Paris teki saldırıya tepkiler sürüyor

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo ya düzenlenen ve 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden neden olan silahlı saldırıya tepkiler sürüyor.\r\n

Paris teki saldırıya tepkiler sürüyor
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo ya düzenlenen ve 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden neden olan silahlı saldırıya tepkiler sürüyor.

Hollanda nın başkenti Amsterdam da düzenlenen gösteride konuşan Başbakan Mark Rutte, sadece Hollanda da değil, Avrupa genelinde Fransa yla dayanışma için benzer gösterilerin düzenlendiğini belirterek Korkunun bizi yönetmesine ve özgürlüklerimizin çalınmasına izin vermeyeceğiz dedi. 

Başbakan Rutte nin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher, Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Guvenlik ve Adalet Bakanı Ivo Opstelten, Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan ve Hollanda’da yayımlanan büyük gazetelerin genel yayın yönetmenlerinin de katıldığı gösteride saldırıda ölenlerin yakınlarına dayanışma mesajı verildi. 

Rotterdam ın Plein 1940 meydanında düzenlenen gösteride de Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, kalemin en güçlü silah olduğunu belirtti. 

Moskova daki Fransa Büyükelçiliği ne çiçekler bırakıldı

Rusya nın başkenti Moskova daki Fransa Büyükelçiliği önüne saldırıda ölenlerin anısına yüzlerce çiçek bırakıldı ve mumlar yakıldı. 

Saldırıda yaşamını yitirenleri anmak için büyükelçiliği ziyaret eden Ortodoks Hristiyanları Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, devletlerin inananların dini duygularını daha iyi korumaları gerektiğini vurgulayarak Fransa hükümetinin, dine hakaret edenlere ciddi cezalar vermesi durumunda bu tür bir terör saldırısının yaşanmayacağını savundu.  

Atina da protesto gösterisi düzenlendi

Charlie Hebdo ya düzenlenen silahlı saldırı, Yunanistan ın başkenti Atina da da protesto edildi.

Başkentteki Fransız Enstitüsü önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, Paris teki silahlı saldırıyı protesto etmek için Je Suis Charlie (Ben Charlie yim) yazılı pankartlar açtı. 

Saldırıda yaşamını yitirenler için mum yakan göstericiler, derginin bazı nüshalarını başkent sakinlerine dağıttı. Gösteriye eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni nin yanı sıra çok sayıda milletvekili ve sanatçı katıldı. Protesto eylemi olaysız bir şekilde sona erdi.

Roma da meşaleli gösteri 

İtalya’nın başkenti Roma da Fransa Büyükelçiliği nin bulunduğu Farnese Meydanı nda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, ellerindeki mumlar ve Hepimiz Charlie’yiz yazan dövizleriyle saldırıyı protesto etti. 

İtalya Ulusal Basın Federasyonu ve Yabancı Gazeteciler Birliği nin de aralarında bulunduğu çeşitli basın kuruluşları tarafından düzenlenen meşaleli anma mitingine, parlamenterler, farklı kanattan siyasi partiler ve sendikalar da destek verdi. 

Ülkede çıkan gazeteler saldırıya geniş yer ayırırken gazetelerin büyük bölümü, Özgürlüğe saldırı manşetini attı. 

İslamiyeti sorumlu tutan başlıklar atan sağcı gazetelere tepki gösteren Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Teröristler ile İslam ı birbirine karıştırmaktan kaçınmak lazım dedi. 

Macar İslam Cemiyeti, saldırıyı kınadı

Macar hükümeti tarafından ülkede yaşayan Müslümanların resmi temsilcisi olarak kabul edilen Macar İslam Cemiyeti Başkanı Zoltan Bolek, Charlie Hebdo’ya yönelik saldırıyı kınadı.

Terör eylemi düzenleyenlerin İslam diniyle ilgili olamayacağını ve bu tür terör eylemlerinin İslam a çok büyük zarar verdiğini belirten Bolek, İslam, kesinlikle terörü yasaklıyor. Bu işlenen cinayetler kabul edilemez. Terörün her çeşidini lanetliyoruz. Yüce kitabımız Kuran ı Kerim in buyurduğu gibi, Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir düsturu ile hareket ediyoruz. İslam da savaşta bile sivillerin öldürülmesi yasaklanmışken İslam adına yaptıklarını söyleyenler kesinlikle İslam ı tanımıyorlar, bilmiyorlar dedi. 

Bolek, Fransa nın Budapeşte Büyükelçisi Roland Galharague ye başsağlığı mesajı gönderdi. 

Saldırıda ölenler, Budapeşte deki Fransa Enstitüsü önünde düzenlenen düzenlenen törende anıldı. Fransa nın Budapeşte Büyükelçisi Roland Galharague, terörizme karşı en büyük silahın birliktelik olduğunu belirterek Bugün bize yollanan çiçekler, taziye dilekleri için çok teşekkür ediyoruz. Terörizme karşı en güçlü silahımız birlikteliktir. Bugün bize destek veren herkese müteşekkirim dedi.

Macaristan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Bernadett Szel de AA muhabirine yaptığı açıklamada Avrupa da camilere yapılan saldırıları kınadıklarını belirterek Fransa ya destek vermek için toplandık. Ancak Avrupa da Müslümanlara, camilere yapılan saldırıları da kınıyoruz. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Macar İslam Cemiyeti de zaten yaptığı açıklamada şiddetin her türlüsünü kesinlikle kınadıklarını belirtti ifadelerini kullandı.

İstanbul

Fransa nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde de anma programı düzenlendi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi girişindeki başkonsolosluk binası önünde bir araya gelen bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, konsolosluk önünde mum yakarak, karanfil bıraktı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz, saldırıda hayatını kaybedenler için başsağlığı dileğinde bulundu. Köz, her sabah evlerin, bahçelerin kapılarını ve pencerelerini, barışın yerine kanla gözyaşının açtığını söyledi.

Cemal Süreya nın, Kan var bütün kelimelerin altında dizelerinin yaşanan olaylar karşısında eksik kaldığını ifade eden Köz, şöyle konuştu:

Şimdi her şeyin altından kan ve gözyaşı sızıyor. İçimizden, dışımızdan, kalplerimizden, ruhlarımızdan. Odalarımıza, balkonlarımıza, bahçelerimize, pencerelerimize barış değil, kan ve gözyaşı sızıyor. Onlar açıyor sabah kapımızı ve onlar örtüyor geceleri göz kapaklarımızı. Ancak bu kanı akıtan biz değiliz ama bu kanın içinde bizi de boğmak istiyorlar. Doğal dinsel, kültürel, siyasal farklılıkları düşmanlığın kanlı ırmağıyla kirletmek istiyorlar. Paris teki karikatürist dostlarımızın katledilmesinin kalplerimizde açtığı yara, çok sıcak ve çok derindir. Bu yaranın daha da açılmaması için yeryüzünün bütün sanatçılarının yan yana gelmesi tarihi bir zorunluluktur.

Ressam Bedri Baykam ise saldırının kabul edilemeyeceğini ve herkesin dil, din, ırk ayrımı yapmadan tepkisini ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

Protestoya katılan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz ile DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Önder Atay ve yazar Ayşe Düzkan da kısa birer konuşma yaparak saldırıyı kınadıklarını belirtti.

Öte yandan, Taksim Mis Sokak ta toplanan başka bir grup da saldırıyı kınamak amacıyla ellerindeki pankartlarla, slogan atarak yürüdü.

İstiklal Caddesi ndeki başkonsolosluk binası önüne kadar gelen grup, burada bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Gruptakiler, konsolosluk önünde basın açıklaması yaptıktan sonra eylemini sonlandırdı.

Eyfel Kulesi nin ışıkları söndürüldü

Saldırıda hayatını kaybedenler için Eyfel Kulesi ve Republique Meydanı nda anma düzenlendi.

Başkent Paris in sembollerinden Eyfel Kulesi nin ışıkları, saldırıda hayatını kaybeden 12 kişiyi anmak için TSİ ile 21.00 de on dakika süreyle söndürüldü. 

Eyfel Kulesi nde anma fikrini hayata geçiren Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo gün içinde yaptığı bir açıklamada, Paris in yazarlar, felsefeciler, bilim adamları ve gazeteciler için bir sığınak olduğunu belirterek, Bu şehirde aşırıcılara yer yok ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Republique meydanında da, hayatını kaybeden 12 kişi için başka bir anma töreni düzenlendi. Anma törenine katılan binlerce kişi ellerinde Hepimiz Charlie yiz pankartları taşırken, kurbanlar anısına mumlar yaktı, meydana çiçek bıraktı.

Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda ikisi polis, dördü karikatürist 12 kişi yaşamını yitirmişti. Olaydan sonra ülke çapında güvenlik önlemleri arttırılmıştı.

Polis, saldırıyı düzenlediği değerlendirilen Cezayir asıllı iki kardeşi, Paris e yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Aisne bölgesinde aramaya devam ediyor.

Diğer taraftan ayrıca, saldırı sonrasında sosyal paylaşım sitesi Twitter’da başlatılan Türkçe BenimAdımCharlie anlamına gelen Fransızca JeSuisCharlie etiketi kullanılarak 3,5 milyondan fazla tweet atıldı.

Twitter dan yapılan açıklamada, JeSuisCharlie etiketi kullanılarak dakikada 6 bin 500 tweet atıldığı da belirtildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kırkağaç'ta taşımalı eğitime bir gün ara verildi

1 Kırkağaç'ta taşımalı eğitime bir gün ara verildi

Kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptıktan sonra kaldırıma çık

2 Kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptıktan sonra kaldırıma çık

Organlarıyla 3 hastaya umut oldu

3 Organlarıyla 3 hastaya umut oldu

İzmir-Ankara D300 karayolu 7 saatte trafiğe açıldı

4 İzmir-Ankara D300 karayolu 7 saatte trafiğe açıldı

Ordu'da şiddetli rüzgar

5 Ordu'da şiddetli rüzgar

Uyuşturucu Satıcılarına Şafak Operasyonu: 22 Gözaltı

6 Uyuşturucu Satıcılarına Şafak Operasyonu: 22 Gözaltı

Yoğun kar yağışı vatandaşlara eğlenceli dakikalar yaşattı

7 Yoğun kar yağışı vatandaşlara eğlenceli dakikalar yaşattı

Bayrampaşa'da plastik hammadde üreten iş yerinde korkutan yangın

8 Bayrampaşa'da plastik hammadde üreten iş yerinde korkutan yangın

Fırtınanın devirdiği ağaç otomobilin üzerine düştü

9 Fırtınanın devirdiği ağaç otomobilin üzerine düştü

Hırsızın kamyonet ve duvar arasında can pazarı

10 Hırsızın kamyonet ve duvar arasında can pazarı