Öldürülen Müslüman polis saldırının sembolü oldu

Paris te mizah dergisi Charlie Hebdo nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda öldürülen Müslüman polis memuru Ahmed Merabet olayın sembolü haline geldi.\r\n

Öldürülen Müslüman polis saldırının sembolü oldu
Fransa ın başkenti Paris te çarşamba günü mizah dergisi Charlie Hebdo nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda öldürülen Müslüman polis memuru Ahmed Merabet, olayın sembolü haline geldi.

Sosyal paylaşım sitelerinden Twitter da 42 yaşındaki Merabet için kullanılan ve BenimAdımAhmed anlamına gelen JeSuisAhmed ifadesi, en fazla paylaşılan etiketler arasında yer aldı. Sosyal medyada paylaşılan mesajlarda Müslümanlarla teröristlerin karıştırılmaması gerektiği vurgulandı. 

Twitter da JeSuisAhmed etiketiyle paylaşılan bir mesajda Peygamber için öldürdüklerini söylemelerine karşın onun adını taşıyan bir polisi soğukkanlılıkla öldürebiliyorlar ifadeleri kullanıldı. Merabet in cesaretinin takdir edildiği bir başka mesajda Ben Charlie yim ama aynı zamanda başkalarının hayatını kurtarmak için vahşice öldürülen Ahmed im denildi. Twitter da paylaşılan başka bir mesajda da şu ifadeler yer aldı: Adı Ahmed Merabet ti. Polisti. Cumhuriyeti korurken hayatını kaybetti .  

Merabet adli polis olacaktı

Başarılı ve mesleğine tutkuyla bağlı bir polis olarak tanınan Merabet, adli polis olmaya hak kazanmıştı. Polis Sendikası yetkilisi Rocco Contento, görevini ihtiyatla yapan bilinçli bir kişi olarak nitelediği Merabat ın saldırıda öldürülmesine çok şaşırdığını söyledi. Paris in kuzeyindeki Seine- Saint- Denis bölgesine bağlı Livry-Gargan da yaşayan Merabet, arkasında eşi, 3 kız kardeşi ve 2 erkek kardeşini bıraktı. Ailesi Merabet in cenazesinin Bobigny mezarlığına defnedilmesini istiyor. 

Saldırganların son kurbanlarından biri olan Cezayir asıllı Merabet, başkent Paris in 11. bölgesindeki polis merkezinde görev yapıyordu. Yaklaşık 8 yıldır görevini sürdüren Merabet, Richard-Lenoir bulvarında saldırganlar tarafından vurularak ağır yaralanmıştı. Görüntüler, saldırganların bilinci hala açık olan ve kaldırımda yatan Merabet e Bizi öldürmek mi istiyorsun? diye sorduğunu, yaralı polisin ise ellerini kaldırarak Hayır, sorun yok şef diye cevap verdiğini gösteriyor. Fransa da yaşayan Kuzey Afrika kökenliler birbirlerine hitap ederken şef ifadesini kullanıyor. 

Charlie Hebdo nun ofisine dün düzenlenen silahlı saldırıda ikisi polis, dördü karikatürist 12 kişi yaşamını yitirmişti. Olaydan sonra ülke çapında güvenlik önlemleri arttırılmıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkunç ölüm!

1 Samsun'da korkunç ölüm!

 Samsun'a turist çekecek proje

2 Samsun'a turist çekecek proje

3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

3 3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

Fındıkta bakım zamanı

4 Fındıkta bakım zamanı

Tavukçulukta kafalar karıştı

5 Tavukçulukta kafalar karıştı

Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

6 Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

7 Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

 Sağlık turizminde büyük işbirliği

8 Sağlık turizminde büyük işbirliği

 Kadın sorunları için fikir alışverişi

9 Kadın sorunları için fikir alışverişi

 AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: 'Fedakrca hizmet ediyorlar'

10 AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: 'Fedakârca hizmet ediyorlar'