Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

KÜLLİYE TEPKİSİ

CHP Samsun Gençlik Kolları İl Başkanı Burak Bulgurcuoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın tanım, tamımlama ve kurumların frekans ayarlarını değiştirme çabası yerine işsiz 790 bin üniversite mezununa iş sahası açmak için çaba sarfetmesi gerektiğini söyledi\r\n

KÜLLİYE TEPKİSİ
CHP Samsun Gençlik Kolları İl Başkanı Burak Bulgurcuoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın Kampüs yerine Külliye kullanılması önerisini eleştirdi. Bulgurcuoğlu, Siyasette olduğu gibi üniversitelere de dini karıştırmak son derece vahim bir durumdur. Dinin yüceliği ve kutsallığı bozulmamalıdır. Külliye diye tabir ettiğimiz kelime Türk Dil Kurumu’nda Bir caminin çevresinde cami ile birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane vb. yapıların bütünü olarak tanımlanmaktadır. Üniversite kampüs ünün külliye olarak adlandırılması ve değiştirilmesi üniversitelerin yapısına tamamen aykırıdır dedi.
İŞSİZ İÇİN ÇABA HARCAMALI
Bulgurcuoğlu açıklamasında şunları söyledi: Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tanım, tanımlama ve kurumların frekans ayarlarını değiştirme harcadığı zamanı 790 bin işsiz üniversiteliye iş sahası açmaya harcamalıdır. Artık Türkiye’de üniversite mezunları dahi iş bulamaz, bulsa dahi uzman olduğu dalda iş yapamaz hale gelmiştir. Ama Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümet bu tür sorunlara çare bulacağına son derece basit politikalarla uğraşmayı ve her fırsatta Cumhuriyet Halk Partisine saldırmayı tercih etmişlerdir. Şu da bir gerçektir ki külliye kelimesinin Türkçe’yi korumak olduğunu savunan Sayın Cumhurbaşkanı bu kelimenin Arapçadan türediğini herhalde bilmemektedir. Kampüs kelimesi de Fransızca’dan türemiştir. Zaten Türk Dil Kurumu kampüs uygulamasının yanlış olduğunu belirtmiş, yerleşke kelimesinin daha uygun olacağını açıklamıştır. Çoğu üniversite de yerleşke tanımını kullanmaktadır. Külliye kelimesine karşı çıkmamız, kişilerin din ve vicdan özgürlüklerini yok saymak demek değildir. Tam aksine din ve vicdan özgürlüğü de dahil olmak üzere herkesin insan hak ve özgürlüklerine saygı göstererek bunları savunmak, gerçekleşmesi için gayret göstermek, fakat aynı zamanda da devletin laik niteliğini ortadan kaldıracak girişimleri engellemeye bilimin özerkliğine ve dinin kutsallığına saygı duymamızdandır.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kehanete bakın

1 Kehanete bakın!..

Alkollü sürücü 11 işçiyi canından ediyordu

2 Alkollü sürücü 11 işçiyi canından ediyordu

BAŞKAN SÖZ VERDİ

3 BAŞKAN SÖZ VERDİ

Yolun karşısına geçmek isterken otomobil çarptı

4 Yolun karşısına geçmek isterken otomobil çarptı

Kayseride uyuşturucu operasyonu

5 Kayseri'de uyuşturucu operasyonu

Bakan Çavuşoğlu Avrupada artık sadece faşist değil, terör çizgisine gelen siy

6 Bakan Çavuşoğlu: 'Avrupa'da artık sadece faşist değil, terör çizgisine gelen siy

Refüjü aşan otomobil minibüse çarptı 5 yaralı

7 Refüjü aşan otomobil minibüse çarptı: 5 yaralı

İzmirde metruk bir binada yangın çıktı

8 İzmir'de metruk bir binada yangın çıktı

Muhteşem manzara

9 Muhteşem manzara

Şehit Serkan Göker İlkokulundan Başkan Kocadona ziyaret

10 Şehit Serkan Göker İlkokulu'ndan Başkan Kocadon'a ziyaret