Fransa da camilere saldırı

Fransa nın batısındaki Le Mans bölgesindeki bir camiye el bombası atıldığı, güneydeki Port-la-Nouvelle kentinde de bir mescide ateş açıldığı bildirildi.\r\n

Fransa da camilere saldırı
Fransız basınındaki haberlere göre, ülkenin batısındaki Le Mans daki bir camiye gece atılan 4 el bombasından biri patladı. Cami etrafında patlamamış haldeki 3 el bombası ele geçirildi.

Bölgenin polis tarafından güvenlik çemberine alındığı olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ülkenin güneyindeki Port-la-Nouvelle kentindeki bir mescide de akşam saatlerinde ateş açıldığı, saldırıda mescidin camlarının kırıldığı açıklandı. 

Arka arkaya olaylar

Fransa da mizah dergisi Charlie Hebdo ya düzenlenen ve 12 kişinin ölümüne yol açan saldırıdan sonra ülkede arka arkaya saldırılar meydana geldi.

Sabah saatlerinde Paris in güneyinde yer alan Montrouge bölgesinin Malakoff semtinde kurşun geçirmez yelek giymiş ve otomatik silah taşıyan bir kişi bir polis memurunu öldürüp bir polis memurunu da yaralamıştı. Saldırganın kaçtığı belirtilirken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ülkenin Villefranche-sur-Saone bölgesinde ise sabah erken saatlerde bir caminin yakınında bulunan kebap restoranı önünde patlama meydana gelmiş, olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Fransa polisi Aisne bölgesinde operasyon başlattı

Fransa polisi, Charlie Hebdo ya düzenlenen saldırının failleri olduğu düşünülen 2 kişiyi yakalamak için Aisne bölgesinde operasyon başlattı.

Polis ekipleri, Şerif ve Said Kouachi kardeşlerin saklandığı öne sürülen Paris in yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Aisne bölgesinde bir binayı kuşattı.

Kouachi kardeşlerin, Reims-Paris karayolunda Paris istikametinde araçlarını bir benzinlikte terk ettiği ve yakınlardaki bir binaya saklandıkları iddia edildi.

Operasyona 3 binden fazla polisin katıldığı belirtiliyor.

7 kişi gözaltına alındı

Kaouchi kardeşlerden 32 yaşındaki Şerif Kaouchi 2008 yılında, Irak ta savaşa katılanlara yardım ettiği gerekçesiyle 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Reims de düzenlenen operasyon kapsamında da, saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülen kişilerle ilişkili oldukları değerlendirilen 7 kişi gözaltına alındı. 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Elysee Sarayı nda Charlie Hebdo saldırısıyla ilgili sabahın erken saatlerinde bakanlarla kriz toplantısı yaptı. Hollande daha sonra da, Halk Hareketi Birliği (UMP) Lideri Nicolas Sarkozy i kabul etmişti.

Eiffel karanlığa bürünecek

Resmi yas ilan edilen ve bayrakların 3 gün boyunca yarıya indirildiği Fransa da, saldırının kurbanları için çeşitli anma törenleri düzenlenmişti. Saldırının yapıldığı sokağa çiçekler bırakılırken kurbanlar anısına mum yakılmıştı.

Eiffel kulesinin ışıkları da saldırıda hayatını kaybedenler anısına kapatılacak.

İki saldırı arasında bir bağlantı olduğuna dair elimizde kanıt yok

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Paris’te düzenlenen terör saldırıları arasında bir bağlantı olduğuna dair ellerinde şu anda bir kanıt olmadığını söyledi.

Fransız bakan, ülkeyi derinden sarsan terör eylemleri ile ilgili olarak bu akşam İçişleri Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Son gelişmeler çerçevesinde ülke genelinde güvenlik önlemlerinin artırıldığını ifade eden Cazeneuve, Ülke genelinde 88 bin, Paris bölgesinde 9 bin 650 polis ve jandarma alarma geçirildi ifadesini kullandı.

Fransız bakan, özellikle ibadet yerleri, havaalanları, tren garları, kamu binaları, diplomatik temsilcilikler, turistik bölgeler, stratejik kamu binalarındaki güvenlik tedbirlerinin yükseltildiğini söyledi.

Önümüzdeki pazar günü terörle mücadele konusunun ele alınacağı, bakanlar düzeyinde uluslararası bir konferans düzenleneceğini bildiren Cazeneuve, ABD Adalet Bakanı Eric Holder’in de konferansa katılacağını bildirildi.

Fransa’da Müslümanlara yönelik ibadet yerlerine yönelik saldırıların sorumlularının da en kısa zamanda yakalanarak yargıya teslim edileceği sözünü veren Fransız bakan, ülkedeki Müslümanların üye olduğu kurum ve kuruluşların son iki gün içinde terörle mücadele konusunda verdikleri kararlı desteğe teşekkür etti.

Charlie Hebdo haftalık mizah dergisine yapılan saldırıyı, demokrasinin temel değeri olan ifade özgürlüğüne yapılmış bir saldırı olarak gördüklerini kaydeden Cazeneuve, terörle mücadelede ulusal birlik ve beraberliğin her zamankinden daha fazla gerekli olduğunu vurguladı.

9 kişi gözaltında

Dergiye yönelik saldırıyı düzenleyenlerle ilgili bilgi veren Fransız bakan, yapılan operasyonlar neticesinde şu ana kadar 9 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Cazeneuve, polis tarafından aranan ve Reims kentinde yaşadığı belirlenen Said Kouachi’nin fotoğrafından saldırının sorumlularından biri olarak tespit edildiğini söyledi.

Fransız bakan, polis tarafından yine saldırını zanlısı olarak aranan bu kişinin kardeşi Şerif’in ise yasa dışı radikal dinci gruplarla ilişkisi olduğu için daha önce 18 ayı tecilli üç yıl hapis cezasına çarptırıldığını hatırlattı.

Bu kişilerin en son Picardie bölgesinde görüldüğünü kaydeden Cazeneuve, bölgeye polis takviyesi yapıldığını ve aramaların sürdüğünü sözlerine ekledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hatıralarını yaşatacağız'

1 Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hatıralarını yaşatacağız'

Kuzey İrlanda'da bomba yüklü araç patladı

2 Kuzey İrlanda'da bomba yüklü araç patladı

Muğla'da zincirleme trafik kazası: 5 yaralı

3 Muğla'da zincirleme trafik kazası: 5 yaralı

20 Ocak Pazar Samsun hava durumu! Samsun'da bugün hava nasıl olacak?

4 20 Ocak Pazar Samsun hava durumu! Samsun'da bugün hava nasıl olacak?

Acının yıldönümü

5 Acının yıldönümü

Başkent'te 2 ayrı kaza: 1 yaralı

6 Başkent'te 2 ayrı kaza: 1 yaralı

Şirinevler'de bir kafede çıkan kavgada silahlar konuştu: 1 yaralı

7 Şirinevler'de bir kafede çıkan kavgada silahlar konuştu: 1 yaralı

Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın

8 Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın

Sinop'ta trafik kazası: 2 yaralı

9 Sinop'ta trafik kazası: 2 yaralı

20 Ocak ruhuyla

10 20 Ocak ruhuyla