Bedelli için 66 bin kişi başvurdu

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlik başvurusunda bulunan kişi sayısının 66 bin olduğunu açıkladı.\r\n

Bedelli için 66 bin kişi başvurdu
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlik için başvuru yapanların sayısının 66 bin olduğunu söyledi. 

Askeri Hakimler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu nda görüşülmeye başlandı.

Komisyon, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplandı.  

İyimaya, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın kimi ruhlara ekilen şiddet ve nefret tohumlarının vahşi meyvelerini devşirdiğini söyledi. 

Bütün devlet, millet ve uygarlıkların kendilerini kusur aynasında seyretmeleri gerektiği bir zamanın yaşandığına işaret eden İyimaya, şunları kaydetti:

Türkiye de, Ortadoğu da diğer kıtalarda ve elbette ki dün İstanbul da ve Paris te sahnelenen oyun, aynı oyundu; malzemesi kan ve can olan vahşet. İnsanı henüz keşfedemeyen ve çıkar-güç cinnetinden kurtulamayan uygarlığı, ortak-küresel akıl zeminine sıçratmak, hepimizin, insanlığın ortak görevidir. Unuttuğumuz sevgi tohumlarını, ruh tarlalarına, Asya ya, Avrupa ya , Afrika ya, Amerika ya birlikte ekmemiz gerektiği bir zamandayız.

MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay da ayrı ayrı söz alarak partileri adına İstanbul ve Fransa da yaşanan saldırıları kınadılar. 

Terörün de her kötülüğün de ilacı birlik beraberliktir

Ardından Milli Savunma Bakanı Yılmaz, sunum yaptı. 

Her gelen yeni yılın bir önceki yılı aratmaması temennisinde bulunulduğunu ancak bunun için insanlığın işbirliği yapması gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

Terörü bir başka ülke üzerinde kendi planlarını, emellerini gerçekleştirmek için bir araç olarak hiçbir ülkenin kullanmaması lazım. Terörü meşru kılacak hiçbir mazeret, gerekçe yoktur. Eğer bir ülkenin teröristi bir başka ülke tarafından himaye edilmeseydi, farklı gerekçelerle korunmasaydı dünyada terör kendisine yer bulamazdı. Türkiye nin terörü Irak ta, Irak ın terörü Suriye de, Somali nin terörü Kenya da, Kenya nın terörü Somali de, Uganda nın terörü Sudan da... Herkes bir başka ülkenin teröristini o ülke üzerindeki kendi çıkarlarına daha fazla ulaşmak için araç olarak kullanıyor. Biz bir olursak dışarıdan zarar gelebilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla da terörün de, her kötülüğün de ilacı birlik beraberliktir. O bakımdan 2015 yılının milletimize birlik, beraberlik getirmesini diliyorum.

Tasarı hakkında bilgi veren Yılmaz, 2014 yılında anayasa ve ilgili kanunda yapılan değişiklikler ile ölüm cezasının ve ölüm cezasının infazına ilişkin hükümlerin yürürlükten kaldırıldığına, bu değişiklikler neticesinde Askeri Ceza Kanunu nda yer alan ölüm cezasına ilişkin hükümlerin de anayasaya aykırı hale geldiğine işaret etti. 

Yılmaz, tasarı ile yaptıklarının, Anayasa Mahkemesi nin iptali ile ortaya çıkan boşlukları doldurmak ve Anayasa değişikliği ile Anayasa ya aykırı hale gelen hükümleri ayıklamak olduğunu belirtti. 

2010 yılında gerçekleştirilen referandum ile de bazı değişiklikler yapıldığını hatırlatan Yılmaz, gelinen noktada Askeri Ceza Kanunu ile Türk Ceza Kanunu arasında uyumsuzluklar oluştuğuna işaret etti.

Tasarının 5 temel kanunda değişiklik öngördüğünü aktaran Yılmaz, komisyon üyelerine düzenlemeye yapacakları katkılardan dolayı teşekkür etti. 

Yılmaz ın konuşmasının ardından tasarı oylanarak alt komisyona sevk edildi.

Bakan Yılmaz, toplantıdan ayrılırken gazetecilerin bedelli askerlik başvurularına ilişkin sorusu üzerine, Bedelli askerlik başvurusu yapan 66 bin kişi yanıtını verdi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

1 Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

Ayite sosyal medyayı salladı

2 Ayite sosyal medyayı salladı

Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

3 Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

4 Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

5 Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

Samsunlu çiftin 15 yıllık hasreti sona erdi

6 Samsunlu çiftin 15 yıllık hasreti sona erdi

Babasıyla aynı kaderi paylaştı! Giresun'da 21 Yaşındaki genç hayatını kaybetti

7 Babasıyla aynı kaderi paylaştı! Giresun'da 21 Yaşındaki genç hayatını kaybetti

Uyursak...

8 Uyursak...

Samsun bilirkişilikte başvuru yoğunluğu

9 Samsun bilirkişilikte başvuru yoğunluğu

Samsun'da kalbi duran adam hayata döndü

10 Samsun'da kalbi duran adam hayata döndü