaplı da 35, Devrek te 82, Ereğli de 43, Çaycuma da 9 ve Gökçebey de 18 olmak üzere 227 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresine bağlı İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü, 19 iş makinesi ve 26 ekiple çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığının merkezde 9 santimetreye ulaştığını, yağışın yarın da devam edeceğini belirterek, buzlanma ve don riskine karşı dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

Rize

Rize de iki gündür etkili olan kar yar yağışı nedeniyle 316 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kent merkezi ve bağlı illerde iki gündür etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezinde 60, Ardeşen de 15, Çamlıhemşin de 24, Çayeli nde 54, Derepazarı nda 11, Fındıklı da 15, Güneysu da 21, Hemşin de 8, İkizdere de 29, İyidere de 7, Kalkandere de 22 ve Pazar da 50 olmak köy yolu ulaşıma kapandı.

Kent merkezi ve bağlı ilçelerin yüksek kesimlerindeki mahallelerde belediye ekiplerinin yol açma çalışmaları sürüyor.

Öte yandan, yoğun kar yağışı nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu nun Rize kesiminde ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Bölgede çalışma yapan karayolları ekipleri, yolun açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Trafik ekipleri de araçlarda kış lastiği denetimlerini sıklaştırarak, kurallara uymayan sürücülere cezai işlem uyguladı.

Hatay

Hatay ın Dörtyol ilçesinde Amanos Dağı ndaki hayvanlarını almak için giden 2 kişi, kar ve heyelan nedeniyle mahsur kaldı.

Alınan bilgiye göre, Horu Yaylası nda bulunan hayvanlarını almak için dün bölgeye giden Turgut Barış (45) ve İlker Çelikçi (15), şiddetli yağış nedeniyle oluşan heyelan ve kar nedeniyle dönemedi.

Bu kişilerin yakınlarını arayarak haber vermesi üzerine AFAD ve Jandarma Özel Harekat ekipleri, askeri helikopterle kurtarılmaları için çalışma başlattı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

1 Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı