Türkiye soğuk havanın etkisinde

Türkiye hafta başından bu yana önce yağışlı, hemen ardından soğuk hava kütlelerinin etkisinde kaldı. Gece en düşük sıcaklık Afyonkarahisar Evciler de -24,2 olarak kaydedildi.\r\n

Türkiye soğuk havanın etkisinde
Gece en düşük hava sıcaklığı Afyonkarahisar Evciler de -24,2, Isparta Şarkikaraağaç ta -23,2, Burdur Çavdır da -23,1 derece olarak kaydedildi.

Hava sıcaklığı hafta sonunda batı bölgelerden başlayarak Doğu Anadolu Bölgesi dışında yurt genelinde artacak.

AA muhabirinin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye hafta başından bu yana önce yağışlı, hemen ardından soğuk hava kütlelerinin etkisinde kaldı.

Tüm yurtta görülen yağışlar, Akdeniz kıyı kesimi dışında genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde oldu.

Yapılan ölçümlere göre kayak merkezlerinden Uludağ da 285, Kartepe de 272, Kartalkaya da 222, Ilgaz da 113, Erciyes te 105, Davraz da 75 santimetre kar kalınlığı ölçüldü.

İl merkezlerinden Bitlis te 105, Düzce de 62, Bolu da 46, Kütahya ve Kastamonu da 36, Afyonkarahisar da 27, Sakarya ve Kocaeli de 26, Eskişehir, Giresun ve Denizli de 25, Ardahan ve Erzincan da 24, Şırnak ve Erzurum da 22, Ağrı da 20, Ankara ve İstanbul da 10 santimetre kar yüksekliği ölçüldü.

Soğuk hava kütlesi nedeniyle bu gece iç ve batı bölgelerde hava sıcaklıkları oldukça düşük gerçekleşti. Bu gece en düşük hava sıcaklığı Afyonkarahisar Evciler de -24,2, Isparta Şarkikaraağaç ta -23,2, Burdur Çavdır da -23,1 derece olarak kaydedildi.

Büyükşehirlerde ise hava sıcaklığı Ankara Keçiören de -10, Çankaya da -12, Bağlum ve Gölbaşı nda -16, İzmir ve İstanbul da -5, Erzurum da -10, Samsun da -2, Adana, Antalya, Trabzon ve Diyarbakır da 0 derece olarak gerçekleşti.

Bazı merkezlerde bu gece beklenilen en düşük hava sıcaklığının Antalya da -1, Adana ve İstanbul da -3, İzmir de -4, Samsun ve Trabzon da -5, Diyarbakır da -7,  Ankara da -14 ve Erzurum da -15, Afyonkarahisar da -18 derece olması tahmin ediliyor.

Cumartesi kuzeybatı kesimleri yağışlı havanın etkisine girecek

Yapılan son tahminlere göre, soğuk hava bu gece de yurdun tamamında etkili olmaya devam edecek. Hava sıcaklığı hafta sonunda batı bölgelerden başlayarak Doğu Anadolu Bölgesi dışında yurt genelinde artacak.

Yağışlı hava yurdun doğusunda etkili olduktan sonra ülkeyi terk edecek. Ancak cumartesi günü kuzeybatı kesimleri yağışlı bir havanın etkisine girecek. Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz in iç kesimleri, İç Anadolu nun batısı ile Batı Karadeniz in yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışlar İstanbul’da yağmur, Marmara nın diğer illerinde ve Batı Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur, yağış beklenen diğer yerlerde ise kar şeklinde olacak. Pazar günü ise Türkiye de yağış beklenmiyor.

Datça ya kar yağdı

Datça ilçesinin yüksek kesimlerine 3 yıl aradan sonra yılın ilk karı düştü. 

İlçenin en yüksek bölgelerinden biri olan Knidos Antik Kenti yoluna kar yağdı. Yer yer 2-3 santimetrelik kar tabakasıyla kaplanan Radar Dağı beyaza büründü.

Çok nadir kar yağışının yaşandığı bölgeyi kaplayan beyaz örtü, vatandaşları sevindirdi. Sabah saatlerinde başlayan kar, bu duruma pek alışık olmayan Datçalıları şaşırttı. Gençler ise karın tadını çıkardı.

Beyaza bürünmüş tepeden aşağı doğru inildikçe yalancı bahara aldanıp çiçek açan badem ağaçlarının ortaya çıkardığı manzara ise ilginç bir görüntü oluşturdu.

Son olarak 2012 yılının şubat ayında kar yağan ilçede hava sıcaklığı gündüz 5, gece ise sıfırın altında 1 derece civarında seyrediyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

1 Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

Çerkezköy TSO'dan ücretsiz 'E-ticaret eğitimi' hizmeti

2 Çerkezköy TSO'dan ücretsiz 'E-ticaret eğitimi' hizmeti

Denizli'de trafik kazası: 11 yaralı

3 Denizli'de trafik kazası: 11 yaralı

ABD Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonundan ayrıldı

4 ABD Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonundan ayrıldı

İki aracın arasına sıkışan kadın ölümden döndü

5 İki aracın arasına sıkışan kadın ölümden döndü

Kendi yaptığı kazadan kurtuldu ama başka araç ezdi

6 Kendi yaptığı kazadan kurtuldu ama başka araç ezdi

(Özel Haber) Yangın geceyi aydınlattı

7 (Özel Haber) Yangın geceyi aydınlattı

Seyir halindeki kamyonun lastikleri alev aldı

8 Seyir halindeki kamyonun lastikleri alev aldı

Sahil yolunda otomobil takla attı: 1 yaralı

9 Sahil yolunda otomobil takla attı: 1 yaralı