Saldırı ortak insani değerlerimize karşı yapılmıştır

BM Genel Sekreteri Ban, Fransa daki saldırı ortak insani değerlerimize karşı yapılmıştır. Saldırı dehşete düşürme ve kışkırtma amacı gütmektedir dedi.\r\n

Saldırı ortak insani değerlerimize karşı yapılmıştır
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, nefret ve ayrımcılık söylemlerine kapılmanın şiddet döngüsüne neden olacağını belirterek, bu tuzağa düşülmemesi gerektiğini söyledi.

Genel Sekreter Ban, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa daki saldırının etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saldırıda Müslüman bir polis memurunun da hayatını kaybettiğine dikkati çeken Ban, Bu saldırı dinlerin savaşı ya da din için savaş olarak görülmemeli. Bu saldırı ortak insani değerlerimize karşı yapılmıştır. Saldırı dehşete düşürme ve kışkırtma amacı gütmektedir dedi.

Toplumlar arasına ayrılık tohumları ekmenin şiddet döngüsüne neden olacağını vurgulayan Ban, Nefrete ve ayrımcılık söylemlerine teslim olmak tam da teröristlerin istediği gibi şiddet döngüsünü getirir. Bu tuzağa düşmemeliyiz. Birlikte barış ve ahenk içinde, evrensel insan hakları ve özgürlüklere saygılı yaşamanın yollarını bulmalıyız diye konuştu. 

Saldırıdan hareketle Müslümanlara yöneltilen suçlamaları da eleştiren Ban, Hiçbir din ve inancın karalanması kabul edilemez. Başkalarının din ve inancına saygı önemlidir. Bunun yanında ifade özgürlüğünü korumak da önemlidir değerlendirmesinde bulundu.

UCM Filistin in hakkı

Ban Ki-mun, gazetecilerin Filistin in Uluslararası Ceza Mahkemesi ne (UCM) katılımına ilişkin sorularını da yanıtlayarak, Filistin in statüsünün BM Genel Kurulu tarafından gözlemci devlet seviyesine yükseltildiğini ve bu şekilde uluslararası anlaşmalara taraf olduğunu söyledi.

UCM ye üye olmak Filistin in hakkı diyen Ban, kendisinin de başvuruyu kabul etmekle Roma Statüsü nün depozitörü olarak idari bir prosedürü yerine getirdiğini anlattı.

Barış süreci ile UCM sürecinin farklı konular olduğunu dile getiren Ban, Barış süreci daha önemlidir. Taraflar müzakere sürecine yararlı bir atmosfer oluşturmalılar ifadesini kullandı.

Ban, tarafların müzakereye yanaşmaması durumunda son 6 yılda 3 kez olduğu gibi yeni bir trajik çatışmadan kaçınmanın garantisi olmadığını belirterek, tarafları diyaloğa çağırdı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza, 3'ü ağır 4 yaralı

1 Samsun'da feci kaza, 3'ü ağır 4 yaralı

Trafik kazasında ehliyetsiz motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

2 Trafik kazasında ehliyetsiz motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

Eski polis memuru kapısı içeriden kilitlenen evde yanarak can verdi

3 Eski polis memuru kapısı içeriden kilitlenen evde yanarak can verdi

Metro istasyonunun yakınında yangın çıktı, seferler durduruldu

4 Metro istasyonunun yakınında yangın çıktı, seferler durduruldu

Ölüm kavşağında yine kaza

5 Ölüm kavşağında yine kaza

Sahte altın dolandırıcıları suçüstü yakalandı

6 Sahte altın dolandırıcıları suçüstü yakalandı

Eski İl Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak serbest bırakıldı

7 Eski İl Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak serbest bırakıldı

İki arkadaş aynı motosiklette can verdi

8 İki arkadaş aynı motosiklette can verdi

Karabük'te orman yangını kısmen kontrol altına alındı

9 Karabük'te orman yangını kısmen kontrol altına alındı

Bilim, sanat ve iş dünyasının kalbi Uşak'ta atacak

10 Bilim, sanat ve iş dünyasının kalbi Uşak'ta atacak