Öldürülen Müslüman polis saldırının sembolü oldu

Paris te mizah dergisi Charlie Hebdo nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda öldürülen Müslüman polis memuru Ahmed Merabet olayın sembolü haline geldi.\r\n

Öldürülen Müslüman polis saldırının sembolü oldu
Fransa ın başkenti Paris te çarşamba günü mizah dergisi Charlie Hebdo nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda öldürülen Müslüman polis memuru Ahmed Merabet, olayın sembolü haline geldi.

Sosyal paylaşım sitelerinden Twitter da 42 yaşındaki Merabet için kullanılan ve BenimAdımAhmed anlamına gelen JeSuisAhmed ifadesi, en fazla paylaşılan etiketler arasında yer aldı. Sosyal medyada paylaşılan mesajlarda Müslümanlarla teröristlerin karıştırılmaması gerektiği vurgulandı. 

Twitter da JeSuisAhmed etiketiyle paylaşılan bir mesajda Peygamber için öldürdüklerini söylemelerine karşın onun adını taşıyan bir polisi soğukkanlılıkla öldürebiliyorlar ifadeleri kullanıldı. Merabet in cesaretinin takdir edildiği bir başka mesajda Ben Charlie yim ama aynı zamanda başkalarının hayatını kurtarmak için vahşice öldürülen Ahmed im denildi. Twitter da paylaşılan başka bir mesajda da şu ifadeler yer aldı: Adı Ahmed Merabet ti. Polisti. Cumhuriyeti korurken hayatını kaybetti .  

Merabet adli polis olacaktı

Başarılı ve mesleğine tutkuyla bağlı bir polis olarak tanınan Merabet, adli polis olmaya hak kazanmıştı. Polis Sendikası yetkilisi Rocco Contento, görevini ihtiyatla yapan bilinçli bir kişi olarak nitelediği Merabat ın saldırıda öldürülmesine çok şaşırdığını söyledi. Paris in kuzeyindeki Seine- Saint- Denis bölgesine bağlı Livry-Gargan da yaşayan Merabet, arkasında eşi, 3 kız kardeşi ve 2 erkek kardeşini bıraktı. Ailesi Merabet in cenazesinin Bobigny mezarlığına defnedilmesini istiyor. 

Saldırganların son kurbanlarından biri olan Cezayir asıllı Merabet, başkent Paris in 11. bölgesindeki polis merkezinde görev yapıyordu. Yaklaşık 8 yıldır görevini sürdüren Merabet, Richard-Lenoir bulvarında saldırganlar tarafından vurularak ağır yaralanmıştı. Görüntüler, saldırganların bilinci hala açık olan ve kaldırımda yatan Merabet e Bizi öldürmek mi istiyorsun? diye sorduğunu, yaralı polisin ise ellerini kaldırarak Hayır, sorun yok şef diye cevap verdiğini gösteriyor. Fransa da yaşayan Kuzey Afrika kökenliler birbirlerine hitap ederken şef ifadesini kullanıyor. 

Charlie Hebdo nun ofisine dün düzenlenen silahlı saldırıda ikisi polis, dördü karikatürist 12 kişi yaşamını yitirmişti. Olaydan sonra ülke çapında güvenlik önlemleri arttırılmıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu iş adamının haciz isyanı

1 Samsunlu iş adamının haciz isyanı

Tim 20 yıl sonra Samsunda buluştu

2 Tim 20 yıl sonra Samsun'da buluştu

Samsundaki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

3 Samsun'daki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

Samsunsporda program değişti

4 Samsunspor'da program değişti

Samsunspor afişindeki sır oyuncu

5 Samsunspor afişindeki sır oyuncu

Kamp sonuna kadar denenecek

6 Kamp sonuna kadar denenecek

Orduda kadın avukat otel odasında ölü bulundu

7 Ordu'da kadın avukat otel odasında ölü bulundu

Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

8 Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı

9 Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı!

Chibuike bomba gibi

10 Chibuike bomba gibi